25. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Čím zateplit dům? Stavební materiály na zateplení

9 min čtení

Domy či byty v panelové zástavbě vyžadují po určité době důkladnou rekonstrukci fasády nebo stavební konstrukce za účelem zlepšení energetické náročnosti nemovitosti. Asi tou nejznámější cestou v současnosti je klasické zateplování, které po vizuální stránce mění naše sídliště na různobarevné soustavy kostek. Pokud jste majitelem rodinného domu, tak při správném zateplení máte postaráno o příjemné bydlení nejen v zimě, ale i v létě, kdy zateplení brání přehřívání pokojů a v domě je příjemně i bez drahé klimatizace.

Pokud bychom si jakýkoliv typ nemovitosti představili jako sportovce, který má podat co nejlepší výkon, tak jeho izolace v takovém případě hraje roli jakéhosi dobrého „termo oblečení“. Právě tento druh oblečení má při zvýšeném výkonu chránit tělo sportovce před chladem a zároveň má i za úkol správně odvádět pot. Podobně by se měla na vaší nemovitosti chovat i dobrá izolace, která by „sportovní výkon“ domu měla správně regulovat. Řeknete si, jaký jen výkon může ten náš domeček podávat? Nuže, sami byste se divili, čím vším si musí vaše nemovitost za celý rok projít, je mnohem náročnější než maratón, jehož první část by běžec musel překonat v horku a tu druhou v pořádném mrazu. Mezi základní vlastnosti které očekáváme od našich příbytků patří dobré a šetrné „hospodaření“ s teplem. Abyste tento cíl dosáhli co nejefektivněji, tak si musíte nejprve zjistit, jaký druh izolace je pro váš dům nejvhodnější. Jinak se totiž zpráva izolace, kde základním stavebním materiálem je cihla a jinak, kde základním materiálem je např. panel. Jiný typ izolace je vhodnější pro základy stavby a jiný pro zateplení stěn. V minulosti byl výběr na zateplení nemovitosti dost omezený a pro tyto účely se využíval maximálně polystyren či skelná vata, které se povalovaly téměř na každé stavbě rodinného domu. V současnosti si můžete vybírat z již mnohem širší palety materiálů na zateplování. Abyste získali základní přehled, kde použít jaký typ izolace, tak následující řádky jsou určeny právě vám.

Pokud jsme již použili k popisu tepelné izolace „sportovní terminologii“, tak i samotné „termo oblečení“ má několik druhů. Vždyť i samotný sportovec nepoužívá tentýž materiál na ochranu hlavy a trupu. Přesně totéž se týká i nemovitostí při výběru materiálu pro izolaci různých částí domu. Jiná forma izolace je vhodná např. pro izolaci základů, stěn, či střechy. Takže pojďme si představit vhodnost základních izolačních materiálů, které se v současnosti nejvíce preferují na stavebním trhu.

Tepelně izolační omítka

Tepelně izolační omítky nejsou na trhu moc dlouho – jedná se o poměrně nové řešení zateplení, které má své nesporné výhody – velmi dlouhá životnost, propustnost vodních par, velmi dobré sanační vlastnosti (výborně odvádějí vlhkost), aplikace přímo na zdivo (žádné tepelné mosty) a v neposlední řadě i snížení energetické náročnosti budovy.

Tepelně izolační omítky na trhu se liší svými vlastnostmi, prodyšností a také izolačními schopnostmi – záleží na výrobci, jaké složení daná omítka obsahuje. Mezi ty nejlepší bych zařadil omítky ISOTEX.

Omítky ISOTEX vytvářejí na stěnách v interiéru a exteriéru prodyšný povrch. Důležitou předností tepelně izolačních omítek ISOTEX je jejich odolnost vůči plísni, řasám a houbám. Tepelně izolační a sanační omítky jsou vhodné pro venkovní a vnitřní použití. Mohou se nanášet na různé druhy podkladu: od cihlových, betonových, železobetonových, porobetonových, skleněných, dřevěných až po kovové podklady v exteriéru i v interiéru. Díky své objemové hmotnosti dokážou velmi dobře eliminovat objemové změny podkladových materiálů. Tepelně izolační omítky ISOTEX pomáhají udržet zdivo v suchu, čímž významnou měrou snižují energetické náklady stavební konstrukce.

zateplenie-systemom-ETG-TS-01

Zateplovací systém ISOTEX

Podle mého názoru – toto řešení je asi to nejlepší, co můžete dopřát svému domu. Systém je složen z tepelně izolační omítky (ISOTEX) a termokeramického nátěru (ClimateCoating). Zateplením domu systémem ISOTEX získáte systém tepelné ochrany stavební konstrukce s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, ochranu před všemi atmosférickými vlivy a dlouhou životnost stavby – a to bez tvorby plísní a řas na fasádě (systém udržuje zdivo v suchém stavu). Řečeno ve sportovní terminologii: toto je to pravé „termo oblečení“ pro váš dům. Jaké jsou tedy jeho hlavní výhody?

  • Funkční životnost zateplovacího systému a ochrana stavební konstrukce. Zateplovací systém ISOTEX má velmi dlouhou životnost (minimálně 30 let), za což vděčí především použitým materiálům. To, že kontaktní zateplení nahradila tepelně izolační omítka, která se aplikuje přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár – způsobilo, že vnější fasáda výborně odolává mechanickému poškození. Zateplovací systém ISOTEX po celou dobu životnosti funguje a chrání stavební konstrukci.
  • Zateplovací systém ISOTEX snižuje riziko tvorby plísní a řas na fasádě. Díky svým unikátním vlastnostem tepelně izolační omítky ISOTEX a nanotechnologii v termokeramickém nátěru ClimateCoating – zateplovací systém ISOTEX vytváří regulaci vlhkosti ve zdivu (udržuje ji stále v suchu = pouze „suchý kabát hřeje“). Zateplovací systém napomáhá rychle odstranit vlhkost, čímž minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu a uvnitř konstrukce budov.
  • Zateplovací systém ISOTEX reguluje vlhkost ve zdivu a je paropropustný. Zateplovací systém ISOTEX ovlivňuje vlhkost v konstrukci, její průchod, ukládání a odstranění kondenzaci směrem do exteriéru, chrání proti dešti, letnímu kondenzátu a umožňuje vlhkostní odpařování i v zimních dnech. Ochranný nátěr ClimateCoating zajišťuje svou funkčností „vysušení zdiva“ a konstantně ho udržuje v suchu. Obě složky systému jsou paropropustné.

Polystyren

kontaktne-zateplenie-polystyren-01

Mezi klasické izolační materiály patří polystyren, který se na našich stavbách začal objevovat koncem sedmdesátých let. Jeho použití je vhodné zejména na izolaci ploché střechy bez dutiny, nebo zateplení železobetonového věnce. Také se osvědčil při kontaktu tepelné izolace s vlhkostí. Mezi jeho výhody patří i snadná dostupnost, jednoduchá aplikace, nízká nasákavost, či nízká hmotnost. Tak jako každý materiál, i polystyren má své nevýhody. Při jeho přesném řezání musíte použít kvůli přesnosti a drolení elektrickou řezačku. Tato nevýhoda by se dala ještě jako tak odpustit. Co byste však u polystyrenu neměli akceptovat, jsou jeho špatné izolační vlastnosti v případě akustiky a zejména nízká propustnost vodních par. Právě proto je v současné době více než zarážející, že se často používá i jako součást zateplování panelových domů, kde po čase jejich majitelé právě kvůli tomuto problému mají už o pár týdnů po zateplení pěkné obrazy plísní ve svých pokojích.

Polystyren se vyrábí z ropy a přísad a následně se polymerizuje. Kromě základního polystyrenu se na zateplování používají tzv. XPS a ESP polystyren. Při používání XPS polystyrenu třeba dbát zejména na to, aby se aplikovaly pouze normy splňující vyráběné druhy bez škodlivých plynů. Jde totiž o silný extrudovaný polystyren. Jeho součástí je derasný kámen a vhodný spíše na izolaci základů stavby.

Pokud byste přece jen chtěli použít polystyren jako izolaci na fasádu, tak použijte EPS polystyren. Určitě ho však nenanášejte do vnitřních prostor, protože z něj mohou unikat mimo jiné stopy organických sloučenin. Přední firmy v oblasti zateplení uvedli nedávno na trh nový výrobek a to perforovaný polystyren.

Minerální vata

materialy-na-zateplenie-02

Jak jsme již zmínili, tak mezi progresivní izolační systémy nemovitostí patří minerální vlna. Mezi její přední výhody patří požární odolnost. Tyto její vlastnosti nám potvrdil i Miroslav Zliechovec ze společnosti Knauf Insulation. „Podstatné je, aby byl izolační materiál výborný ve všech parametrech. Vedle tepelné izolace musí splňovat přísné požadavky na protipožární ochranu, ochranu před vnějším hlukem a v rámci bytové výstavby i akusticky izolovat byty mezi sebou.“ Při izolaci panelových domů se totiž často používají materiály, které hlavně z požárně-bezpečnostního hlediska nesplňují požadovaná kritéria a musí se povinně od výšky 22,5 m kombinovat s minerální vlnou.Vyspelé země jsou v tomto směru dále: Francie a Německo předepisují použití vlny již od třetího nadzemního patra.

Obecně existují dva základní druhy minerální vlny. Skelná minerální vlna se využívá při izolaci šikmých střech. Vyspělí výrobci ji vyrábějí z recyklovaného skla, které se speciální technologií roztaví na koberec skelných vláken. Tento druh izolace typicky poznáte byla balení ve tvaru válce. Na fasády se používá tzv. kamenná minerální vlna, vyráběná ve formě tvrdých desek. Technologický postup při výrobě je stejný, rozdíl je však v základním materiálu. Fasádní izolační desky se vyrábějí z čediče.

Mezi hlavní přednosti minerální vlny patří to, že je to materiál, který má schopnost „dýchat“. Tato vlastnost přispívá k lepší výměně vzduchu. V interiéru a současně udržuje vlhkost místností na rozumné úrovni. Každopádně s minerální vlnou nebudete mít problémy při jejím manipulaci a překvapí vás i její pevnosti. Mezi její nevýhody však patří problematické přesné řezání, zejména při šikmých plochách. Skelná minerální vlna se přepravuje ve stlačené formě v rolích, proto jí po rozbalení třeba dopřát chvíli času, aby se vrátila do původní tloušťky. Shrneme-li to, tepelněizolační vlastnosti tohoto druhu izolace jsou každopádně lepší než u dalších běžných materiálů.

Vedle kvalitně odvedené práci, kterou by měla realizovat zkušená, certifikovaná firma rozhoduje o „fungování“ zateplení tloušťka materiálu. Obecně platí, že šetřit na materiálu a jeho tloušťce se absolutně nevyplatí. Náklady na něj tvoří přibližně 30% z ceny zateplení (např. Při investici 5.000 Eur jde o 1.500 Eur), avšak nevhodným výběrem levnější a tenčí izolace se připravíte o tisíce eur na energiích po celou živnosti.

Postavit si dům z kvalitních ekologických materiálů dnes není problém. Kromě exotických stavebnin existují ekologické verze klasických stavebních materiálů, jako například minerální vlna. Poptávka po eko stavebních materiálech jednoznačně stoupá. V Evropě v loňském roce stoupl prodej eko stavebnin o 10%. Přitom při stavebninách neplatí, že za eko se doplácí. Přírodní materiály jsou v Evropě standardem se stejnou cenou jako běžné stavebniny.

Samozřejmě, že existuje ještě celá řada různých izolačních materiálů, které můžete objevit na trhu se stavebninami. My jsme si představili ty nejpoužívanější a řekli jsme si něco o jejich výhodách a nevýhodách. Každopádně mějte na paměti, že každá část vašeho příbytku vyžaduje jiný typ izolace. Jen takto vám může váš dům i po „zabalení“ dýchat. A ještě něco, když už se rozhodnete pro zateplování, tak shánějte informace ze všech stran a hlavně porovnávejte. Pokud bychom parafrázovali jedno pořekadlo, tak při výběru izolačního materiálu opravdu platí, dvakrát měř a pouze jednou zatepluj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *