16. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak postavit krb a kamna? Využití, možnosti a bezpečnost

9 min čtení

Krb a kachlová kamna mají v sobě kouzlo zútulnění příbytku a dodávají nám pocit rodinné atmosféry. Dalo by se říci, že právě tyto pocity jsou jejich základní vlastností. Proto pokud přemýšlíte nad pořízením si krbu či snad kachlových kamen, dobře si rozmyslete jaký typ by vyhovoval vašim požadavkům. Je totiž zcela jiné, když si své představy chcete splnit v rodinném domě, či na chatě, kde se zdržujete jen pár dní v roce. Takže, pokud už jste se najisto rozhodli pro krb či kachlová kamna, dobře si rozmyslete na jaké účely je chcete používat a jaký typ by se přesně hodil do vašeho rodinného domu či chaty.

Krby a jejich využití

Na začátku si musíme přiznat, že nejsme země, kde by krby měli svou tradici. Většina z nás si v minulosti představovala krb jako otevřené ohniště, při kterém si americká rodina pochutnávala při krocanovi na den díkůvzdání. Je sice pravdou, že naše tradice s krby nemají velkou zkušenost a jsou spíše orientované na kachlová kamna, tak současná doba má spíše opačný charakter. V oblasti stavění krbů se hlavně změnilo to, že moderní krby nemívají otevřené ohniště. S tímto typem krbů se setkáváme na chatách a chalupách, které využíváme každý den. Do obývacího pokoje bytu nebo rodinného domu proto využívají především krby s uzavřeným ohništěm. Příjemná atmosféra se tím neztrácí a díky krbovým vložkám zůstávají plameny pěkně za sklem.

Toto řešení má hned několik výhod. V první řadě se takto předchází nechtěným škodám způsobeným hořícím nedopalkům, které při praskání polen odskočí z krbu. Omezení rizika případného požáru a také úrazů se tím pádem minimalizuje. Především se ale zvyšuje výhřevnost tohoto tělesa, protože moderní krb by se automaticky měl stát i přínosnou součástí topného systému vašeho rodinného domu. Při dobrém dimenzování tělesa mohou v přechodných obdobích roku správně zateplený dům dokonce naprosto dostatečně vytopit. Pokud by tomu tak nebylo, tak je váš krb jen jakousi zbytečnou kulisou prostorného obývacího pokoje, se kterou se můžete sice pochlubit každé návštěvě, ale po jejím odchodu budete i tak jen nadávat na nevýhodnost vaší „investice“. Aby jste se do takové situace nedostali, tak při pořízení si vlastního krbu mějte na paměti hlavní slovo a tím je účelovost. Jednoduše stavba tohoto tělesa by se měla přizpůsobit vašim požadavkům.

ako-postavit-krb-a-kachle-02

Jaké jsou dnes možnosti?

V současnosti si zákazníci vybírají krby, které jsou umístěny ve zdi, nebo jsou umístěny do volného prostoru. Proto pokud si chcete pořídit rodinný dům a vaší zálibou je právě krb, měli byste nad jeho realizací přemýšlet už při samotné koupi či stavbě vašeho příbytku. Pokud si totiž zvolíte krb do volného prostoru, bude tento projekt dost náročný na realizaci. Častější variantou jsou proto krby postavené ve zdi, nebo zavěšené na stěnu. Samotný výběr z katalogu nabízených krbů však určitě nestačí. Pro výběr i instalaci je třeba minimálně konzultaci odborníka a nejlepší je nechat si těleso instalovat přímo výrobcem, případně specializovanou firmou, která také na provedené práce a funkčnost zařízení poskytne patřičné záruky.

U uzavřených krbech jsou důležitou součástí krbové vložky a při jejich výběru byste měli mít na paměti několik věcí. Např. krbové vložky s teplovodním výměníkem mají různá specifika, které je třeba dodržet. Souvisí to zejména z bezpečným provozem krbu. V tomto systému je samozřejmost pojistný ventil. Soustava musí být napojena buď na záložní zdroj elektrické energie, nebo musí mít dostatečně velkou otevřenou expanzní nádobu. V jiném případě musí být napojena na vodovodní soustavu nezávislou na dodávce elektrické energie.

Důležitým faktorem při krbech je i výběr paliva a s tím související výběr krbu. I když tím nejběžnějším palivem je dřevo, velmi populárními se stávají i krby, založené na plynovém vytápění. Výběr z těchto možností záleží jen na vás a je věcí vašich preferencí či vkusu. Pokud se rozhodnete pro dřevo, tak každý výrobce krbů doporučuje spalovat kvalitní palivo s vlhkostí pod 27%. Proto se nejdříve upravuje sušením na vzduchu, kdy se obvykle skladuje ve venkovním prostředí po dobu dvou let chránané proti povětrnostním vlivům. Nedostatečně vysušené a čerstvé dřevo zapříčiňuje vysoký obsah emisí ve spalinách, na stěnách spalovací komory. Samotné sklo se rychle začerní a na kouřovodech a v komíně se potom usazují těžké saze a tvoří se dehet. Proto pokud se chcete vyhnout těmto „starostem“, vyberte si raději plynový krb. Plynové krby na pohled skoro nerozpoznáme od klasických. V krbu sice vidíte hořící polena, víme ale, že to tak přesně asi nebude. Tento typ krbu se dá obložit do jakéhokoliv ostění, nebo se dá zabudovat přímo do zdi. Některé plynové krby dokonce nepotřebují žádný komín, protože se dají odvětrat přímo průduchem přes fasádu. Jiný typ plynového krbu se dá zabudovat do staršího stávajícího krbu na dřevo. Plynový krb má uvnitř ventilátor, který se uvede do činnosti v závislosti na tom, jakou teplotu dosáhne jeho plášť. Na tomto principu je založeno udržení zvolené teploty v interiéru. Vše je jištěno krbovou pojistkou, která brání případnému zpětného chodu spalin z komína do místnosti.

ako-postavit-krb-a-kachle-03

Dobře a bezpečně

Krbové vložky s teplovodním výměníkem musí mít také odpadní potrubí napojené přímo do kanalizace a havarijní funkce musí být ovládány termoventilem. Protože zde jde především o vaši bezpečnost a ochranu vašeho příbytku, v žádném případě nesvěřujte montáž firmě, která s tímto nemá zkušenosti a nemůže se prokázat zaškolovacím certifikátem. Jen takový certifikát opravňuje firmu k montáži na daný typ vložky. Pokud vám montážní firma nevystaví kopii tohoto oprávnění, žádná pojišťovna vám případnou vzniklou škodu zapříčiněnou neodbornou montáží neuhradí.

Při výběru místa, kde bude krb instalován, je třeba získat souhlas místně příslušného stavebního dohledu, obvykle zastoupeného oblastním kominickým mistrem. Totéž platí pro opatření k zajištění nezbytného odvětrávání a ventilace místnosti, a to vzhledem k závislosti její velikosti na instalovaném tepelném výkonu. Místnost, kde se bude instalace provádět, musí být zabezpečena proti mrazu a dobře větraná. Mimořádnou pozornost věnujte instalaci v místnostech s utěsněnými okny, nebo v případě, že jsou instalovány mechanická ventilační zařízení vnitřního vzduchu. Zásobování spalovacím vzduchem musí být zajištěno za každých podmínek.

ako-postavit-krb-a-kachle-04

Kachlová kamna

Jiným příběhem je pořízení si pravé kachlových kamen. Její naprojektování vyžaduje značné odborné znalosti. Při správné harmonizaci tepelných ztrát místnosti a znalosti tepelného výkonu, který poskytne plocha vnějšího pláště kamen, lze navrhnout optimální umístění pece v interiéru. Na rozdíl od krbu, můžeme v současnosti při dobře navržených kachlových kamnech vytopit i 6 či 8 místností. Problémem zde není ani vícepodlažní dům. Existují totiž technické možnosti, aby se vytápěly i místnosti na patře buď konvekcí (horkovzdušně), nebo sáláním na principu hypokaustického vytápění. Základem je dobře navrhnout konstrukci pece, umístění zatápěcí klapky, kouřové klapky, zadního větrání a velikosti průduchů na vytápění podkroví nebo dalších místností, nebo umístění sedací lavice. Je to sice dražší záležitost jako v případě pořízení si krbu, ale samotný výsledek stojí zato. Chcete-li dodržet základní technické parametry např. při těžké akumulační peci, musíte počítat s výdaji i do výšky 60 tisíc korun. Samotná cena však závisí především na kvalitě použité keramiky. Hliněná keramika dosahuje nejnižší kvalitu, šamotová keramika o něco lepší, ale a samotným Rolls Royceom v kvalitě je porcelánová keramika.

Cenu navíc ovlivňují přídavná zařízení. Mezi tato zařízení patří hlavně zadní větrání na teplovzdušné vytápění podkroví, dvouplášťová stavba proti vzniku dilatačních spár mezi kachlemi při tepelném zatížení, trouba na pečení z nerezu nebo černého plechu, ohřev vody do radiátorů ústředního topení, či zabudování krbu do tělesa pece. K dalším faktorům ovlpyvňujúcim nejen cenu, ale i kvalitu pece je i druh glazury, která může být lesklá, polomatná nebo matná. Zde byste však neměli šetřit. Snižování ceny má negativní dopad na kvalitu nebo vzhled kachlových kamen. Každý, kdo chce mít praktické kachlová kamna v interiéru svého domu nebo chaty, měl by uvážlivě přistupovat k výběru vhodného typu kachlových kamen a stavět ji jen z kvalitního materiálu.

Teplo domova a pohodové klima

Výborným řešením, jak udržet příjemné teplo z krbu nebo kachlových kamen (samozřejmě i při klasickém vytápění) v místnosti a minimalizovat teplotní rozdíl vzduchového sloupce mezi podlahou a stropem – je termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoPlus.

Stěny vybavené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařují své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru ClimateCoating ThermoPlus, vedou teplo jako „minikachlíky“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Sami se rozhodněte

Abyste byli se svým výsledkem opravdu spokojeni, tak nejdůležitějším krokem je ujasnit si, pro jaký účel a kam krb nebo kamna potřebujete. Pokud si totiž potrpíte jen na dekorativní stránky těchto zařízení, tak by vám měl bohatě stačit krb na plynové či elektrické bázi. Nemusíte totiž myslet na správné vysoušení dřeva, či na kácení nebo kupování této suroviny. No pokud jste se do toho zaryly trochu hlouběji a pocit mít svůj vlastní krb nebo samotná kachlová kamna je vaším životním stylem, tak dotažení k dokonalosti vašeho hobby je pro vás i tak ničím jiným než zábavou při zdokonalování si vlastního bydlení, ať už toho každodenního, nebo rekreačního.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *