25. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jaké materiály na zateplení? Nelogický návrh projektů u novostaveb

3 min čtení
Čím se dnes zatepluje? Někteří odborníci stále prosazují polystyren nebo vatu. Je to správně? Jako architekt se musím vyjádřit k tomu, co se začalo dít na našem trhu.

Nové trendy ve výstavbě a projektování domů

Jako architekt dělám svou práci už 30 let, ale musím se vyjádřit k tomu, co se začalo dít na našem trhu. Jak si projektanti představují svou práci a co si představují pod pojmem: Nové trendy v projektování a výstavbě domů.

V době, kdy se všude na světě prosazují takzvané ekologické výrobky, tlačí naši projektanti běžné uživatele do budov, které jsou z hlediska uhlíkové stopy velmi vzdálené tomu, co požadujeme.

Navrhnout dům tak, aby stěna měla 25 cm a dodatečná „izolace“ 30 cm – co je to za hloupost? Žijeme v 21. století a materiály, ze kterých se staví domy – ať už tvárnice nebo cihly o tloušťce 38-44 cm – splňují přísné tepelně technické parametry. Při použití tepelně izolační omítky splní každá budova požadovanou normu.

Velký „boom“ izolací po roce 1990, kdy si všichni mysleli, že nejlepší je polystyren v tloušťce 8-10 cm, je pryč. Někteří „odborníci“ však stále prosazují polystyren nebo vlnu – nejlépe až 20-30 cm. Všechno je to jen finanční „lobby“. Jaký je rozdíl v tom, zda má dům 44 cm stěny + omítku nebo 25 cm stěny + 25 cm kontaktní izolace? Finančně je to skoro stejné, ale z hlediska zdraví a návratnosti financí je to velký rozdíl.

Už v roce 2011 měla EU zakázat používání polystyrenu, ale „lobby“ je silnější než zdraví lidí.

Někdo může namítnout, ale co „vlna“, která je určena k izolaci? Na trhu je také velké množství těchto materiálů, ale z mého pohledu je tento materiál také nevhodný pro zateplování budov. Splňuje sice představu lidí o paropropustnosti, ale když se montuje na fasádu (to už je mokrý proces – navlhne) a překryje se stavebním lepidlem, které má paropropustnost někde kolem MI 30-40, není o čem mluvit. Jedná se o trend u novostaveb, kdy si člověk může předem naplánovat, jaký dům a z čeho chce postavit. Není dobré šetřit za každou cenu. Hrubá stavba je zatím nejméně náročná na peněženku investora, ale v budoucnu může ušetřit spoustu peněz i zdraví.

Co se starými domy, které chceme renovovat? Mám zkušenosti se zákazníky, kteří si svépomocí přestaví dům, „zateplí“ ho, vymění okna, přestaví stěny (samozřejmě chtějí ušetřit za topení) a přestanou dostatečně větrat a pak se strašně diví, že jim začnou plesnivět stěny.

Když ve starém domě změníme proudění vzduchu a „hermeticky“ ho utěsníme, nemůžeme se ani divit, že dům začne vlhnout a následně se v něm tvoří plísně.

V posledních letech jsem začal na svých zakázkách používat tepelně izolační omítku ISOTEX a jsem s ní nadmíru spokojen. Je to materiál, který splňuje mé představy o ekologickém a především zdravém životním stylu. V kombinaci s nátěrem ClimateCoating nepřekonatelně chrání váš dům.

Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte mě kontaktovat a já vám je rád zodpovím.

Autor: Ing. Arch. Miroslav Klimeš, mobil:+420 777 573 333 , e-mail:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *