20. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Může rodinný dům přežít povodně a záplavy? Ano, může

5 min čtení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od záplav a povodní v roce 2010 v Prievidzi už proteklo hodně vody a zatopené domy jsou už dávno suché a zrekonstruované, přesto bych se k nim ještě na chvilku vrátil. Povodeň tehdy zasáhla místo, na kterém byl od roku 1998 rodinný dům ošetřený termokeramickým nátěrem ClimateCoating.

Silné dlouhotrvající deště nadělali spoustu problémů nejednomu majiteli rodinného domu. Když hladiny řek a potoků začnou rychle stoupat – lidé, kteří bydlí v okolí slovenských toků se začnou připravovat na nejhorší. Naplňují pytle s pískem, utěsňují všechny dveře a okna na svých rodinných domech, aby se do jejich domovů nedostala voda.

Povodně a záplavy jsou na Slovensku poměrně častý jev, i když se díky regulaci slovenských toků a vybudováním protipovodňových zábran situace rok co rok zlepšuje. Přesto „padne za oběť“ rozbouřené a z koryta vylité řece ne jeden dům.

Škody po povodních jsou obvykle vysoké

Škody, které voda po povodních a záplavách zanechá, se počítají na tisíce eur. A co je ještě horší – voda oslabí zdi (obvodové a vnitřní stěny jsou celé promočené a nasáklé vodou) a může dojít i k tomu nejhoršímu – narušení statiky stavební konstrukce. V tom „lepším“ případě se na mokrých stěnách začnou tvořit plísně, které ohrožují naše zdraví.

Pokud se již řeka nebo potok vylije z koryta a voda se valí na váš rodinný dům – pytle s pískem zmírní dopad povodně. No pravděpodobně nezabrání, aby se vám dostala voda až do domu.

dom-zaplavy-02

Snažte se na povodně připravit

Dá se zcela zabránit tomu, aby vám nezatopilo dům? Záleží na okolnostech, ale obvykle je odpověď: „Ne“. Pokud hladina vody není vysoká – pomohou pytle s pískem nebo čerpadla. V opačném případě nijak nezabráníte tomu, aby se voda dostala všude (ledaže by bylo těsnění oken a dveří tak dobré, že by nepropustilo vodu a udrželo tlak ji mimo rodinný dům – v tom případě by záleželo na ochraně fasády, aby nepropustila vodu a vlhkost do obvodových zdí).

Pokud již nastane situace, že váš rodinný dům ohrožuje povodňová voda, měli bychom učinit nezbytná opatření. Zajistit si pytle s pískem, desky, fólie a jiný nepromokavý materiál na těsnění oken a dveří. Zvážit, zda není třeba dočasně přestěhovat nábytek a elektrické spotřebiče na vrchní patro. Upevnit věci, které by mohla odnést voda. Připravit si zásoby pitné vody a trvanlivých potravin na 2-3 dny, léky a lékárničku s první pomocí. Také suchou a pevnou obuv a oblečení. Důležité dokumenty, jako pasy, rodné listy, pojistné smlouvy a podobně uložit do vodotěsné krabice (sáčku, obálky). Spolehlivě zaparkovat auto s dostatkem pohonných hmot.

dom-zaplavy-03

Netřeba zapomenout, že v případě zaplavení domu třeba vypnout elektřinu, plyn a vodu. Naučte to všechny členy rodiny.

Dům ošetřený nátěrem ClimateCoating jediný „přežil“ záplavy

Následky a škody po povodních a záplavách bývají vysoké. Částečně je však můžeme zmírnit například výběrem ochranného nátěru na vaší fasádě.

V roce 1998 se na fasádu jednoho rodinného domu v Prievidzi aplikoval termokeramický nátěr ClimateCoating. Schopnost nátěru ClimateCoating zabránit pronikání vody do podkladu (zdiva) i po 12-ti letech od aplikace tak účinně pomohla rodinnému domu „přežít“ povodeň a ochránit tak vnější fasádu.

Voda při povodni v roce 2010 sahala do výšky cca 1 metru, přesto byly škody na fasádě ošetřené nátěrem ClimateCoating – minimální (v porovnání s ostatními stavbami v jeho blízkém okolí, které vykazovaly po záplavách daleko větší škody), dalo by se říci , že skoro žádné. Fasádu rodinného domu stačilo omýt od nánosů bahna a fasáda byla jako nová. Byl to jediný dům s nejmenším poškozením vnější fasády.

dom-zaplavy-05

Zdi domu sice nasákly vodu, ale opět jen minimálně v porovnání s ostatními stavbami. Voda se dostala do zdí z vnitřní strany, kde nebyly ošetřeny nátěrem ClimateCoating. Schopnost nátěru ClimateCoating ThermoProtect účinně odvádět vlhkost ze zdiva tak pomohla k tomu, že vlhké zdi domu se vysušily v poměrně krátkém čase. Ostatní domy byly napadeny plísněmi, protože vlhkost zdiva poskytla živnou půdu pro tvorbu plísní a řas na fasádě.

Dům ošetřený nátěrem ClimateCoating má (díky jeho jedinečným vlastnostem) nesporně ještě další výhody. Termokeramický nátěr ClimateCoating je prodyšný, dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva a tím poskytuje výbornou ochranu pro stavební konstrukce. Po aplikaci vytvoří na povrchu termokeramickou membránu, která zabraňuje vnikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ClimateCoating není třeba každých 3-5 let renovovat – má totiž vysokou životnost). Nátěr ClimateCoating reguluje vlhkost v podkladu (zdivu) a tím udržuje stavební konstrukci po celý rok v suchém stavu, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci.

Pro mě osobně to byla výborná zkušenost a zajímavý poznatek, že odolnost rodinného domu nejen při záplavách může záviset i na tom, jak a čím je ošetřena fasáda domu. Při použití nátěru ClimateCoating je vyšší pravděpodobnost, že škody způsobené záplavami nebudou tak drastické.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *