18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Ochrana fasád před vlhkostí

6 min čtení

Ochrana fasád před vlhkostí

Vlhkost je největším nepřítelem fasád bytových, panelových nebo rodinných domů. V létě a v zimě způsobuje značné problémy: například řasy, houby a plísně na fasádě a v zimě vznik prasklin. Je to důsledek klimatických vlivů – například deště, vody, sněhu nebo odpařování vlhkosti z okolních stromů.

Slovenská vláda nedávno označila cíl výstavby desítek tisíc bytů ročně za „obtížně splnitelný“, protože stavební aktivita na Slovensku prudce poklesla, mimo jiné v důsledku trojnásobného zvýšení cen energií. Je zřejmé, že stavitelé domů nemohou v současné době riskovat vytváření cenově dostupného bydlení v kombinaci s požadavky na ochranu klimatu a úspory energie.

Součástí výstavby nových bytů je také zeleň a městské stromy, které zlepšují klima ve městech. Přestože nové městské stromy znamenají zlepšení klimatu a kvality života a bydlení v ulicích a na pozemcích vašich domů, existuje riziko, že fasády vašich domů budou postiženy řasami a plísněmi, pokud blízké stromy brání rychlému odpařování vlhkosti na fasádách.

To vyvolává otázku: Je možné chránit fasádu před vlhkostí, i když je fasáda ovlivněna klimatem a blízkými stromy?

Jsme přesvědčeni: ano! Představíme vám inovativní fasádní nátěr bez rozpouštědel ClimateCoating ThermoProtect od německé společnosti SICC Coatings GmbH, který pomáhá šetřit energii a zabraňuje napadení řasami a plísněmi, a to i na fasádách (ETICS).

Společnost SICC-Coatings GmbH vyrábí od roku 2003 v Berlíně-Pankowě produkty s reflexní membránovou technologií.

Tato technologie, která zohledňuje stavebně-fyzikální procesy – jako je odraz slunečního záření (UV reflexe), usměrněné odpařování, antielektrostatické vlastnosti a také odolnost materiálu pomocí speciálního nátěru – nabízí také praktické řešení problémů s ochranou fasády, protože výrazně zabraňuje pronikání vlhkosti do fasády, a tím i vzniku řas.

Tento reflexní fasádní nátěr znamená úsporu energie a zároveň ochranu! Aplikace nátěru je jednoduchá, nátěr je efektivním a ekonomickým řešením a zároveň velmi spolehlivým řešením s dlouhou životností.

Úspora energie pomocí speciálního nátěru ClimateCoating, který se jednoduše aplikuje na fasádu nebo střechu, je bohužel stále velmi málo známá a rozšířená, ačkoli existuje mnoho dobrých důvodů pro její použití. Především – praktické zkušenosti hovoří o vynikajících vlastnostech. Tento nátěr nemá prakticky žádnou konkurenci – to nám potvrdilo velké množství zákazníků, kteří se rozhodli aplikovat tento nátěr na fasádu svého domu nebo na jeho střechu.

Během deštivých dnů se vlhkost vzduchu často pohybuje kolem 80 %, takže atmosférický tlak automaticky tlačí vlhkost do zdiva. Vlhkosti fasády dále „pomáhají“ časté přívalové deště, které stékají po fasádě, a právě tehdy je vidět, jak dlouho jsou zateplené fasády vlhké, i když už dávno přestalo pršet. S nátěry ClimateCoating ThermoProtect se to nikdy nestane, protože nátěry ClimateCoating jsou navrženy tak, aby tyto přírodní síly usměrňovaly.

Společnost SICC Coatings GmbH patří do skupiny dodavatelů reflexních technologií a již více než 20 let vyvíjí membránové technologie pro účely úspory energie a ochrany proti vlhkosti šetrné k životnímu prostředí. V roce 2018 získala společnost za tuto technologii ocenění „German Innovation Award“ a na přelomu roku 2018/2019 získala ocenění „Energy Efficiency Award“ v Singapuru, kde se účastnila delegace vedené vládnoucím starostou a zástupci průmyslové a obchodní komory, která si s tamními bytovými společnostmi vyměňovala názory na energetickou účinnost budov.

Prof. Dr. Ing. Manfred Sohn (Berlín) již v letech 2001-2006 potvrdil účinnost této technologie ve studiích energetického hodnocení obytných průmyslových budov (prefabrikované deskové konstrukce). Zkoumal také kombinovaný účinek tepelně izolační omítky a nátěru ClimateCoating (dříve ThermoShield Exterieur) a na základě měření a výpočtů vypracoval zprávu o výsledcích stanovení přepočítacích koeficientů pro určení součinitelů prostupu tepla stavebních dílů opatřených nátěrem ClimateCoating.

Nátěr panelových domů v Perlebergu (Německo), který byl proveden v letech 1998 až 2009, přinesl nájemníkům roční úsporu energie 18 až 21 %, fasády bez řas a prodloužil potřebu obnovy fasád nejméně na dvojnásobek běžné hodnoty.

Dalším příkladem je například vymalování panelového domu v Kanyance, které bylo provedeno v roce 2011 a přineslo až 20% úsporu tepla.

Více v našem článku: Úspory energie při zateplování panelového domu, Kanianka.

Ochrana fasády proti řasám z praxe – fasáda v Německu, Berlín

Ve snaze najít udržitelné a nákladově efektivní řešení, jak zabránit napadení fasády řasami, natřela společnost SICC Coatings GmbH v září 2014 fasádu na budově společnosti Gesobau AG, Wilhelmsruher Damm 228, 13158 Berlín, nátěrem ThermoProtect (dříve ThermoShield Exterieur), aby zdokumentovala a vyhodnotila odolnost nátěru proti případnému napadení řasami ve srovnání s konkurenčním produktem.

Po dobrých 3,5 letech byly z natřených fasád odebrány první vzorky a odeslány do laboratoře k analýze.

Ochrana fasád před vlhkostí

Po sedmi letech provedla společnost SICC Coatings GmbH další hodnocení růstu řas a odebrala další vzorky z fasád. Společnost SICC Coatings GmbH nechala provést požadované laboratorní analýzy v Dahlbergově institutu ve Wismaru. Z přiloženého hodnocení vyplývá, že na základě vzorků odebraných po třech a půl letech a po sedmi letech vykazovala fasáda s nátěrem ThermoProtect ve všech třech vzorcích rovnoměrnou „velmi slabou kolonizaci“ řasami, přičemž po třech letech nedošlo k žádné změně. To je dáno především schopností nátěru absorbovat vlhkost způsobenou povětrnostními vlivy a nezanechávat mokrý film, protože ten podporuje růst řas. Mikrotrhliny byly rovněž vyloučeny jako faktor podporující růst vzhledem k pružnosti nátěru. Tohoto výsledku by nebylo možné dosáhnout ani se špičkovým výrobkem od známého německého výrobce barev.

Na základě toho lze konstatovat, že u přípravku ThermoProtect lze po třech a půl letech zjistit pouze velmi mírné napadení řasami, které se v následujících třech letech nezvýšilo, z čehož lze usuzovat, že se nezvýší ani v následujících letech.

Další výsledky a produkty značky „ClimateCoating“ si můžete prohlédnout sami.

Doporučujeme následující odkazy:

ClimateCoating: reflexní membránová technologie v nátěrech

Video na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=qsNb7u-wqZk
ClimateCoating: https://www.climatecoating.cz/

Společnost SICC Coatings GmbH je přesvědčena, že s reflexními nátěrovými systémy získáte nejen další stavební prvek pro úsporu energie, ale také pro ochranu fasády před vlhkostí, aby se zabránilo napadení řasami a plísněmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *