16. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Snížení teploty pod střechou o 20°C

4 min čtení

Nejen letní měsíce dokáží s teplotou pod střechou pořádně „zamávat“. Sluneční paprsky zahřejí střešní krytinu na vysokou teplotu a v podkroví se pak nedá vydržet. Obzvlášť to platí o střechách z Lexanu, který sluneční světlo propouští. Dá se proti tomuto nějak chránit? Odpověď: „Ano, dá!“

Nedávno mi volal majitel prodejny mléčných výrobků na Kozím Vršku (prodejna se nachází mezi čerpací stanicí a restaurací), že našel můj článek na internetu a potřeboval by také poradit a umírnit teploty pod střechou z Lexanu.

Podobné články:

Přehřívání prostorů pod střechou při slunečných dnech

Majitel prodejny se postěžoval, že v slunečních dnech je v jeho prostorách nesnesitelné teplo, které se v teplých letních měsících blížilo až k 50°C. Vlastně: ani moc nezáleželo na tom, jestli je venku 18°C nebo 30°C – pod střechou se prostor vždy dokázal vyhřát. A to byl problém nejen pro trvanlivost mléčných výrobků ale i pro zaměstnance. Majitel má namontované klimatizační zařízení, ale ani to nestíhalo vychladit prostory prodejny a tepla se nedokázal zbavit – takže i se zapnutou klimatizací bylo v prostorách velmi teplo.

Řešení?

Poradil jsem mu, aby si střechu natřel německým reflexním nátěrem ClimateCoating ThermoActive. Je to nátěr, který dokáže odrazit až 80% slunečního záření a tím chrání střechu před přehřátím. Ani jsem ho nemusel moc dlouho přesvědčovat – a tak mou radu zrealizoval.

A výsledek? Teplota nižší o 20°C

Po aplikaci nátěru ClimateCoating ThermoActive se teplota v prodejně na Kozím Vršku snížila až o 20°C (při stejných podmínkách se zapnutou klimatizací). Nátěr částečně zabránil pronikání slunečních paprsků – ale co je nejdůležitější – díky jeho vlastnostem a složení odrazil většinu slunečního záření zpět do prostoru a tím nedopustil, aby se prostory pod střechou přehřívali.

Jaký je ClimateCoating ThermoActive?

Tento ochranný nátěr vyrobený v Německu dosahuje vynikajících parametrů a ani prudký déšť, kroupy nebo sníh ho nedokážou poškodit. Po odpovídající předúpravě střechy se s nátěrem vytvoří dlouhodobá ochrana, která současně chrání téměř všechny podklady. Za mimořádně vysokou přilnavost na všechny obvyklé střešní krytiny vděčí ClimateCoating ThermoActive jedinečné kompozici z vysoce kvalitních surovin.

ClimateCoating ThermoActive zůstává elastický ve vysokém teplotním rozsahu od -40°C do +150°C. Není třeba se obávat tvorby trhlin vzniklých vytvrzováním a tím pádem zatékání střechy.

Má vysokou reflexi slunečního záření

Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive dokáže díky svým unikátním a jedinečným vlastnostem efektivně odrážet sluneční záření. Postará se tak o pohodové klima v podkroví a v podkrovních prostorách. Zároveň pomůže ušetřit nemalé náklady na klimatizaci, protože teplota v podkroví po aplikaci nátěru ClimateCoating ThermoActive výrazně klesne. Čím více slunečních paprsků se odrazí do venkovního prostoru – tím méně jejich pronikne přes střešní krytinu do vnitřku budovy = menší zahřívání vnitřních podkrovních prostor.

Přemostění přechodů různých materiálů

Přemostění přechodů různých materiálů s nátěrem ClimateCoating ThermoActive, jeho vysokou reflexí slunečního záření a z toho vyplývajícím „tepelným uklidněním“ podkladů, můžeme přemostit mnoho přechodů různých materiálů a udržet jich bez trhlin, které vznikají vlivem jejich různé tepelné roztažnosti. Keramické duté tělíska s lomem tepelných paprsků se starají o značné snížení propustnosti tepla do střešní konstrukce. Tento jev vede k výrazné redukci tepla v interiéru pod střešním pláštěm, což pro obyvatele při vysokých letních teplotách znamená přijatelné prostředí i bez klimatizace U velkoplošných střech obytných budov a průmyslových hal působí nátěr při krupobití a dešti navíc jako element tlumící hluk.

Základní vlastnosti

  • dlouhotrvající ochrana střechy před škodlivými vlivy životního prostředí jako jsou ultrafialové záření, smog, špína, kyseliny, soli a mořská voda
  • výrazná ochrana před vlivy počasí jako je déšť, sníh, krupobití …
  • nátěr brání pronikání vody při extrémních povětrnostních podmínkách
  • vysoká elasticita, snižující tvorbu trhlin
  • energetická účinnost v létě i v zimě
  • snižuje dilatační napětí střešní krytiny a nosné konstrukce „tepelným uklidněním“
  • vysoká reflexe slunečního záření
  • extrémní elasticita výhodná při přechodech různých materiálů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *