18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Zateplení domu systémem ISOTEX

5 min čtení

Zateplení domu systémem ISOTEX je velmi jednoduché a cenově dostupné řešení, které nám ušetří nemalé finanční prostředky za energie. Tepelné jádro zateplovacího systému tvoří tepelněizolační omítka, která umožní domu dýchat (zateplovací systém ISOTEX je paropropustný) a má velmi dlouhou funkční životnost (což se o zateplení polystyrenem říct určitě nedá).

Zateplili jste dům polystyrenem a začali se vám tvořit plísně a řasy na fasádě nebo v domě? Věděli jste, že příčinou tohoto problému je fasáda s trhlinami, přes které proniká dešťová voda nebo polystyren, protože je neprodyšný a nepropouští vlhkost? Ničí vám ptáci fasádu tím, že zobou polystyren ze zateplené fasády a budují si tam hnízda? Nezoufejte!

Zateplovací systém ISOTEX

Co byste řekli na to, kdybyste na svém domě měli takový zateplovací systém, který by měl výborné tepelně-izolační vlastnosti, vysokou funkční životnost (nad 30 let), byl by prodyšný, chránil by zdivo před povětrnostními vlivy, bránil tvorbě plísní a řas, byl by ekologický, jeho aplikace by byla rychlá, byl by cenově výhodný a nebyl by zdraví škodlivý? Nemožné? Opak je pravdou.

Zateplovací systém ISOTEX

Co je ISOTEX? zateplovací systém ISOTEX je kombinací tepelně-izolační omítky ISOTEX a termokeramického nátěru CilmateCoating. Zateplením domu systémem ISOTEX získáme inovativní zateplovací systém tepelné ochrany stavební konstrukce s vynikajícími izolačními vlastnostmi a dlouhou funkční životností – a to bez tvorby plísní a řas na fasádě.

Tepelněizolační omítka ISOTEX

Tepelněizolační omítka ISOTEX je hotová suchá směs na bázi granulovaných křemičitých kuliček, které po smíchání s vodou vytvoří dokonale plastickou, vysoce adhezní hmotu určenou k použití jako izolace proti vlhkosti a zároveň jako tepelná a zvuková izolace stěn budov.

Omítka ISOTEX nanesena na fasádu pracuje v režimu membránové sanace. Omítka propouští vlhkost ve formě páry prostupující ze zdiva (stěn) a z interiéru, čímž dochází k jejímu pravidelnému odvádění a k následnému zlepšení tepelněizolačních vlastností zdiva tzn ke zvýšení hodnoty parametru R (tepelný odpor stavební konstrukce).

Tepelněizolační omítka ISOTEX je vhodná i do interiéru – stěny mohou byt zaizolované z obou stran. Jako ochranný nátěr použijeme nátěr do interiéru: ClimateCoating ThermoPlus.

zateplovaci-system-etg-ts-03

Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoProtect

ClimateCoating ThermoProtect tvoří ochranný štít vrstvy termoizolační omítky ISOTEX, který díky unikátnímu složení odvede vlhkost avšak zabraňuje zpětnému přechodu vlhkosti z vnějšího prostředí do materiálu stavební konstrukce. ClimateCoating zabezpečuje teplotní stálost a tedy nedochází k degradaci (k prasklinám) zdiva resp. stěn vlivem vysokého rozdílu teplot.

Obě složky zateplovacího systému jsou prodyšné a paropropustné – čímž se výraznou měrou podílejí na tom, aby obvodové zdi byly suché a neposkytovaly tak živnou půdu (vlhkost) pro tvorbu plísní a řas.

Stručný postup prací zateplení domu systémem ISOTEX

Aplikace termoizolační omítkové směsi ISOTEX vyžaduje minimální náročnost, nanáší se bez armovací síťky a lepidla, což podstatným způsobem zkracuje časový rozsah stavebních prací. Po napenetrování podkladu penetračním nátěrem ClimateCoating FixPlus – omítku nanášíme přímo na zeď v tloušťce 2-3 cm.

Omítku lze nanášet ručně běžným způsobem omítání nebo pomocí strojů pro omítání (typu PFT G54 příp. M-Tec Duo). Směs po dokončení vytvoří na stěně jednotnou masivní vrstvu bez skvrn a tepelných mostů.

Při nerovnosti podkladu např. u novostaveb – je lepší plochu vyrovnat obyčejnou omítkou („špric“) – snížíme tak spotřebu tepelněizolační omítky ISOTEX, která je přece jen dražší než obyčejná.

Po 48 hodinách od nanesení tepelněizolační omítky ISOTEX a po její finální úpravě, můžeme aplikovat na omítku termokeramický ochranný nátěr ClimateCoating – a to v 2 vrstvách. Před aplikací nátěru podklad opět napenetrujeme penetračním nátěrem ClimateCoating FixPlus.

Podrobný postup prací – Jak zateplit dům zateplovacím systémem ISOTEX – si můžete přečíst v našem dalším článku.

zateplovaci-system-etg-ts-02

Proč zvolit zateplovací systém ISOTEX? Jaké jsou jeho hlavní výhody?

  • Minimální funkční životnost 30 let
  • Výrazná energetická úspora na vytápění a klimatizaci (15-40%)
  • Vysoká ochrana zdiva vůči povětrnostním vlivům (bez tvorby zelených řas, hub a plísní)
  • Vysoká účinnost odstranění vlhkosti ze zdiva po odstranění příčiny
  • Aplikace bez porušení zdiva (žádné kotvení)
  • Jednoduché zpracování
  • Nízká hmotnost systému: 8,0 kg / m2
  • Ekologický materiál
  • Rychlá aplikace
  • Systém tepelné ochrany ISOTEX / ClimateCoating® je lepší než kontaktní zateplovací systémy

Podrobnější informace o výhodách zateplovacího systému ISOTEX naleznete v článku: Výhody zateplovacího systému ISOTEX.

Jaká je cena zateplení zateplovacím systémem ISOTEX?

Cena zateplení domu systémem ISOTEX je přibližně stejná, jako cena zateplení polystyrenem o tloušťce 10 cm (podle podkladu a spotřeby omítky může být cena i nižší). Získáme však zateplení s nesrovnatelně lepšími vlastnostmi, dlouhou funkční životností a hlavně: zdravé bydlení bez plísní a alergií s ne malými úsporami na vytápění.

Zateplovací omítka ISOTEX a energeticky úsporný termokeramický nátěr ClimateCoating tvoří jako celek výborný zateplovací systém 21. století v oblasti tepelné ochrany nových i obnovovaných budov.

Pokud se chcete o zateplovacím systému ISOTEX dozvědět více, zde jsou linky na další články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *