13. prosince 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Zdravé bydlení bez alergií? Zlepšete vzduch v interiéru

8 min čtení

Naše bydlení by mělo být místem, kde máme pocit bezpečí a pohodlí. Trávíme v něm dostatek času na to, aby nám záleželo na tom, jakými materiály se obklopujeme a jaký vzduch dýcháme.

Vzduch je jedním z nejdůležitějších zdrojů, které naše tělo vyžaduje. Můžeme přežít týdny bez jídla. Můžeme přežít několik dní bez vody. Ale průměrný člověk může jen těžko zvládnout více než 40 sekund bez nadechnutí. Stejně jako jídlo a voda – je vzduch dodáván v různých úrovních kvality. Mnoho zpracovaných a nezdravých potravin obsahuje látky, které jsou škodlivé pro vaše tělo. Pokud pravidelně konzumujete takové potraviny, všimnete si negativní účinky na vaše zdraví. Stejně, pokud je vzduch kontaminovaný škodlivými látkami – vaše zdraví bude podobně ovlivněno. Zbavit se alergie v našich domech a různých zdravotních problémů nebývá vždy jednoduché.

Výměna oken za plastová, náhrada závěsů žaluziemi, hladké podlahové krytiny a vytápění radiátory se podepsali pod to, že vzduch v panelákových bytech je nejednou znečištěnější než ten, který je v rušných ulicích. Teplo sálající z radiátorů víří miniaturní částečky prachu, které vnikají do našich plic. Denně se nadechneme až 22-tisíckrát a plícemi přefiltrujeme až 15 kilogramů vzduchu.

Pokud váš domov generuje nezdravý vzduch, pravděpodobně jste již dopad na své zdraví pocítili. Můžete trpět trvalými příznaky podobnými chřipce, alergiemi, možná míváte migrény, které se vyskytují často, nebo máte alespoň obecně pocit těžkého vzduchu, který říká, že něco s kvalitou vzduchu ve vašem domově není v pořádku. Tělo je odolné a je schopné odolat špatným podmínkám vzduchu na krátkou dobu. Ale pravidelným vystavením takovému prostředí ve vaší domácnosti, místu, ve kterém trávíte nejvíce času – může zanechat zdravotní následky. Špatné vnitřní ovzduší může pramenit z celé řady zdrojů, naštěstí většina z nich jsou kontrolovatelné.

Zdravé bydlení se stavebními materiály bez obsahu škodlivých látek

Jedním z potenciálních zdrojů špatného vnitřního vzduchu mohou být stavební materiály, ze kterého je dům postaven. Ve většině nových domech představují stavební materiály mnohem menší problém, ale starší domy mohou stále obsahovat potenciálně nebezpečné chemikálie. Nejviditelnější viníci jsou stavební materiály na bázi olova nebo azbestu, ale ty jsou v současnosti regulovány mnohem lépe, než tomu bylo v minulosti a nejsou přítomny ve většině moderních materiálech.

Látkové (textilní) materiály jsou velmi citlivé na přechovávání kontaminantů. Do této kategorie spadají koberce, záclony, čalouněný nábytek, atd. Často se doporučuje, aby lidé zvláště náchylný k alergiím raději koberce nepoužívali a zvolili podlahovou krytinu, která se snadno udržuje a čistí. Stejně důležitý je výběr matrace, na kterém spíte a pravidelné čištění nábytku a ložního prádla, aby se v nich nehromadily různé alergeny.

byvanie-bez-alergii-02

Prodyšné a paropropustné stavební materiály jsou základ omezení rizika tvorby plísní

I když samotné materiály nejsou ve své podstatě škodlivé, nesprávná konstrukce nebo plánování stavby by mohlo časem způsobit problémy. Příliš mnoho vlhkosti v domě nepomáhá stavební konstrukci a ani vašemu zdraví. Horší je, když se vlhkost dostane do oblastí, ke kterým je špatný přístup a nemohou být snadno ošetřeny, aby neposkytovaly živnou půdu pro tvorbu plísní. Zateplení domu neprodyšným materiálem (polystyren), netěsné potrubí nebo vysoká vlhkost ve vnitřních prostorech může způsobit ne malé problémy s plísněmi, které se mohou podepsat na vašem zdraví.

Výbornou ochranou a prevencí proti vlhkosti v domě je termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoPlus.

ClimateCoating ThermoPlus zvýší povrchovou teplotu stěny a postará se o pohodové klima v místnosti. Zároveň udržuje stěny suché – čímž brání tvorbě plísní na stěnách. Reaguje na proměnlivý obsah vlhkosti ve vzduchu v místnosti při každodenním životě a absorbuje přebytečnou vlhkost. ClimateCoating tak řídí veškerý obsah vlhkosti v místnosti. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Systém membrán nátěru ClimateCoating je nastaven tak, že se vlhkost vzduchu v místnosti pohybuje kolem optimálních 55%. Aby se zabránilo tropickému klimatu v místnosti a vysoké vlhkosti vzduchu, postačí mnohem kratší fáze větrání a přesto bude vlhkost a teplota ve velmi přijatelné rovnováze. Čistý, optimálně zvlhčený vzduch usnadní dýchání. Stručně řečeno: způsobí pohodové klima a brání tvorbě plísní.

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, neboť neuvolňuje žádné známé alergeny. Nedochází ani k zatěžování vzduchu v místnosti, protože nátěr je bez emisí.

Boj s prachem

Při boji s prachem saháme nejčastěji po vysavači. Levné modely však nadělají více škody než užitku. Nachvíli nás sice prachu usazeného na podlaze, pohovce či nábytku zbaví, část z něj však intenzivně rozptýlí do okolního prostoru. Proto začali výrobci nabízet speciální modely vybavené intenzivní filtrací.

Nezáleží na tom, kolik stupňů filtrace má, ale jaká třída filtru je na výstupu. Filtry zařazené ve třídě HEPA 12 a HEPA 13 jsou natolik účinné, že vysavač může posloužit jako čistírna vzduchu. Hlučnost a vznikající teplo by však nikoho nepotěšily. S kvalitním modelem lze z nasátého vzduchu odstranit až 99,95 procenta prachových částic.

byvanie-bez-alergii-03

Filtrace pomocí interiérových čističek vzduchu

I když se zatím v bytech příliš neudomácnily, nabídka interiérových čističek vzduchu je na našem trhu poměrně bohatá. Jde o malé zařízení určená pro péči o jednotlivé místnosti nebo otevřený interiér. Z ovzduší odfiltrují nečistoty na úroveň, která vyhovuje i citlivějším lidem či alergikům. Vzduch, který nasají, pročistí prostřednictvím filtrů a před uvolněním do místnosti ho mohou vylepšit ionizací nebo zvlhčením. Jak však vybrat vhodný model?

Jelikož čistička pracuje i v noci, výrobci hledají kompromis mezi výkonem a hlučností. Nejjednodušší modely obslouží místnost s výměrou 10 čtverečních metrů, ty dokonalejší si poradí i s otevřeným prostorem celého bytu. Nelekejte se, pokud výrobce uvádí v parametrech objem přefiltrovaného vzduchu namísto toho, aby určil výměru místnosti. Na každý čtvereční metr počítejte s rychlostí filtrace 2,2 metru krychlového za hodinu. Existuje jednotné označování výkonu indexem CADR, mnozí výrobci jej však ignorují. Pokud volíte slabší model, uvažujte o tom, že ho budete mobilně přemisťovat mezi místnostmi. Filtrace bude spolehlivá pouze tehdy, budou-li dveře na místnosti zavřené.

V spánkové zóně by hlučnost čističky neměla přesáhnout hranici 35 decibelů. Většina modelů je vybavena regulací výkonu, takže volit lze mezi nočním režimem, standardní provozem a rychlým čištěním. Liší se pouze úroveň komfortu. Zatímco při nejlevnějších strojích musíte sáhnout na jejich ovládací panel, při těch lépe vybavených máte k dispozici dálkový ovladač. Vedle výkonu lze často nastavit i časovač.

Samostatnou kategorií jsou modely vybaveny inteligentní automatikou. Prachový senzor monitoruje znečištění ovzduší a výkon přizpůsobí aktuálnímu stavu. Výhodou je tichý chod v udržované domácnosti. Naopak, akustický senzor vyhodnotí hluk místnosti a výkon čističky přizpůsobí tak, aby nerušila. V noci spustí chod na nízké obrátky, při sledování televize může přitvrdit.

byvanie-bez-alergii-04

Role čisticího filtru vzduchu

Nejdůležitější jsou však filtry. Výrobců je mnoho, každý používá jinou taktiku a skladbu filtrování. Elektrostatický filtr z papíru nebo hliníku zachycuje částečky prachu, aniž by vstupoval do cesty velikostí svých pórů. Pracuje podobně jako obrazovka starého televizního přijímače. Uhlíkový filtr absorbuje pachy, které se hromadí v místnostech s domácími zvířaty či v otevřených prostorách s kuchyní. Nejdůležitější roli však hraje filtr HEPA, který zachycuje nejjemnější částečky o velikosti pouze několika mikronů. Při koupi je třeba zvážit cenu filtrů a jejich životnost. Pokud je čistička vybavena indikátory, nemusíte sledovat v kalendáři, kdy je třeba měnit filtry. Některé vyžadují výměnu v šestiměsíčních intervalech, jiné jsou omyvatelné a možná používat je opakovaně. Setkat se můžete i s filtrováním přes vodu.

Praktickým doplňkem je ionizátor. Pomocí elektrod nabíjí vzduch zápornými ionty, které způsobí, že nečistoty a prachové zrnka se shlukují. Výsledkem je, že prach namísto proudění ve vzduchu padá na zem. Počítat však třeba s tím, že okolí čističky se bude špinit intenzivněji než zbytek bytu. Rovnoměrnost filtrace se snaží výrobci dosáhnout i tím, že čističku osazují na podstavec s kmitavým natáčením do stran.

Provoz čistírny je poměrně levné a mnohé v nočním režimu nepřekračují příkonem hranici 25 wattů. Při plném nasazení záleží na výkonu. Přístroje, které se starají o celý byt, spotřebují maximálně 75 wattů energie za hodinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *