16. října 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak snížit teplotu v podkroví? Teplota střechy chladnější o 38°C

5 min čtení

Všichni to známe: když se sluneční paprsky opřou v letních měsících do střešní krytiny – v podkroví rodinných a panelových domů je k nevydržení. Tehdy každý z nás touží zapnout klimatizační zařízení na plný výkon, jen aby se teplota snížila na přijatelnou úroveň. Co však dělat, když takové klimatizační zařízení není k dispozici? Jak snížit teplotu střešní krytiny? Jak zabránit vysoké teplotě v podkroví? Na tyto otázky se pokusím odpovědět.

Pokud snížíme teplotu střechy – snížíme teplotu v podkroví

Rozpálená střecha od letních slunečních paprsků zvyšuje teplotu celé střešní konstrukce av podkroví nám stoupne teplota na neúnosnou hranici. V tomto období zapínáme ventilátory a klimatizační zařízení, abychom alespoň částečně ochladili půdní prostory. Tím nám ale stoupají provozní náklady objektu. Řešením je snížit teplotu střechy a tím i celé střešní konstrukce.

Existuje nějaké řešení, které dokáže teplotu střechy srazit např. o 40°C?

Na tuto otázku jsem chtěl poznat odpověď a proto jsem se rozhodl udělat vlastně měření a otestovat termokeramický nátěr ClimateCoating v praxi. Jako příklad mi posloužila střecha panelového domu na sídlišti Hájik v Žilině. Výhodou bylo, že střecha z lepenky panelového domu nebyla pokryta úplně celá, ale jen její část – takže při stejných klimatických podmínkách (venkovní teplota, intenzita slunečních paprsků) se daly udělat 2 měření. Prvním měřením jsem zjistil teplotu střechy bez termokeramického nátěru a druhým měřením – teplotu střechy s termokeramickým nátěrem ClimateCoating ThermoActive. Výsledek mě překvapil.

Ochrana střechy s termokeramickým nátěrem ClimateCoating ThermoActive

Pokud má střešní krytina vystavená povětrnostním vlivům a vlivům životního prostředí dlouho plnit svou funkci, potřebuje dobrý ochranný štít. ClimateCoating ThermoActive výborně plní tento úkol. Prudký déšť, krupobití a sníh nemohou ClimateCoating ThermoActive poškodit. Dokonce ani střešní krytiny z vláknocementových desek (vlnitý azbest) nebo zinkových plechů nejsou pro nátěr žádný problém. Po odpovídající předběžné úpravě plechových střech pomocí ClimateCoating ZinkPrimer nebo ClimateCoating RustPrimer se vytvoří dlouhodobá ochrana střechy, která současně chrání podklady z železných i neželezných kovů před korozí. Za mimořádně vysokou přilnavost na všechny obvyklé střešní krytiny vděčí ClimateCoating ThermoActive jedinečné kompozici z vysoce kvalitních surovin.

strecha-blog-01

ClimateCoating ThermoActive zůstává elastický ve vysokém teplotním rozsahu od -40°C do +150°C. Není třeba se obávat tvorby trhlin vzniklých vytvrzováním.

Základní vlastnosti ochranného nátěru ClimateCoating ThermoActive

  • dlouhotrvající ochrana střechy před škodlivými vlivy životního prostředí jako jsou ultrafialové záření, smog, špína, kyseliny, soli a mořská voda
  • výrazná ochrana před vlivy počasí jako je déšť, sníh, krupobití…
  • nátěr je vodotěsný také při extrémních povětrnostních podmínkách
  • vysoká elasticita, snižující tvorbu trhlin
  • vysoká reflexe slunečního záření
  • energetická účinnost v létě i v zimě
  • snižuje dilatační napětí střešní krytiny a nosné konstrukce „tepelným uklidněním“
  • extrémní elasticita výhodná u přechodů různých materiálů

Řešení na vysokou teplotu střechy? Nátěr s reflexí slunečního záření.

Přemostění přechodů různých materiálů s nátěrem ClimateCoating ThermoActive, jeho vysokou reflexí slunečního záření a z toho vyplývajícím „tepelným uklidněním“ podkladů, lze přemostit spoustu přechodů různých materiálů a udržet je bez trhlin, které vznikají vlivem jejich různé tepelné roztažnosti. Keramická dutá tělíska se lomem tepelných paprsků starají o značné snížení prostupu tepla do střešní konstrukce. Tento jev vede k výrazné redukci tepla v interiéru pod střešním pláštěm, což pro obyvatele při vysokých letních teplotách znamená přijatelné prostředí i bez klimatizace U velkoplošných střech obytných budov a průmyslových hal působí nátěr při krupobití a dešti navíc jako element tlumící hluk.

strecha-blog-02

Teplota střešní konstrukce s nátěrem ClimateCoating ThermoActive nižší o 38°C

ClimateCoating ThermoActive využívá své vynikající vlastnosti na výrazné snížení teploty podkladu střešních konstrukcí. Svou vysokou reflexí tak zpět do prostoru odrazí podstatnou část slunečního záření. Po aplikaci ClimateCoating ThermoActive na střešní krytinu byla teplota střechy s nátěrem ClimateCoating ThermoActive: 25°C. (Při venkovní teplotě 24°C) Střešní krytina neošetřená nátěrem ClimateCoating ThermoActive dosahovala teploty okolo 63°C (při stejné venkovní teplotě 24°C) – což je při porovnání teploty střechy s nátěrem ClimateCoating rozdíl 38°C.

strecha-teplota-cz

Pro jaký typ střešní krytiny je ClimateCoating ThermoActive určen?

ClimateCoating ThermoActive je vhodný na téměř všechny podklady – na plech, tašku, lepenku, azbest, šindel nebo dřevo. Jeho aplikace se liší jen použitím jiného penetračního nátěru: tj plechové střechy ošetříme nejdříve nátěrem RustPrimer, pozinkovaný plech nátěrem ZinkPrimer, lepenku nátěrem Disperbit atd.

Můžeme tedy říci, že díky výborným vlastnostem nátěrů ClimateCoating ThermoActive a jeho silné reflexi slunečního záření (při tom nezáleží na barvě – zda je nátěr bílý nebo černý, jeho reflexe se liší jen minimálně) se teplota střechy v letních měsících při dopadech slunečních paprsků výrazně sníží a tím se sníží i teplota v bytových (nebo nebytových) prostorech. A rozdíl skoro 40 ° C není nezanedbatelný.

2 thoughts on “Jak snížit teplotu v podkroví? Teplota střechy chladnější o 38°C

    1. Dobry den,
      na strankach http://www.thermoshield-hfr.cz v sekci regionalni zastoupeni http://www.thermoshield-hfr.cz/kontakty/regionalni-zastoupeni/ najdete kontakty prodejcu nateru. Nejlepe, kdyz se ozvete firme Czech Arching, Ing. Arch. Klimeš (Poděbradova 28, Brno, tel.: +420 777 573 333, klimes(zavinac)arching.cz ), nebo primo mne (+420 773 241 476, nebo email: info(zavinac)thermoshield-hfr.cz). Do stredy jsem ale v Berlíne v nemecku.

      Ceník nátěrů si můžete prohlédnout na www stránkách: http://www.thermoshield-hfr.cz/tepelneizolacni-natery-thermoshield/cenik-thermoshield/

      Spotreba nateru TopShield zavisi na podkladu, typicky je to cca 1,5 m2 ve dvou vrstvach z 1 litru nateru. Po zaskoleni byste zvladli aplikaci nateru i sami.

      Preji hezky den, Peter Hofer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *