16. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Zkušenosti se zateplovacím systémem ISOTEX

4 min čtení

Názory a praktické zkušenosti lidí, kteří si zateplili svou nemovitost systémem ISOTEX® (tepelně izolační omítka + termokeramický nátěr ClimateCoating) jsou velmi důležité nejen pro další zájemce o tento systém, ale i pro mě – jako člověka (a zároveň prodejce), který se zajímá se o moderní technologie a není přesvědčen, aby jako tepelnou izolaci pro svůj dům použil polystyren.

Žijeme v uspěchané době a lidé nemají čas na zpětnou vazbu – proto mě vždy těší, když se po nějaké době někteří zákazníci ozvou a napíší mi krátký (nebo delší) mail ohledně zateplovacího systému ISOTEX® nebo nátěru ClimateCoating. Oceňuji názory těchto lidí a pro mě jsou důležité z hlediska uvádění jiných výrobků založených na moderních a pokročilých technologiích, ale také pro jejich vlastní výzkum a vývoj.

Důvodem, proč jsem se zajímal o moderní izolační technologie budov – byly plísně na fasádách domů izolovaných polystyrenem. Tyto domy můžete vidět na každém kroku – jejich hlavním rysem jsou zelené až černé fleky na fasádě (panelových) domů, které se objeví již po 2-3 letech od zateplení polystyrenem. Někteří lidé mají po izolaci polystyrenem v interiéru těžší problémy s plísněmi. A to už ohrožuje naše zdraví.

ISOTEX® zateplovací systém

Systém ISOTEX® nepatří k tzv. kontaktním zateplovacích systémům (kam spadá polystyren, minerální vlna, apod) – ISOTEX® se aplikuje přímo na zdivo a tím výrazně ovlivňuje fyzikální procesy ve zdivu. Tepelně izolační omítka spolu s termokeramickým nátěrem ClimateCoating dokáží účinně odvádět přebytečnou vlhkost a tím udržovat zdivo suché. Je to podobný princip jako má známá textilie GoreTex – membrána, která nepropustí dešťovou vodu směrem do zdiva, ale zároveň je paropropustná směrem ven.

Výhody zateplovacího systému ISOTEX®

  • Minimální funkční životnost 30 let
  • Výrazná energetická úspora na vytápění a klimatizaci (15-40%)
  • Vysoká ochrana zdiva před povětrnostními vlivy (bez tvorby zelených řas, hub a plísní)
  • Vysoká účinnost odstranění vlhkosti ze zdiva po odstranění příčiny
  • Aplikace bez porušení zdiva (žádné kotvení)
  • Jednoduché zpracování
  • Nízká hmotnost systému: 7,0 kg / m2
  • Ekologický materiál
  • Rychlá aplikace
  • Systém tepelné ochrany ISOTEX / ClimateCoating® je lepší než kontaktní zateplovací systémy

Praktické zkušenosti se systémem ISOTEX®

Nejlepší jsou postřehy a zkušenosti od lidí, kteří svůj dům zateplili systémem ISOTEX a tak na vlastní kůži zjistili všechny vlastnosti tohoto omítkového zateplovacího systému. Zde je přepis e-mailu, který jsem dostal nedávno:

Dobrý deň.

Chcel by som sa podeliť so skúsenosťami s tepelnoizolačným systémom ISOTEX (ISOTEX + ClimateCoating).

Dom som postavil v roku 1981, obvodové múry sú z porobetonových kvádrov, hrúbka stien 30 cm, nadokenné preklady sú betonové + heraklit.

Toto bol najväčší problém.

Po nasťahovaní sa a príchodu vykurovacieho obdobia bola v dome stále vysoká vlhkosť, až 75%. V zime sme museli dávať na parapetnú dosku, hlavne v spálni, uterák, lebo po skle doslova stekala voda. Na prekladoch sa začala vo veľkom tvoriť pleseň.

Keď som to potom na jar horko ťažko odstránil, po ďalšej zime sa plieseň objavila znovu. Bolo to veľmi zlé nielen vizuálne, ale manželku to začalo dusiť a dostala astmu. Nakoľko prídavná izolácia (polystyrén) v mojom prípade nebola vhodná vzhľadom ku konštrukcii rodinného domu, rozhodol som sa pre tento systém v r.2015.

Po skúsenostiach z dvoch zím, ale hlavne tej minulej, môžem konštatovať nadmiernu spokojnosť. Keď som mával v dome počas zím v predchádzajúcich rokoch vlhkosť 70-75%, tak minulú zimu hoci bola teda poriadna, som mal v spálni vlhkosť 45-40%, a musel som do spálne na noc dávať na radiátor mokrý uterák. A čo je najdôležitejšie, po plesni nie je zatiaľ ani stopa.

Celý systém pozostáva: Vonkajšia ISOTEX malta (tepelnoizolačná omietka) + náter ClimateCoating ThermoProtect 2-krát, + náter vnútorný, tiež ClimateCoating ThermoPlus.

Ak to takto vydrží, tak je to super, preto kto má podobný problém, určite doporučujem.

S pozdravom
Pavel Junas, Senica – Kunov

Po obdržení tohoto e-mailu jsem kontaktoval zákazníka a pokusil se ho zeptat, jestli nebude mít problémy s odpovědí na otázky ostatním zájemcům o tento systém a sdílení zkušeností s nimi. Pavel Junas z Senice byl velmi ochotný a dokonce souhlasil se zveřejněním telefonního čísla. To ale neuvedeme v tomto článku (z pochopitelných důvodů), ale na vyžádání mohu poslat emailem – stačí mi poslat mail na adresu office(zavinac)climatecoating.sk s prosbou o telefonický kontakt na P. Junase.

Podrobnější informace o výhodách omítkového zateplovacího systému ISOTEX® naleznete v článku: Výhody zateplovacího systému ISOTEX® nebo na stránkách prodejce systému ISOTEX®.

Další články o omítkovém zateplovacím systému ISOTEX®:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *