18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak chránit PUR pěnu na oknech před zvětráváním a vlhnutím?

6 min čtení

Ochrana PUR pěny na oknech je stále častější problém, který se týká nejen novostaveb. PUR pěna časem zvětrává, sluneční UV záření ji rozkládá na prach a proto je velmi důležité ji chránit. UV záření není jediný problém odolnosti a životnosti PUR pěny – další „nepřítel“ je vlhkost a následné plísně. Jak tedy chránit PUR pěnu na oknech před zvětráváním a vlhnutím? Poradíme Vám!

Stříkaná pěnová izolace – PUR pěna

Stříkaná pěnová izolace resp. stříkaná polyuretanová izolace je pěna nejčastěji vznikající chemickou reakcí 2 složek: polyisokyanátu a polyhydroxylovej sloučeniny. Druhá složka obsahuje i další sloučeniny, jako např. stabilizátory či rozpínadla. Stříkaná pěnová izolace – PUR pěna – vzniká na místě v okamžiku nástřiku a proto  bývá aplikována přímo na povrch, který se má izolovat. Kromě dvousložkové stříkané polyuretanové izolace patří do kategorie stříkaná pěnová izolace i pěny jednosložkové tzv. polymerní tmely.

PUR pěna – stříkaná pěnová izolace je typ izolace staveb, který se může využívat při izolací oken, dveří, stěn, stropů, různých mezer a jiných částí budov či různých zařízení. Jejím účelem je udržovat uvnitř teplo, dokud je venku zima a naopak. Je to plastická hmota, která se aplikuje nástřikem.

PUR pěna jako izolace oken a dveří

Stříkané pěnové izolace se nanášejí v kapalné formě obvykle pomocí vysokotlaké vyhřívané hadice a stříkací pistole, přičemž se v nich mísí jedna – resp. dvě složky, které po nástřiku na povrch při určité teplotě okamžitě reagují, začnou se rozpínat a vytvoří tak výslednou izolační hmotu. Pěnové izolace mají různé fyzikální vlastnosti závislé od plánovaného použití. Struktura stříkané pěnové izolace umožňuje difuzi vodní páry a tím pádem i cirkulaci vzduchu. Některé druhy stříkané pěnové izolace se mohou vyrábět z recyklovatelných materiálů. R-hodnota stříkané pěnové izolace je obecně vyšší než u jiných izolací a pohybuje se kolem hodnoty R-6 na 1 palec (tj. 2,54 cm). Časem ale tato hodnota klesá.

Ochrana PUR pěny před UV zářením nebo vlhkostí

PUR pěna není odolná vůči UV záření a je třeba ji chránit. Na tuto ochranu je výborný odolný nátěr, který má velmi dlouhou životnost – PU Safe.

PU Safe je těsnicí nátěr, který se používá na polyuretanovou pěnu jako ochranný povlak při instalaci oken a dveří. Variabilní difúzní otevřenost PU Safe umožňuje jeho použití uvnitř i vně budovy. Po aplikaci PU Safe na povrch se vytvoří hladká, vodotěsná, chemicky neutrální membrána bez zápachu s vysokou mechanickou pevností. Vysoká flexibilita funguje v případě tepelných a strukturálních pohybů stavebních prvků, které zabraňují přerušení kontinuity potaženého povrchového těsnění, maskují menší škrábance a praskliny. PU Safe má dobrou přilnavost na všechny druhy stavebních materiálů, jakož i na PVC, dřevo, hliník, natřené a potažené barevnými plastovými fóliemi.

PU Safe je alternativou k okenním fóliím. Tento produkt funguje skvěle při výměně oken v tepelně modernizovaných a postavených budovách. Usnadňuje a zrychluje práci montérů díky pohodlnému způsobu aplikace.

PU Safe patří do větší rodiny ochranných nátěrů ClimateCoating.

Výhody použití nátěru PU Safe při ochraně PUR pěny

Odolnost vůči vodě – při 1350 Pa, což odpovídá srážkám při rychlosti větru až 167 km / h! Vodotěsnost PU Safe těsnícího nátěru byla potvrzena v laboratorních testech.

Propustnost vzduchu – 0,02 m3 při tlaku 100 Pa na 1 m dilatační spáry vyplněné polyuretanovou pěnou a chráněná na obou stranách PU Safe těsnícím nátěrem v suchém stavu, a když se vlhkost zvýší, potah se kapilární uzavře, aniž do pěnové hmoty vyplnil expanzní mezeru a snížila se propustnost vzduchu.

Odolnost proti větru – expanzní mezera vyplněná polyuretanovou pěnou a utěsněna PU Safe z obou stran byla vystavena 50 cyklům proměnlivého tlaku se silou 1 000 Pa, což se rovná rychlosti větru foukající rychlostí 144 km / h. Propustnost vzduchu a vodotěsnost dilatační spáry se nezhoršila.

Odolnost vůči UV záření – je nepochybnou výhodou těsnícího nátěru PU Safe. Odolnost vůči UV záření je až 5 let, což je o 4 roky více než odpor klasických okenních fólií dostupných na trhu.

PU Safe těsnící nátěr lze aplikovat na obě strany na polyuretanové pěny díky variabilní difúzní odolnosti v závislosti na vlhkosti vzduchu.

Nové příležitosti v oblasti energetické účinnosti

PU Safe vytváří nové příležitosti v oblasti energetické účinnosti. V praxi je často při výměně oken použití okenních fólií spojené s velkými obtížemi a v některých případech je to prostě nemožné. Díky tekuté konzistenci a lehké aplikaci je instalace bez problému proveditelná pouze výměnou okenních fólií za ochranný nátěr PU Safe.

Aplikace PU Safe během montáže okna

Parametry ochranného nátěru PU Safe

Propustnost vzduchu: třída 4 podle normy pro okna PN-EN 1026: 2016
Vodotěsnost: třída E 1350 dle PN-EN 1027: 2016, metoda A (nezakrytá)
Odolnost proti větru: parametr těsnosti se nezměnil po proměnlivých cyklech
Odolnost proti UV záření: 5 let
Balení – 2,8 litru
Koeficient difúzního odporu Sd: variabilní

Způsob aplikace ochranného nátěru na PUR pěnu

PU Safe těsnící nátěr se nanáší štětcem. Pro dosažení optimálních vlastností produktu se doporučuje použít nejméně dvě vrstvy. Časový interval mezi nanesením následných vrstev při 20 ° C a vlhkosti vzduchu 50% je 4 hodiny, během aplikace by teplota okolí neměla být nižší než 5 ° C, to platí i pro dobu schnutí. Tepelněizolační vrstva ve formě polyuretanové pěny je natíraná tak, aby povlak PU Safe také překrýval rám okna nebo dveří a zárubeň (min. 2 mm). Aby se zabránilo malování na čelní straně okna, může se na jeho okraji řezat tenký klín a povlak se může nanášet pouze na okraj rámu.

Spotřeba nátěru PU Safe

Průměrná spotřeba je 0,6 l / m2 a závisí na struktuře a nasákavosti podkladu. Natírání nízkotlaké pěny se stručnou strukturou a menšími póry bude účinnější než natírání vysokopevnostní pěny. Níže je tabulka spotřeby nátěru:

Šírka nátĚru Počet bĚžných metrů na liter
2cm 83
3cm 55
4cm 41
5cm 33

Pokud se vám ochranný nátěr PU Safe zalíbil a měli byste další otázky – můžete nás kontaktovat na mail: nebo na tel. čísle +420 777 573 333.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *