17. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Proč se vyplatí utěsnit podkroví?

7 min čtení
Utěsněním podkroví zabráníme nežádoucím únikům tepla, což může mít pozitivní dopad na účty za energie naší domácnosti.

Zateplení celého domu je bezpochyby velký krok, ale vyplatí se utěsnit podkroví? I když nemáte v úmyslu podkroví využívat, stále je zdrojem úniků energie. Pokud chcete ušetřit na účtech za energie a udržet si doma pohodlí, rozhodně se vám vyplatí utěsnit podkroví! Níže vám ukážeme proč.

V článku naleznete:

Co je to vzduchotěsnost?

Vzduchotěsnění podkroví ve zkratce znamená kontrolu a následné ošetření podkroví proti netěsnostem. Zkontrolujte, zda na půdě nejsou místa, kudy může vnikat vzduch nebo škůdci. Různé trhliny nebo netěsnosti vyžadují různé typy vzduchotěsnicích nebo těsnicích materiálů. Tím se vytvoří bariéra mezi neklimatizovaným podkrovím a klimatizovaným obytným prostorem.

Vzduchotěsné utěsnění podkroví je utěsnění podkroví od obytného prostoru.

Určitě potřebujete dostatek větracích otvorů vedoucích z podkroví, abyste zajistili větrání střechy, které je v podkroví nezbytné. Jedná se o otvory mezi venkovním prostorem a podkrovím.

Otvory mezi podkrovím a obytným prostorem jsou však nežádoucí.

Výhody utěsnění podkroví

Utěsnění podkroví přispívá k údržbě domu. Kromě nízkých nákladů na energie pomáhá hlavně udržovat dlouhodobě příjemný pocit z bydlení. Bez utěsnění podkroví se v teplejších měsících může horký vzduch dostat dovnitř obytného prostoru (tepelné zisky) a v chladnějších měsících se může dostat ven (tepelné ztráty). Nebudete muset tolik zapínat topení nebo klimatizaci, protože utěsněné podkroví udrží teplý vzduch uvnitř domu.

Kromě toho, že zabráníte nežádoucímu pohybu vzduchu, zabráníte utěsněním podkroví také pronikání zemních plynů. Každý dům má komínový efekt neboli „sání“, které nasává plyny ze země pod budovou. I když nejsou nutně nebezpečné, mohou narušit proudění vzduchu v domě.

Proč se vyplatí utěsnit podkroví?

Jaká jsou rizika netěsného podkroví?

Díry v podkroví mohou způsobit rozdíly v hustotě vzduchu. Komín může například nasávat ohřátý vzduch do podkroví a následně nasávat studený vzduch kolem oken a dveří. Čím větší je tepelný rozdíl a výška konstrukce, tím větší je komínový efekt.

Kromě toho existuje jednoduchý vědecký poznatek, že teplý vzduch stoupá. Čím více teplého vzduchu se snažíte do domu natlačit, tím větší jsou ztráty půdními průduchy. Kromě toho se s teplým vzduchem vznášejí i prachové částice, takže izolace pomáhá tento prach zachytit.

Pokud není větrání v podkroví správné, teplota v podkroví se zvyšuje. Zejména v zimě odtok z tajícího sněhu nakonec zamrzne podél okapu a může zničit šindele a podkladovou vrstvu střechy. Těsnění zabrání pronikání dalšího horkého vzduchu do podkroví a pronikání studeného vzduchu do obytných prostor.

Jaké jsou průměrné náklady na utěsnění podkroví?

Náklady na utěsnění se liší podle dodavatele a velikosti podkroví. Bez ohledu na náklady by utěsnění podkroví mělo z dlouhodobého hlediska pomoci snížit účty za energie.

Rovnoměrné rozložení tepla v místnostech

Dobrý pocit a příjemná tepelná pohoda v místnosti jsou ovlivněny celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu přispívá ve značné míře, neboť díky svým vlastnostem významnou měrou spoluvytváří příjemné a pohodové klima v interiéru. Nátěr je navíc velmi vhodný pro místnosti, které jsou vystaveny zvláště vysokému zatížení. gastronomické provozy, hotely a restaurace, nemocnice, veřejné budovy, průmyslové a sportovní haly, školy a pod.

V létě chladí, v zimě hřeje

Nátěr díky své difúzní otevřenosti v létě nasává vlhčí vzduch a transportuje jej jemně do zdi. Stěna se během zimy stala sušší a může tedy nerušeně vlhkost vzduchu přijímat. Keramický nátěr ClimateCoating tak ochlazuje vaše stěny, stejně jako se v létě ochlazuje vaše pokožka pocením. Stěny vydávají osvěžující chlad, díky čemuž je pobyt v budově příjemný po celý den i při vysokých venkovních teplotách.

Aby se zaručil stálý přísun vlhkosti iz venkovního vzduchu, mohou se okna v létě nechat klidně otevřená. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk přitom nemusí být zavřený. Pohoda iv tropických dnech a nocích.

Udržuje ideální teplotu v místnosti

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating

Určitě to znáte: naplno puštěné topení a přesto je u stropu podstatně vyšší teplota než u podlahy. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus se stará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti, které je vyzařováno do místnosti. Stěny natřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus tak dokáží snížit rozdíl tepla mezi podlahou a stropem na méně než 2°C. Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Rovnoměrně rozkládá teplotu – místnosti se rychleji vyhřejí

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating (starší název: ThermoShield)

Nátěr ClimateCoating absorbuje teplo z topného tělesa a rychle jej transportuje po celé stěně – to je faktor, který zvyšuje komfort bydlení. Vysoký teplotní rozdíl v místnosti mezi podlahou a stropem je při topení minimální.

Stěny opatřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařuje své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru, vedou teplo jako „minikachle“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Reguluje vlhkost v místnosti na optimálních 55%

Výrobky ClimateCoating jsou pro použití v interiéru nastaveny tak, že regulují vlhkost v místnosti na optimální hodnotu 55%. Čím vyšší je vlhkost vzduchu v letních měsících, membrána ClimateCoating generuje chlazení odpařováním – klimatizace zdarma a to zejména v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Prevence proti plísním: snižuje riziko tvorby plísní

Lepší rozložení teploty na stěnách, minimální tepelné mosty a udržování stálé vlhkosti – to vše jsou výhody termokeramického nátěru ClimateCoating. Díky těmto vlastnostem termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stěnách a tím i tvorbu plísní. ClimateCoating neposkytuje živnou půdu (vlhkost) pro uchycení a růst plísní.

Je vhodný pro alergiky

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, protože neobsahuje žádné známé alergenní látky. Nevytváří znečištění vzduchu v místnosti, protože nátěr (termokeramická membrána) je bez emisí a používá vodu jako rozpouštědlo. Typický „zápach nového nátěru“ po jeho aplikaci zmizí velmi rychle. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak usnadňuje alergikům dýchání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *