18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Reflexní nátěr na střechu s excelentním chladícím výkonem

6 min čtení

Reflexní nátěr na střechu s excelentním chladícím výkonem

Reflexní nátěrové hmoty se používají jako reflexní izolační nátěrová látka pro povrchovou úpravu střešní krytiny. Reflexní nátěry na střechu jsou stále častěji vyhledávány a aplikovány na střechy budov – a to z jednoduchého důvodu: svojí vysokou reflexí slunečního záření vytvářejí pasivní chlazení budov. Toto pasivní chlazení zabraňuje interiérům, aby nedocházelo k přehřívání, snižuje náklady na provoz klimatizace a zároveň pomáhá snižovat emise CO2.

V roce 2019 mě oslovila společnost Schindler v Dunajské Stredě, která vlastní několik velkých výrobních hal, abych jí navrhl řešení, jak snížit teplotu ve výrobních halách. Teplo ve výrobní hale už bylo velké, hlavně když se opřely sluneční paprsky do střechy. Jelikož to nebyla první firma, která měla podobný problém s teplem – doporučil jsem jim reflexní nátěr na střechu ClimateCoating ThermoActive od německého výrobce SICC GmbH, který se výrobou reflexních a termokeramických nátěrů zabývá již více než 20 let. ThermoActive je vlastně tentýž produkt jako ThermoShield TopShield, jen s novým názvem. Z vlastních zkušeností jsem věděl, že toto řešení jim pomůže snížit teplotu ve výrobních halách a po realizaci budou spokojeni.

Reflexní nátěr na střechu ThermoActive napomáhá snižovat teplotu uvnitř budov. Snižuje energetickou náročnost klimatizačního systému. Má vysoké hodnoty odrazu slunečního záření – jako sníh a svojí reflexí účinně pomáhá k pasivnímu chlazení a snížení nákladů na klimatizaci.

Reflexní nátěr na střechu ThermoActive (ThermoShield TopShield) s excelentním izolačním a chladícím výkonem

Firma se nachází na jižním Slovensku v Dunajské Stredě. Předem jsem si dohodl schůzku a byl jsem se na výrobní prostory a haly podívat. Zároveň jsem se snažil popsat a vysvětlit princip funkce ochranného a reflexního nátěru na střechu ThermoActive (ThermoShied TopShield).

Když jsem odcházel, nechal jsem jim pár litrů reflexního nátěru ThermoActive (ThermoShield TopShield), ať si sami vyzkoušejí natřít světlíky ve výrobních halách nebo i část střechy.

Mnoho lidí stále moc nevěří nanotechnologiím a účinnosti kvalitních reflexních nátěrů – proto místo slov nechám „promluvit“ praktické zkušenosti. Sám zákazník si může vyzkoušet, jestli tento reflexní nátěr ThermoActive funguje a zda se podle jeho měření může snížit teplota ve výrobních halách.

Druhý den si měli vzít digitální teploměr a změřit teplotu natřených částí střechy a teplotu střechy nenatřených částí.

Reflexní nátěr na střechu ThermoActive (ThermoShield TopShield) s excelentním izolačním a chladícím výkonem – výsledek měření

A výsledek jejich měření? Přiznám se, já věděl, jaký bude. Sami si odměřili teplotu střechy výrobní haly a teplotní rozdíl mezi natřenou částí střechy a nenatřenou částí byl cca 32°C. (nenatřená střecha = 64°C, střecha s nátěrem ClimateCoating ThermoActive = 32°C)

Aplikace reflexního nátěru na střechu

Aplikace reflexního nátěru na střechu ThermoActive (ThermoShield TopShield) probíhala v létě 2019 a realizovalo se cca 14 000 m2 povrchu střechy.

Aplikace reflexního nátěru na střechu
Aplikace reflexního nátěru na střechu

Hlavní výhody reflexního nátěru ThermoActive

  • vysoká reflexe slunečního záření extrémní elasticita výhodná při přechodech různých materiálů = maximálně minimalizuje dilataci materiálů, čímž minimalizuje možnost zatékání střechy
  • vysoká elasticita, snižující tvorbu trhlin
  • dlouhotrvající ochrana střechy před škodlivými vlivy životního prostředí jako jsou ultrafialové záření, smog, špína, kyseliny, soli a mořská voda
  • výrazná ochrana před vlivy počasí jako je déšť, sníh, krupobití…
  • nátěr je vodotěsný také při extrémních povětrnostních podmínkách
  • energetická účinnost v létě i v zimě
  • snižuje dilatační napětí střešní krytiny a nosné konstrukce „tepelným uklidněním“
Aplikace reflexního nátěru na střechu ThermoActive (ThermoShield TopShield) s excelentním izolačním a chladícím výkonem
Aplikace reflexního nátěru na střechu ThermoActive (ThermoShield TopShield) s excelentním izolačním a chladícím výkonem
Aplikace reflexního nátěru na střechu

Aplikace reflexního nátěru na střechu ThermoActive (ThermoShield TopShield) budov firmy Schindler (Dunajská Streda) zabrala cca jeden měsíc. Realizace probíhala v srpnu 2019 – samozřejmě, v závislosti na počasí. Střechy budov se musely nejprve očistit od hrubých nečistot, omývat vodou a následně opravit všechny případné nedostatky střešní krytiny, aby střecha nezatékala.

Po těchto přípravách již následovala samotná aplikace reflexního nátěru na střechu. Reflexní nátěr jsme nanášeli stříkacím zařízením (Airless) – a to ve 2 vrstvách. Aby plnil reflexní nátěr ThermoActive svoji funkci – obě vrstvy by měly mít tloušťku min. 400 µm.

Reflexní nátěr na střechu s excelentním izolačním a chladícím výkonem
Reflexní nátěr na střechu s excelentním izolačním a chladícím výkonem

Nátěr ThermoActive má vysokou reflexi slunečního záření

Reflexní nátěr na střechu ThermoActive (ThermoShield TopShield) dokáže díky svým unikátním a jedinečným vlastnostem efektivně odrážet sluneční záření. Postará se tak o pohodové klima v podkroví a v podkrovních prostorách. Zaroveň pomůže ušetřit nemalé náklady na klimatizaci, neboť teplota v podkroví po aplikaci reflexního nátěru ThermoActive výrazně klesne. Čím více slunečních paprsků se odrazí do vnějšího prostoru – tím méně jich pronikne přes střešní krytinu dovnitř budovy = menší zahřívání vnitřních podkrovních prostor.

Reflexní nátěr na střechu s excelentním izolačním a chladícím výkonem
Reflexní nátěr na střechu s excelentním izolačním a chladícím výkonem

Rozdíl teploty s kvalitním reflexním nátěrem ThermoActive bude min 30°C !!

Pokud má střešní krytina vystavená povětrnostním vlivům a vlivům životního prostředí dlouho plnit svoji funkci, potřebuje dobrý ochranný a tepelný štít – a právě ClimateCoating ThermoActive (ThermoShield TopShield) výborně plní tento úkol. Prudký déšť, krupobití a sníh nemohou ThermoActive (ThermoShield TopShield) poškodit. Tento nátěr se navíc vyznačuje velmi vysokou reflexí slunečního ÚV záření – dokáže odrazit zpět do prostoru až 91% slunečního záření a tím chrání střechu před přehřátím!

Více tipů na články o reflexním nátěru ThermoActive (ThermoShield TopShield):

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *