18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Obnova fasády panelového domu a cena zateplení

5 min čtení

Mnoho lidí po určitém čase začne přemýšlet o obnově (renovaci) fasády svého domu a o možnostech zateplení. Fasáda vlivem životního prostředí stárne, tvoří se na ní trhliny, přes které se dostává do zdiva vlhkost. To má za následek vlhké zdi domu a zvýšené riziko tvorby plísní. Na trhu se objevují nové možnosti obnovy fasády postavené na moderních nanotechnologiích, které jsou pro mnohé lidi lepším řešením splňující všechny jejich kritéria.

S termokeramickým nátěrem ClimateCoating jsem začal pracovat před deseti lety a od té doby jsem realizoval již stovky různých budov, rodinných a panelových domů. ClimateCoating má své nesporné výhody a vynikající vlastnosti, díky kterým se majitelé bytů panelového dobu v Bratislavě na Rajecké ul. rozhodli obnovit fasádu svého domu právě termokeramickým nátěrem. Zvolili si tak možnou alternativu ke kontaktnímu zateplení polystyrenem postavenou na moderních technologiích obsažených v termokeramickeramickém nátěru ClimateCoating.

panelovy-dom-BA-rajecka-02

ClimateCoating? Co to je?

Asi nejčastěji se setkávám s názory, které se velmi podobají tomuto citátu: „ClimateCoating? Co to je? Já jsem zateplit dům polystyrenem“. Většina těchto lidí ale zapomněla druhým dechem dodat, že sice zateplili svůj dům polystyrenem, ale o pár let se jim začaly tvořit plísně na fasádě nebo v interiéru. Polystyren není prodyšný, nepropouští vodní páry a tím zvyšuje riziko tvorby plísní.

Běžně se stává, že při kontaktním zateplení polystyrenem nebo minerální vatou firmy často „zapomínají“ fasádu domu renovovat, opravit všechny spáry na domě, přes které vniká vlhkost do zdiva. Řídí se příslovím: „Co oko nevidí, srdce nebolí“. Stejně kotvení oslabuje konstrukci a na panelácích mezi kotvami vznikají velké trhliny. Často se také stává, že stavební společnosti nedodržují technologický postup – tj pracují, když prší nebo mrzne.

panelovy-dom-BA-rajecka-05

Výhody ošetření fasády termokeramickým nátěrem ClimateCoating

Ptáte se, proč se lidé rozhodli pro termokeramický nátěr ClimateCoating, když celé Slovensko a Česko „otlouká“ své příbytky polystyrenem nebo minerální vatou? Co je přesvědčilo vybočit z davu a jít cestou moderních technologií?

Mezi hlavní výhody ošetření fasád budov termokeramickým nátěrem ClimateCoating patří především jeho jedinečné vlastnosti. S termokeramickým nátěrem ClimateCoating můžeme dosáhnout výrazné energetické úspory na topení a klimatizaci (15-40%), chráníme zdivo před povětrnostními vlivy životního prostředí (bez tvorby zelených řas, hub a plísní). Termokeramický nátěr ClimateCoating účinně odvádí a odstraňuje vlhkost ze zdiva (po odstranění příčiny tvorby vlhkosti ve zdivu), můžeme ho nanášet na fasádu domu bez porušení zdiva (žádné kotvení) a jeho aplikace je rychlá a jednoduchá – po zaškolení ji zvládnete i sami.

panelovy-dom-BA-rajecka-03

Jedna nevýhoda termokeramického nátěru ClimateCoating je (týká se to především panelových domů, rodinné domy neobsahují spoje panelů), že pokud se aplikuje na původní podklad (spolu s nátěrem ClimateCoating nenanesete na zdivo i novou omítku) – kopíruje všechny nerovnosti původního podkladu / povrchu budovy a prostupy spár. Na funkci termokeramické membrány to však nemá žádný vliv – akorát že povrch tehdy není dokonale hladký.

Porovnání ceny s kontaktním zateplením

Lidé bydlící v panelovém domě v Bratislavě na Rajecké ul. se rozhodovali, zda jít po vyšlapané silnici s většinovým davem a polystyrenem nebo zda zvolit nové a moderní technologie. Pravděpodobně rozhodlo zdravé bydlení bez plísní s nemalými úsporami na topení. Vliv na rozhodnutí měla i cena. Ta byla totiž velmi zajímavá vzhledem ke kompletní rekonstrukci panelového domu.

panelovy-dom-BA-rajecka-04

Majitelé bytů na Rajecké ul. v Bratislavě si dali udělat cenovou kalkulaci firmám na kontaktní zateplení polystyrenem a porovnali ho s cenou za termokeramický nátěr ClimateCoating + jeho aplikace.

Za cenu kontaktního zateplení polystyrenem mohli majitelé bytů panelového domu provést:

 • obnovu fasády (opravení všech spár a trhlin), aby se do zdiva nedostávala vlhkost
 • dům byl komplet celý ošetřen termokeramickým nátěrem ClimateCoating
 • a jako bonus si mohli dovolit vyměnit všechna okna a vchodové dřevě za nové (plastové)

Uvědomili si, že výměna oken + termokeramický nátěr ClimateCoating přinese daleko vyšší snížení nákladů na topení (za stejnou cenu), jako kdyby měli svůj panelák zateplit jen polystyrénem. Úniky tepla přes stará okna by zůstaly stejné. A díky termokeramickému nátěru ClimateCoating zůstane zdivo suché, nebudou se na něm tvořit plísně a termokeramická membrána se postará i o úspory nákladů na topení.

Ptáte se: „Jaká je cena zateplení termokeramickým nátěrem ClimateCoating?“ Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď – cena se odvíjí od prací potřebných na opravu fasády a od struktury jejího povrchu. Obvykle však cenová kalkulace vychází na cca ⅔ ceny kontaktního zateplení polystyrenem.

Zateplovací systém ISOTEX

Tepelněizolační vlastnosti termokeramického nátěru ClimateCoating se dají zvýšit v kombinaci se zateplovací omítkou ISOTEX, jejíž složení je velmi podobné nátěru ClimateCoating a je také založena na keramice. Spolu tvoří revoluční a inovativní zateplovací systém ISOTEX stavební konstrukce založený na moderních technologiích, který má vynikající vlastnosti a pokud jej mechanicky nepoškodíte – tak vás „přežije“.

 

2 thoughts on “Obnova fasády panelového domu a cena zateplení

 1. mam rodinný dom zateplený 5cm polystyrenu +30 cm ytong. Chcel by som na to ešte pridat
  náter termoshild exterier preto že mám velke naklady na kurenie. Chcel by som vedieť o kolko
  by sa zlepšili tepelnoizolačne vlastnosti obvodoveho plášťa. dalej by som chcťel vedieť cenuho
  termoshild exterier aspotrebu na 1m2 . Velkosť obvodového plášťa je asi 120 m2.
  je možné tento náter nanášať aj svojpomocne?

  1. Vaše riešenie zateplenia domu nie je zrovna najšťastnejsie, 5cm polystyrén je veľmi slabá izolácia. Pri novostavbách vždy doporučujeme dodržať hrúbku obvodových múrov aspoň 38-40 cm, následne na to naniesť tepelnoizolačnú omietku ETG v hrúbke cca 2-3 cm + termokeramický náter ThermoShield.

   K vášmu problému – je niekoľko možností, ako dokážete zníziť naklady na vykurovanie:

   – odstrániť súčasné zateplenie polystyrénom a natiahnuť 3-4 cm tepelnoizolačnej omietky ETG + náter ThermoShield Exterier
   – k zniženiu nákladov na vykurovanie veľmi prispeje (cca 20%) natrieť všetky vnútorné steny domu náterom ThermoShield Interieur
   – pokiaľ by ste chceli použiť náter ThemoShield Exterier na vašu stavbu – úspora na kúrení sa neprejaví vo veľkom množstve, nakoľko ThermoShield funguje na inom princípe ako klasické kontaktné zateplenie. Náter ThermoShield zabezpečuje, aby steny domu boli stále suché – a keďže je stena suchá, neodvádza von teplo. Tento jav spôsobuje úsporu na vykurovaní. Naopak: v lete, keď je potrebne chrániť dom pred slnečným žiarením – odráža až 86% slnečného žiarenia a tak bráni prehrievaniu stien.

   Vami navrhované riešenie (na obvodový plášť zateplený polystyrénom naniesť náter ThermoShield) Vám síce nezabezpečí markantnú úsporu na vykurovaní, ale celkovo ochráni dom pred degradáciou a cca trojnásobne predlžuje životnosť podkladu / fasády (vo vašom prípade polystyrénu, ktorý sa v lete na slnečnej strane časom „scvrkáva“ a sublimuje).

   Cenník náterov ThermoShield nájdete na SK www stránkach (cenník pre Českú Republiku), rovnako ako aj spotrebu (v dokumentácii / technnické listy).

   Spotreba závisí na štruktúre podkladu – pri hladkej omietke je to cca 3 m2 / liter (počítané v 2 vrstvách).

   V prípade akýchkoľvek ďalších otázok ma prosím kontaktujte na tel.č. +421 903 805 121 (CZ: +420 773 241 476) alebo na e-mail: hofer[zavinac]thermoshield.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *