18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak správně zateplit dům bez kontaktního zateplení?

3 min čtení

O úsporách energií a s tím související problematice zateplování probíhá neustálá diskuse. Tímto článkem bychom chtěli zaměřit vaši pozornost na alternativní způsob zateplování multifunkční nátěrovou hmotou ClimateCoating, založenou na principu termokeramické membrány. Přesněji se jedná o termokeramický nátěr s endotermickou reakcí, který zajistí snížení úniku tepla přes stavební konstrukci. ClimateCoating obsahuje 50% mikrokeramických kuliček plněných inertním plynem. Keramické kuličky „filtrují“ tepelný proud v infračerveném rozsahu nízkých teplot a odrážejí a rozptylují až 25 procent tepla.

Díky svým vlastnostem Vám ClimateCoating zajistí

  • trvalou tepelnou a vlhkostní ochranu Vašeho domu, která nikdy nestárne
  • samočinnou regulaci vlhkosti obvodových stěn, která spočívá ve „vytahování vlhkosti“ ze stavební konstrukce (obvodové zdi, dřevěné konstrukce apod.) pod úroveň cca 50% relativní vlhkosti
  • odstranění tepelných mostů a ozdravení vnitřního klimatu ve Vašem domě, bytě – bez alergenů a plísní
  • při správné a odborné aplikaci je nátěr trvale pružný, bez mechanického poškození dosahuje barevnou stálost 15 a více let

20140612_094528

Proč chránit fasádu ClimateCoating?

Při rozhodování o zateplování je asi nejtěžší rozhodnout jak a čím zateplit. Pokud zvolíte nesprávnou technologii nebo nesprávné materiály na zateplení domu – očekávaný výsledek se vůbec nemusí dostavit. Pokud i dojde k energetickým úsporám, může se objevit i negativní jev – zhoršení životních podmínek ve Vašem bytě nebo domě. Při zateplení materiály jako je polystyren, s použitím levných nepropustných lepidel se zamezí odpařování vlhkosti ze zatepleného domu. V případě, že máte navíc ještě plastová okna, je taková kombinace paronepropustných materiálů velmi rychlou cestou ke vzniku plísní ve vašem příbytku. V této souvislosti se často vzpomíná rosný bod. Je to stav, při kterém při určité teplotě dochází ke kondenzaci vodní páry obsažené ve vzduchu do kapalného skupenství. Problémy nastávají, pokud k tomuto jevu dochází na vnitřním povrchu stěny – nejčastěji vlivem tepelných mostů.

20140612_094442

Pokud jste u vás nepozorovali rosení na oknech, zrcadlech, neznamená to ještě, že se Vaší domácnosti tento jev vyhnul. Zateplením domu přesouváme rosný bod právě na exteriérovou část zdiva. Pokud však vzniklá vlhkost na zatepleném domě narazí na nepropustnou vrstvu jako je polystyren a nemůže unikat ven, začne se hromadit a postupovat dovnitř. Vytvářejí se tak podmínky pro vznik rychle šířících se plísní v interiéru.

Aplikace ClimateCoating je v zásadě možná na jakýkoliv stavební materiál s výjimkou keramických obkladů. Pro každý materiál je k dispozici konkrétní druh nátěrové hmoty ClimateCoating, navíc je na výběr přes 4000 barevných odstínů.

2 thoughts on “Jak správně zateplit dům bez kontaktního zateplení?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *