27. července 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Alobal za radiátorem peníze neušetří

7 min čtení
Expert na šetření energií radí, že pokud chceme ušetřit náklady za vytápění, na alobal za radiátorem bychom měli zapomenout.

Topná sezóna patří k finančně nejnáročnějším, pokud jde o blahobyt domácností. Mnozí proto spoléhají na jednoduché triky, které mají zamezit nadbytečnému úniku tepla z domů a bytů, mezi něž patří i umístění alobalové fólie na stěnu za radiátorem.

Podstata triku spočívá v myšlence, že fólie odrazí teplo vyzařující z topného tělesa zpět do místnosti, a navíc zabrání jeho pronikání do zdí. O tom, že nejde vždy o ideální způsob šetření, hovoří pro britský portál Express odborník na šetření energií Jack Ferguson.

Podle Fergusona je třeba si před testováním jakýchkoli triků na šetření energií pokaždé položit tři otázky:

  • Při zhodnocování využívání energií doporučujeme položit několik jednoduchých otázek. Za prvé, opravdu to musím využívat, nebo existuje levnější řešení?
  • Je to bezpečné? Například vychlazování trouby s otevřenými dveřmi, aby se vytopila domácnost, není vhodné v domácnostech s malými dětmi a domácími zvířaty.
  • Experti se neshodují na tom, jak dlouho se formují návyky, ale čím častěji nějaké chování opakujete, tím pravděpodobněji si ho osvojíte.

tvrdí Ferguson, podle kterého je třeba si nové návyky připomínat i pomocí připomínek na mobilu či zviditelněním sepsaného seznamu.

Fólie za radiátory? Zbytečnost!

Standardní alobal se vyrábí z tenké vrstvy hliníku, který oxidací matne. „Radiátory navíc produkují sálavé teplo jen z 20 procent, zbývajících 80 procent tvoří konvekční teplo, které alobal stejně neodrazí,“ tvrdí Ferguson.

Alobal za radiátorem je obzvláště zbytečný v domech a panelácích s poškozeným zateplením. V takových domácnostech totiž dochází k nadměrnému úniku tepla bez ohledu na opatření, která uděláte ve snaze tomu zamezit.

Chcete-li ušetřit na topení, investujte do speciální reflexní fólie, která se vyrábí pro tento účel, nebo zvolte jiné metody.

Rovnoměrné rozložení tepla v místnostech

Dobrý pocit a příjemná tepelná pohoda v místnosti jsou ovlivněny celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu přispívá ve značné míře, neboť díky svým vlastnostem významnou měrou spoluvytváří příjemné a pohodové klima v interiéru. Nátěr je navíc velmi vhodný pro místnosti, které jsou vystaveny zvláště vysokému zatížení. gastronomické provozy, hotely a restaurace, nemocnice, veřejné budovy, průmyslové a sportovní haly, školy a pod.

V létě chladí, v zimě hřeje

Nátěr díky své difúzní otevřenosti v létě nasává vlhčí vzduch a transportuje jej jemně do zdi. Stěna se během zimy stala sušší a může tedy nerušeně vlhkost vzduchu přijímat. Keramický nátěr ClimateCoating tak ochlazuje vaše stěny, stejně jako se v létě ochlazuje vaše pokožka pocením. Stěny vydávají osvěžující chlad, díky čemuž je pobyt v budově příjemný po celý den i při vysokých venkovních teplotách.

Aby se zaručil stálý přísun vlhkosti iz venkovního vzduchu, mohou se okna v létě nechat klidně otevřená. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk přitom nemusí být zavřený. Pohoda iv tropických dnech a nocích.

Udržuje ideální teplotu v místnosti

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating

Určitě to znáte: naplno puštěné topení a přesto je u stropu podstatně vyšší teplota než u podlahy. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus se stará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti, které je vyzařováno do místnosti. Stěny natřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus tak dokáží snížit rozdíl tepla mezi podlahou a stropem na méně než 2°C. Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Rovnoměrně rozkládá teplotu – místnosti se rychleji vyhřejí

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating (starší název: ThermoShield)

Nátěr ClimateCoating absorbuje teplo z topného tělesa a rychle jej transportuje po celé stěně – to je faktor, který zvyšuje komfort bydlení. Vysoký teplotní rozdíl v místnosti mezi podlahou a stropem je při topení minimální.

Stěny opatřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařuje své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru, vedou teplo jako „minikachle“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Reguluje vlhkost v místnosti na optimálních 55%

Výrobky ClimateCoating jsou pro použití v interiéru nastaveny tak, že regulují vlhkost v místnosti na optimální hodnotu 55%. Čím vyšší je vlhkost vzduchu v letních měsících, membrána ClimateCoating generuje chlazení odpařováním – klimatizace zdarma a to zejména v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Prevence proti plísním: snižuje riziko tvorby plísní

Lepší rozložení teploty na stěnách, minimální tepelné mosty a udržování stálé vlhkosti – to vše jsou výhody termokeramického nátěru ClimateCoating. Díky těmto vlastnostem termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stěnách a tím i tvorbu plísní. ClimateCoating neposkytuje živnou půdu (vlhkost) pro uchycení a růst plísní.

Je vhodný pro alergiky

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, protože neobsahuje žádné známé alergenní látky. Nevytváří znečištění vzduchu v místnosti, protože nátěr (termokeramická membrána) je bez emisí a používá vodu jako rozpouštědlo. Typický „zápach nového nátěru“ po jeho aplikaci zmizí velmi rychle. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak usnadňuje alergikům dýchání.

Další rady, jak ušetřit energie

Ferguson poskytl i další rady, jak ušetřit energie, které se bezprostředně netýkají topení.

Dokáže praní na nižší teplotě dobře očistit prádlo?

Například v případě praní při nižších teplotách zdůrazňuje, že je zcela bezpečné, pokud si při něm zvolíte vhodný prací prostředek.

Pračka spotřebuje většinu energie na zahřívání vody, proto platí, že čím je nižší teplota pracího cyklu, tím je vyšší úspora. Vodu o teplotě 60 a více stupňů si proto rezervujte pro ložní povlečení, ručníky, spodní prádlo a jiné kousky oblečení, které vyžadují důslednější praní. V ostatních případech volte ekologický program a prací prášek určený k praní při nízkých teplotách.

Vypínat topení, nebo topit celý den?

Záleží na druhu nemovitosti a chování majitele. „Pokud žijete v moderním, dobře zatepleném příbytku, ve kterém se většinu dne nacházejí lidé, je samozřejmé, že si necháte topení zapnuto během celého dne,“ tvrdí odborník. „Ale zkuste o něco snížit teplotu a raději se tepleji oblečte,“ dodává.

Při nedostatečně zatepleném obydlí se více vyplatí vypínat topení v době, kdy se v něm nikdo nenachází.

Sušičku zcela vynechejte

Pokud už musíte, používejte sušičku v době, kdy vám elektrárny účtují nižší sazbu za spotřebu. Pokud takovou možnost nemáte, volte raději sušení oblečení na sušáku nebo šňůrách na balkoně či v zahradě.

„Mnohé moderní sušičky se vyrábějí se senzory, které vypnou zařízení v momentě, kdy vlhkost oblečení klesne na požadovanou úroveň – používejte tuto funkci co nejvíce,“ radí Ferguson.

Odborník na závěr dodává, že u každého elektronického zařízení je třeba pravidelně kontrolovat jeho stav. Majitelé by rovněž měli sledovat stránky inspekce o stahovaných výrobcích a v neposlední řadě zajistit domácnost detektorům kouře nebo hlásičům požáru.

Zdroj: Info.cz, DP, express.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *