16. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jsou rampouchy znakem špatné izolace?

11 min čtení
Příčinou vzniku rampouchů může být nedostatečné větrání nebo izolace. Dá se předejít jejich tvorbě?

Lidé žijící hlavně na severu často vidí v zimním období viset ze střechy rampouchy, které dodávají každé budově elegantní ledovou krásu. Rampouchy všichni známe, ale možná se divíme, proč se tvoří právě na okapu budov. Mohou být rampouchy znakem špatné izolace střechy případně celé budovy?

Mějte na paměti, že sem tam se vyskytují námrazy v chladnějších klimatických podmínkách a nedá se moc udělat, abyste jim zabránili. Ledové zátarasy jsou však jiné než rampouchy. Ledové zátarasy jsou větší a obvykle se tvoří v okapových žlabech. Špatné větrání může způsobit ledové zátarasy stejně jako špatná izolace, protože větrání pomáhá zabránit tomu, aby se podkroví zahřálo natolik, že by na střešním plášti roztál sníh.

V článku naleznete:

Jak vznikají ledové rampouchy a zátarasy?

Pravděpodobně víte, že ledové zátarasy vznikají v důsledku kapání vody ze střechy a jejího následného zamrznutí v okapu. Je toho však víc.

Když se na střeše nahromadí sníh nebo led, nakonec roztaje z tepla, které se nahromadí v podkroví. Váš okapový žlab však není tak teplý jako střecha v podkroví, takže voda ve žlabu opět zamrzne a vytvoří se stalaktit zamrzlé kapající vody.

Jsou ledové zátarasy škodlivé pro váš dům?

Přestože jsou ledové kry ikonickou součástí zimy, ledové zátarasy jsou důvodem k opatrnosti.

Za prvé, pokud se led nahromadí v okapu a vytvoří ledovou přehradu, může zastavit fungování okapového systému. Pokud někdy dojde k postupnému poklesu teploty, tyto obrovské bloky ledu začnou tát dříve, než proniknou do střechy a způsobí plísně.

Pokud jsou ledové zátarasy příliš těžké a shromažďují se na jednom místě, mohou také opotřebovat vaše okapy. V nejhorším případě vám mohou utrhnout okapy od střechy.

Kromě toho, že ledové zátarasy mohou způsobit vznik plísní, jsou znakem toho, že se v podkroví shromažďuje příliš mnoho tepla. Dobrá izolace udržuje vaši střechu dostatečně studenou, aby obrovské kusy sněhu neroztaly. Nedostatečná izolace způsobuje, že vaše střecha je dostatečně teplá na to, aby sníh roztál, i když je venkovní teplota hluboko pod bodem mrazu.

Stručně řečeno, příčinou ledových zátarasů může být nedostatečné větrání nebo izolace.

Příčinou vzniku rampouchů může být nedostatečné větrání nebo izolace.

Jak zabránit tvorbě námrazy?

Samotným námrazám se často nelze vyhnout. Vznikání ledových zátarasů však lze předejít správnou izolací.

Zde je několik kroků, jak zabránit tvorbě námrazy a rampouchů:

1. Zlepšete izolaci podkroví.

Zaizolujte podkroví správnou tloušťkou izolace (viz množství doporučené výrobcem). Správná izolace umožní, aby vaše podkroví mělo stejnou teplotu jako vnější vzduch, a pomůže udržet lepší teplotu uvnitř vašeho domu. Hřebenové větrací otvory a podhledové větrací otvory umožňují cirkulaci vzduchu, která udržuje teplotu vzduchu uvnitř vašeho podkroví na vyvážené úrovni, což pomáhá předcházet tvorbě ledových zátarasů.

2. Utěsněte netěsnosti kolem krbových kouřovodů, komínů a větracích otvorů.

Pokud vám uniká teplý vzduch ze zdroje tepla, například z komína nebo kouřovodu, toto teplo bude zahřívat spodní část střechy, a tomu se snažíte zabránit. Totéž udělají i kuchyňské větrací otvory nebo větrací otvory sušičky – a ty přidají do vašeho podkroví škodlivou vlhkost – proto se ujistěte, že tyto otvory odvádějí vzduch do exteriéru a ne do vašeho podkroví.

3. Ujistěte se, že je vaše podkroví dobře větrané.

Podkroví musíte dobře zaizolovat, ale nezakrývejte podhledové nebo hřebenové větrací otvory vytvořené k tomu, aby do podkroví proudil chladný vzduch.

4. Čistěte okapy před sněžením a mezi ním.

Udržování okapů bez nečistot pomůže zabránit tvorbě ledových zátarasů. Když předejdete tvorbě ledových zátarasů, předejdete tvorbě námrazy.

5. K odstraňování sněhu několik metrů od okapu používejte střešní hrábě.

Jedná se o speciální hrábě určené k odstraňování sněhu z okrajů střechy, zatímco vy zůstáváte stát na zemi. Slouží jen k prevenci tvorby ledových zátaras a mělo by se používat opatrně, aby nedošlo k poškození střešních šindelů nebo okapů.

Pokud si myslíte, že byste mohli mít problém s izolací, požádejte odborníka na izolace, aby se podíval na vaše podkroví. Bude vám umět říci o různých izolačních technikách a možnostech, které mohou pomoci snížit tvorbu ledových zátarasů. Pokud chcete, pořiďte si fotografie nebo poukažte na místa, kde jsou ledové zátarasy nejdelší nebo nejhrubší, a podělte se o to s odborníkem na izolace.

Proč byste měli svůj dům zateplovat?

Je to klasická otázka, ale existují i jiné odpovědi než „zateplení vašeho domu vás udrží v teple“.

Udržování správné teploty ve vašem domě pomůže zabránit přílišné kondenzaci vody za stěnami a tím i vzniku plísní. Plísně vytvářejí nebezpečné spóry a u některých lidí mohou způsobit alergické reakce. Přes otvory ve stěnách by se do vašeho domu mohli dostat i škůdci, jako například hmyz, myši nebo krysy.

Izolace vašeho domu vám především ušetří účty za energie. Pokud jste ekologicky uvědomělí, úspora spotřeby energie sníží i vaši uhlíkovou stopu.

Nezateplení vašeho domu představuje několik příležitostí ke vzniku škod, z nichž všechny se mohou z dlouhodobého hlediska ukázat jako nákladné.

Zateplení obvodových zdí

Pro dlouhodobé udržení tepla v domě je důležité mít dobře izolovanou budovu.

Obvodové stěny můžete izolovat omítkovým zateplovacím systémem, který je vynikající nejen pro nové a staré domy, ale i pro historické budovy.

Tip na článek: Zateplení bez polystyrenu

Omítkový zateplovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovativní tepelně izolační systém se skládá z tepelně izolační omítky (ISOTEX) a tepelně keramického nátěru (ClimateCoating). Zateplením domu systémem ISOTEX získáte systém tepelné ochrany stavební konstrukce s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, ochranou proti všem povětrnostním vlivům a dlouhou životností budovy – a to bez tvorby plísní a řas na fasádě (systém udržuje zdivo v suchém stavu). Řečeno sportovní terminologií: jedná se o správné „tepelné oblečení“ pro váš dům. Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Hlavní výhody omítkového zateplovacího systému IsoTex:

  • Dlouhá funkční životnost zateplovacího systému a ochrana stavební konstrukce
    • Zateplovací systém ClimateCoating Isotex má díky použitým materiálům velmi dlouhou životnost (nejméně 30 let). Kontaktní izolace byla nahrazena tepelně izolační omítkou, která se nanáší přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár. Díky tomu je vnější fasáda dokonale odolná proti mechanickému poškození. Funguje a chrání dům po celou dobu jeho životnosti.
  • Zateplovací systém IsoTex reguluje a snižuje vlhkost, je paropropustný.
    • Díky jedinečným vlastnostem tepelněizolační omítky, jejím speciálním složkám a nanotechnologii v termokeramickém nátěru ClimateCoating reguluje vlhkost ve zdivu, tj. udržuje zdivo stále suché. A hřeje jen „suchý kabát“! Snižuje vlhkost v konstrukci, její průchod, usazování a odvod kondenzátu směrem ven, chrání před deštěm a umožňuje odpařování vlhkosti i v zimních dnech. Obě složky systému jsou paropropustné.
  • Snižuje riziko vzniku plísní a řas na fasádě.
    • Minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu a uvnitř stavební konstrukce tím, že odstraňuje vlhkost a zajišťuje trvalou pružnost.
  • Tepelná ochrana – snižuje energetickou náročnost budov

Nátěr ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu řas na fasádě.

Řešením, jak se vyhnout nutnosti obnovovat vnější fasádní nátěr každé 3-4 roky, je použití termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoProtect. Je pružná = na fasádě se ani po letech netvoří mikrotrhliny a fasáda zůstává i po 10-20 letech jako nová.

Zateplovací systém ISOTEX

Nátěr ClimateCoating ThermoProtect je prodyšný a dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva, čímž poskytuje vynikající ochranu stavebních konstrukcí. Po nanesení vytvoří na povrchu termo-keramickou membránu, která zabraňuje pronikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ClimateCoating ThermoProtect není nutné renovovat každých 3-5 let – má dlouhou životnost).

Tento termokeramický nátěr reguluje vlhkost v podkladu (zdivu) a udržuje tak stavební konstrukci celoročně suchou, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci.

ThermoProtect maximálně minimalizuje dilatační pohyby stavební konstrukce.

Snížením vlhkosti zdiva o 1 % můžeme dosáhnout až 10% úspory tepla!

Mezi hlavní výhody ošetření fasád budov pomocí ThermoProtect patří jeho jedinečné vlastnosti. Můžeme s ním dosáhnout výrazných úspor energie na vytápění a klimatizaci (15-40 %), chráníme zdivo před povětrnostními vlivy prostředí (bez tvorby zelených řas, hub a plísní). Lze ho aplikovat na fasádu domu bez poškození zdiva (bez kotvení) a jeho aplikace je rychlá a snadná – po zaškolení ji zvládnete sami.

Rovnoměrné rozložení tepla v místnostech

Dobrý pocit a příjemná tepelná pohoda v místnosti jsou ovlivněny celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu přispívá ve značné míře, neboť díky svým vlastnostem významnou měrou spoluvytváří příjemné a pohodové klima v interiéru. Nátěr je navíc velmi vhodný pro místnosti, které jsou vystaveny zvláště vysokému zatížení. gastronomické provozy, hotely a restaurace, nemocnice, veřejné budovy, průmyslové a sportovní haly, školy a pod.

V létě chladí, v zimě hřeje

Nátěr díky své difúzní otevřenosti v létě nasává vlhčí vzduch a transportuje jej jemně do zdi. Stěna se během zimy stala sušší a může tedy nerušeně vlhkost vzduchu přijímat. Keramický nátěr ClimateCoating tak ochlazuje vaše stěny, stejně jako se v létě ochlazuje vaše pokožka pocením. Stěny vydávají osvěžující chlad, díky čemuž je pobyt v budově příjemný po celý den i při vysokých venkovních teplotách.

Aby se zaručil stálý přísun vlhkosti iz venkovního vzduchu, mohou se okna v létě nechat klidně otevřená. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk přitom nemusí být zavřený. Pohoda iv tropických dnech a nocích.

Udržuje ideální teplotu v místnosti

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating

Určitě to znáte: naplno puštěné topení a přesto je u stropu podstatně vyšší teplota než u podlahy. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus se stará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti, které je vyzařováno do místnosti. Stěny natřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus tak dokáží snížit rozdíl tepla mezi podlahou a stropem na méně než 2°C. Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Rovnoměrně rozkládá teplotu – místnosti se rychleji vyhřejí

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating (starší název: ThermoShield)

Nátěr ClimateCoating absorbuje teplo z topného tělesa a rychle jej transportuje po celé stěně – to je faktor, který zvyšuje komfort bydlení. Vysoký teplotní rozdíl v místnosti mezi podlahou a stropem je při topení minimální.

Stěny opatřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařuje své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru, vedou teplo jako „minikachle“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Reguluje vlhkost v místnosti na optimálních 55%

Výrobky ClimateCoating jsou pro použití v interiéru nastaveny tak, že regulují vlhkost v místnosti na optimální hodnotu 55%. Čím vyšší je vlhkost vzduchu v letních měsících, membrána ClimateCoating generuje chlazení odpařováním – klimatizace zdarma a to zejména v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Prevence proti plísním: snižuje riziko tvorby plísní

Lepší rozložení teploty na stěnách, minimální tepelné mosty a udržování stálé vlhkosti – to vše jsou výhody termokeramického nátěru ClimateCoating. Díky těmto vlastnostem termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stěnách a tím i tvorbu plísní. ClimateCoating neposkytuje živnou půdu (vlhkost) pro uchycení a růst plísní.

Je vhodný pro alergiky

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, protože neobsahuje žádné známé alergenní látky. Nevytváří znečištění vzduchu v místnosti, protože nátěr (termokeramická membrána) je bez emisí a používá vodu jako rozpouštědlo. Typický „zápach nového nátěru“ po jeho aplikaci zmizí velmi rychle. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak usnadňuje alergikům dýchání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *