18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Zateplovací a odvlhčovací omítkový systém ISOTEX

5 min čtení

Rád bych vám představil nový zateplovací a odvlhčovací omítkový systém ISOTEX, který je předmětem přihlášky užitného vzoru – týká se užití přelomové kombinace omítkového souvrství a speciální povrchové úpravy. Výsledkem je zlepšení tepelně technických parametrů budov. Dojde ke snížení energetické náročnosti, tedy tzv. zateplení stávajících i nově stavěných budov.

Jak zateplujeme v současnosti?

V současnosti se nepoužívají zateplovací omítkové systémy, ale izoluje se proti pronikání tepla i chladu prakticky po celou dobu, po kterou je tato problematika řešena jediným způsobem – a to brzděním tepelného toku izolačními materiály. Ty v sobě vždy obsahují vzduch, plyn. Právě množství uzavřeného vzduchu a struktura materiálu charakterizují izolační vlastnosti.

Na budovy se tyto izolace aplikují krkolomně – a to zavěšením na vlastních konstrukcích nebo nalepením. Obecně se nazývají kontaktním zateplením a jsou přímo na zateplovaném zdivu nebo s uzavřenou nebo s větranou vzduchovou mezerou.

Nevýhody kontaktního zateplení

Zásadní nevýhodou kontaktního zateplení jsou mechanické vlastnosti těchto izolací – povrchová měkkost. Po omítnutí pak nedochází k vytvoření opravdu tvrdého povrchu a tento lze bez problémů mechanicky poškodit, rozbijí jej i kroupy. Sání větru izolace bez problému otrhá.

Další zásadní nevýhodou je to, že taková izolace vlhne zvenku i zevnitř. Venkovní vlhkost se dostává pod a do zateplení a při poklesu teploty zkondenzuje, při deštích zateče do omítek a izolací (vidíme flekaté fasády po dešti, prokreslené kotvení desek). V interiéru vzniká vlhko, a to na základě rozdílu tlaku a teplot prochází zdmi ven. V zimě pak v konstrukci dojde ke kondenzaci vody, a ta následně snižuje celkovou schopnost zateplené konstrukce izolovat. Tento proces je trvalý a je neřešitelný (dokládání výpočty nefunguje – domy jsou plesnivé). Proces je v podstatě sebezničující, neboť čím více vlhne, tím více prochládá a tím více vlhne a…

Krásný detail kontaktního zateplení. Doprovodné obrázky vad zateplení nejsou excesy, ale systémový problém, který je k vidění kdekoliv na kontaktně zateplených budovách - starých i novostavbách.
Krásný detail kontaktního zateplení. Doprovodné obrázky vad zateplení nejsou excesy, ale systémový problém, který je k vidění kdekoliv na kontaktně zateplených budovách – starých i novostavbách.

Většina kontaktního zateplení je hořlavá, či při požáru tavitelná, skapává, produkuje nebezpečné látky. Při provlhnutí se vyplavuje z polystyrénu Styren. Nutné je stavební povolení a požární zpráva, protože dojde ke zvětšení rozměrů budov mnohdy o desítky centimetrů, tedy o tloušťky izolací.

Ohrožujeme vlastní zdraví

Izolace po provlhnutí, které vždy nastane, často degradují plesnivěním a výskytem mechů a řas. Životní podmínky uvnitř i vně jsou tragické. Divíme se alergiím a astmatu. Zateplenými zdmi nepronikají mimo vlhkosti ani plyny, CO2 či radon, takže obyvatel je nadmíru malátný a ohrožen na zdraví.

Zateplovací systém ISOTEX

Moderní zateplení s novými technologiemi – ISOTEX

Odrazivé izolace a nátěry naopak izolují jako termoska – odrazem tepla mezi vrstvami.

Uvedené nedostatky řeší užití souvrství ze speciálních omítek ISOTEX s tepelně izolačními parametry v kombinaci se speciálním materiálem s keramickým plnivem s teplo odrazivou schopností ClimateCoating, který jako jediný má dvě základní funkce: a to odraz až 85% tepelného záření (sálání) v obou směrech kolmo k aplikované ploše a aktivní odvod vlhkosti z podkladu (na m2 plochy fasády připadá 150 m2 povrchu keramických dutých granulí obsažených v ClimateCoating).

Aplikací souvrství (zateplovacího systému ISOTEX) na obvodový plášť dojde k násobnému zlepšení parametrů pláště budovy, které jsou prokazovány v rámci PENB. Aplikací dojde k aktivní ochraně budovy odrazem tepelného záření (fázový posun, tedy zpoždění prohřátí zdí se zvětší o 6 – 8 hodin) a zároveň k vysychání podkladních vrstev (zdí apod.). A také ke klasické izolaci zateplovací omítkou ISOTEX. Souvrství se chová aktivně, dojde ke zlepšení izolačních vlastností dle materiálu násobně (obr. 1, 2). Typicky dochází k přeřazení z třídy F neúsporná (velmi nehospodárná) do tříd úsporných.

tepelny-odpor-03

Obr. 1: Tepelný odpor a jeho průběh na typické zdi bez ISOTEX, R = 0,61 m2K/W
Obr. 2: Tepelný odpor R a jeho průběh na typické zdi s aplikací ISOTEX, R = 3,07 m2K/W

Zateplovací omítkový systém ISOTEX se nanáší na starý pevný podklad nebo na nový známými postupy. Omítka v síle deset a více milimetrů se nanese na penetrační nátěr s výbornou propustností pro vodní páry. ClimateCoating se dodává ve formě emulze = nátěr.

Aplikace tepelného jádra systému ETG-TS - zateplovací omítky ETG
Aplikace tepelného jádra systému ISOTEX – zateplovací omítky ISOTEX

Postup zateplení omítkovým systémem ISOTEX

Na podklad (zeď stavební konstrukce) se nanese penetrační nátěr (ClimateCoating FixPlus), omítne se tepelně izolační omítkou ISOTEX v tloušťce 10-60 mm i více, dále se aplikuje opět penetrační nátěr ClimateCoating FixPlus a na závěr se nanese speciální termokeramický nátěr ClimateCoating.

Autor článku: Akad. arch. Et ing. arch. Petr David, aut. Arch.

Pokud se chcete o zateplovacím systému ISOTEX dozvědět více, zde jsou linky na další články:

2 thoughts on “Zateplovací a odvlhčovací omítkový systém ISOTEX

 1. Uvažujeme o zateplení panelového domu 12 pater 4 vchody.Dnes běžně používané technologie polystyrenem s omítkou jsou podle 15 zkušeností problematické a riskantní z hlediska plísní aj.Jak vychází finanční kalkulace systému ETG_TS oproti stávajícím systémům zateplení?.

  1. Dalo by se říci, že cena zateplení ETG-TS je přibližně stejná, jako zateplení polystyrenem. Přesto: cena ETG-TS je individuální a záleží na různých faktorech (je lepsí prohlídka stavby a následně cenová kalkulace). Cena je ovlivněná i tloušťkou nanesené izolační omítky (tloušťka vrstvy osciluje obvykle mezi 1-4 cm).

   Pokud beru cenu za m2 – pak izolační omítka vychází cca 166 Kč/m2 v tloušťce 1cm a cena ochranného nátěru ThermoShield Exterieur je 120 Kč/m2.

   Pokud byste měli další otázky – kontaktujte mě prosim na tel: +420 777 573 333 nebo na mail: klimes(zavináč)arching.cz

   S pozdravem,
   Ing. Arch. Miroslav Klimeš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *