17. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Rosný bod v závislosti na vlhkosti a teploty

4 min čtení

Tvorba plísní a vlhkost v domě trápí asi nejednoho z nás. Vlhké stěny vytvářejí živnou půdu pro množení bakterií a proto je důležité poznat, při jaké teplotě a vlhkosti nám začíná kondenzovat na stěnách vodní pára – tj poznat hodnotu rosného bodu v závislosti na vlhkosti a teplotě.

Pokud je vlhkost vzduchu v místnosti příliš vysoká a teplota obvodových stěn je nižší než teplota rosného bodu – začnou vodní páry na stěnách kondenzovat. Je proto velmi důležité, abychom udržovali vlhkost vzduchu v místnosti okolo optimálních 55%. Nejjednodušší způsob, jak tuto vlhkost docílit – je větrat. Větrání v zimním období se vám může zdát jako nesmysl, protože vzduch venku je studený. Studený vzduch však může absorbovat jen málo vlhkosti, nebo dokonce žádnou. Když ale otevřete okno a necháte větrat, studený vzduch se ohřeje a může nabírat vlhkost, čímž jeho relativní vlhkost klesne!

Teplý vzduch v letním období má poměrně vysoký obsah vlhkosti. Při jeho ochlazování jeho relativní vlhkost stoupá. Např. sklepní prostor udržuje poměrně stálou vnitřní teplotu, která je v létě výrazně nižší než v patrech nad sklepem, ale i v exteriéru. Při ochlazování vnějšího teplého vzduchu přiváděného do sklepa bude docházet vždy k nárůstu vlhkosti. To je také důvod, proč sklepy v létě jsou vlhké a naopak v zimním období při větrání vysychají. Chladný a suchý zimní vzduch přiváděný zvenčí se ve sklepě ohřívá a tím se jeho relativní vlhkost snižuje. To má za následek vysýchání sklepního prostoru v zimě.

Vzduch absorbuje vodu: čím je teplejší, tím více. Metr krychlový vzduchu teplého 30°C vypije přes 30 gramů vody, tentýž kubík při teplotě 1°C šestkrát méně – asi 5 gramů vody. Čím je vzduch teplejší, tím více vody ve formě páry (tu nevidíme, vidíme jen sraženou páru – mlhu) se do něj vejde.

Co je rosný bod?

Rosný bod nebo teplota rosného bodu je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami (relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100%). Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace.

Vzduch za určité teploty může obsahovat jen určité množství vodních par. Čím je teplota vzduchu vyšší, tím více vlhkosti dokáže přijmout. Pokud se vzduch začne ochlazovat, vodní páry začnou kondenzovat.

Rosný bod se dá považovat za jiné vyjádření absolutní vlhkosti vzduchu.

Rosný bod vyjádřený v příkladu

Když se sprchujete, v koupelně stoupá teplota a vzdušná vlhkost. Pokud vlhkost vzduchu dosáhne rosný bod, začne voda kondenzovat na zrcadle, jehož teplota je nižší než teplota vzduchu (teplota zrcadla je nižší než hodnota rosného bodu). Pokud se po chvíli zrcadlo zahřeje na teplotu okolí, nebo častěji až se vlhkost sníží / rozptýlí, sražení vodní páry se ztratí (voda se odpaří).

wet

Rosný bod: vztah mezi teplotou a relativní vlhkostí vzduchu

Rosný bod v °C
Pokojová teplota v °C Relativní vlhkosť vzduchu v %
30% 40% 50% 60% 65% 70% 80% 90%
30 10,5 14,9 18,4 21,4 22,7 23,9 26,2 28,2
25 6,5 10,5 13,9 16,7 18 19,1 21,3 23,2
20 1,9 6 9,3 12 13,2 14,4 16,4 18,3
15 -2,2 1,5 4,7 7,3 8,5 9,6 11,6 13,4
10 -6 -2,6 0,1 2,6 3,7 4,8 6,7 8,4

Při teplotě vzduchu 20°C a relativní vlhkosti 65% má rosný bod hodnotu 13,2°C. Co to přesně znamená? Znamená to, že vzduch začne kondenzovat a vytvářet kapky vody na stropech a stěnách, které jsou chladnější než 13,2°C. To může vést k vlhnutí zdiva, tvorbě plísní a následným problémům se zdravím – plísně mohou nejen dráždit, ale být i toxické a karcinogenní.

Pokud je relativní vlhkost například 40% – tak při teplotě 20°C má rosný bod hodnotu jen 6°C. Ale při vlhkosti 70% a teplotě 20°C – se orosí předměty chladnější než 14°C (hodnota rosného bodu je vyšší).

Ideální vlhkost v místnosti

Ideální je v místnosti dodržovat relativní vlhkost cca 45-55% a teplotu 21°C. Tuto ideální vlhkost se snaží zachovat termokeramický a tepelně-izolační nátěr ClimateCoating. Díky svým vlastnostem a složení ClimateCoating ThermoPlus reaguje na stále se měnící obsah vlhkosti ve vzduchu v místnosti při běžném denním životě a absorbuje přebytečnou vlhkost. ClimateCoating tak řídí veškerý obsah vlhkosti v místnosti. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo toho abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Systém membrán je nastaven tak, že se vlhkost vzduchu v místnosti pohybuje kolem optimálních 55%. Aby se zabránilo tropickému klimatu v místnosti, postačí mnohem kratší fáze větrání a přesto bude vlhkost a teplota ve velmi přijatelné rovnováze. Čistý, optimálně zvlhčený vzduch usnadní dýchání. Stručně řečeno: způsobí pohodové klima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *