Kondenzace vody v tramvajích vyřešena: pomohl termokeramický nátěr
2 min čteníNízkopodlažní tramvaj EVO2 je projekt firem TW Team, PRAGOIMEX a.s. a Dopravního podniku Liberec a Jablonec. I přes nejmodernější vybavení tramvaje EVO2 docházelo k problémům s kondenzací v místech uložení elektronických součástí vozů. Právě problém kondenzace vodních par byl hlavním důvodem, který zabraňoval tramvaji EVO2 obdržet schválení drážní inspekce pro provoz na drážních komunikacích a tudíž její uvedení do běžného provozu.
Problém s kondenzací vody
Firma HFR s.r.o. byla oslovena výrobcem tramvaje, aby pomocí endotermických nátěrů ClimateCoating vyřešila problém, který se z počátku zdál být nepřekonatelným – tedy kondenzaci vodních par v technických fabionech (v prostorech mezi střechou a vnitřním stropem tramvaje, kde je vedena elektroinstalace a další důležité součásti – kondenzovala voda a docházelo k různým zkratům a poruchám).
Tento problém s kondenzaci vody by mohl vyřešit termokeramický nátěr ClimateCoating IndustrySpecial, který svými vynikajícími vlastnostmi prakticky nemá ve svém „oboru“ konkurenci.
Po natření vnitřního pláště vozu v prostoru fabionů specializovaným termo-reflexním nátěrem ClimateCoating IndustrySpecial, došlo k vysušení vlhkosti a k zabránění vzniku další kondenzace. Nátěr obstál i testování při velkých teplotních změnách v těch nejnáročnějších podmínkách. Díky zvýšení teploty rosného bodu a laminárnímu proudění bez použití ventilátorů došlo k vyschnutí všech uzavřených prostor a prevenci vzniku kondenzace vodních par v elektroinstalaci.
Tip na článek: Průmyslový nátěr na kov IndustrySpecial
Tramvaj EVO2 obdržela osvědčení drážní inspekce a povolení k řádnému provozu po dvou měsících testování a vyjela do libereckých ulic ve druhé polovině roku 2013. Nadále se počítá s rozšířením tramvají typu EVO2 v Liberci a v dalších českých městech.