18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Kondenzace vody v tramvajích vyřešena: pomohl termokeramický nátěr

2 min čtení

Nízkopodlažní tramvaj EVO2 je projekt firem TW Team, PRAGOIMEX a.s. a Dopravního podniku Liberec a Jablonec. I přes nejmodernější vybavení tramvaje EVO2 docházelo k problémům s kondenzací v místech uložení elektronických součástí vozů. Právě problém kondenzace vodních par byl hlavním důvodem, který zabraňoval tramvaji EVO2 obdržet schválení drážní inspekce pro provoz na drážních komunikacích a tudíž její uvedení do běžného provozu.

Problém s kondenzací vody

Firma HFR s.r.o. byla oslovena výrobcem tramvaje, aby pomocí endotermických nátěrů ClimateCoating vyřešila problém, který se z počátku zdál být nepřekonatelným – tedy kondenzaci vodních par v technických fabionech (v prostorech mezi střechou a vnitřním stropem tramvaje, kde je vedena elektroinstalace a další důležité součásti – kondenzovala voda a docházelo k různým zkratům a poruchám).

Tento problém s kondenzaci vody by mohl vyřešit termokeramický nátěr ClimateCoating IndustrySpecial, který svými vynikajícími vlastnostmi prakticky nemá ve svém „oboru“ konkurenci.

Po natření vnitřního pláště vozu v prostoru fabionů specializovaným termo-reflexním nátěrem ClimateCoating IndustrySpecial, došlo k vysušení vlhkosti a k zabránění vzniku další kondenzace. Nátěr obstál i testování při velkých teplotních změnách v těch nejnáročnějších podmínkách. Díky zvýšení teploty rosného bodu a laminárnímu proudění bez použití ventilátorů došlo k vyschnutí všech uzavřených prostor a prevenci vzniku kondenzace vodních par v elektroinstalaci.

Tip na článek: Průmyslový nátěr na kov IndustrySpecial

Ředitel Libereckého dopravního podniku Luboš Wejnár ukazuje průkaz způsobilosti drážního vozidla prototypu nové tramvaje EVO2, zvané Evička, která byla slavnostně zařazena mezi liberecké tramvaje.
Ředitel Libereckého dopravního podniku Luboš Wejnár ukazuje průkaz způsobilosti drážního vozidla prototypu nové tramvaje EVO2, zvané Evička, která byla slavnostně zařazena mezi liberecké tramvaje.

Tramvaj EVO2 obdržela osvědčení drážní inspekce a povolení k řádnému provozu po dvou měsících testování a vyjela do libereckých ulic ve druhé polovině roku 2013. Nadále se počítá s rozšířením tramvají typu EVO2 v Liberci a v dalších českých městech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *