18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Tepelné čerpadlo vs. starý systém vytápění

17 min čtení
Jaký je nejvhodnější a nejefektivnější způsob vytápění vašeho domova? Jedná se o moderní tepelné čerpadlo? Vše, co potřebujete vědět, najdete v tomto článku.

Přibývá vašemu stávajícímu topnému systému let? Možná je čas na výměnu.

Přestože výběr nejlepšího topného systému pro váš dům a rozpočet může být náročný, není to tak složité, jak si možná myslíte.

V tomto článku se dozvíte, kdy je třeba vyměnit topný systém vašeho domu – ať už používáte kotel, pec nebo něco jiného. A také se budeme zabývat různými (a nejlepšími!) dostupnými možnostmi výměny vytápění v domácnosti.

Kliknutím sem přejdete na požadované informace:

8 příznaků, že je třeba opravit (nebo vyměnit) stávající systém vytápění vašeho domu

 • Vaše účty za energie se každou sezónu zvyšují.
 • Účet za časté opravy platíte vy.
 • Pravidelně nastavujete termostat (pokud máte ústřední topení).
 • V celém domě je nerovnoměrné vytápění.
 • Vytápění probíhá v krátkých a častých cyklech.
 • Za chodu vydává neobvyklé zvuky.
 • Pravidelně se cítíte nepříjemně ve svém vlastním domě.
 • Vaše topné zařízení stárne.

Podívejme se na jednotlivé příznaky. Víte, zda jste připraveni na výměnu?

Vaše účty za energie se každou sezónu zvyšují

Pokud se zdá, že váš topný systém funguje bez problémů, ale spotřeba energie v zimě každoročně roste, pravděpodobně máte problém.

Každý topný systém stárnutím ztrácí na účinnosti, ale raději zavolejte odborníka na vytápění, abyste se ujistili, že se nevyskytují žádné další problémy.

Profesionální tip: Účty za vytápění obecně rostou, takže se může stát, že se váš účet za vytápění meziročně zvýší. Jako měřítko změn účinnosti vytápění je třeba zkontrolovat množství energie, které váš dům spotřebovává.

Jen vytápění a chlazení spotřebuje 51 % energie vašeho domu.

Neustále si v chladných měsících pohráváte s termostatem? Pokud neustále upravujete teplotu, abyste našli ideální nastavení, je to známka větších problémů.

Platíte účet za časté opravy.

Pokud váš systém pravidelně vyžaduje nákladné opravy a servisní zásahy, je čas na výměnu. Každý topný systém potřebuje čas od času trochu péče, protože stárne. Ale než se nadějete, vyhodíte tolik peněz, že si přejete koupit nový systém.

Pravidelně nastavujete termostat

Neustále si v chladných měsících pohráváte s termostatem? Pokud neustále upravujete teplotu, abyste našli ideální nastavení, je to známka větších problémů.

V celém domě je nerovnoměrné vytápění

Nerovnoměrné vytápění může být známkou problému s topným systémem. Ačkoli se může zdát „normální“, že v celém domě jsou teplá a studená místa, není tomu tak.

A na to si nemusíte zvykat. Ve skutečnosti je to obvykle indikátor toho, že s vaším systémem HVAC (nebo s vaší izolací) není něco v pořádku.

Váš topný systém běží na krátké nebo časté cykly.

Když se váš topný systém spustí, zastaví a znovu spustí – někdy se tomu říká „krátké cykly“ – je to známka špatného stavu HVAC a měli byste zavolat odborníka, aby problém posoudil. (A pokud je to vaše přenosné topení, které má krátký cyklus, je to varovné znamení, že topení není dostatečně velké, aby vytopilo prostor.)

Pokud vaše topná jednotka začne vydávat podivné zvuky, jako je klepání, praskání nebo vrzání, nepřehlížejte je.

Vaše topení vydává při provozu neobvyklé zvuky.

Pokud vaše topné zařízení začne vydávat podivné zvuky, jako je klepání, praskání nebo skřípání, neignorujte je. V závislosti na typu topného systému a zvuku, který vydává, se může jednat o závažný a dokonce nebezpečný problém.

Příklad: Pokud někdy při zapnutí pece uslyšíte hlasitý výstřel, může se jednat o prasklý výměník tepla – a potenciálně smrtelný únik plynu nebo oxidu uhelnatého. (Chápete, co tím myslíme? Neignorujte to.)

Necítíte se dobře ve svém vlastním domě

Pokud se u vás doma někdy v zimě objevily nevysvětlitelné příznaky podobné chřipce (jako jsou závratě, dušnost nebo tupá bolest hlavy), může být viníkem vaše topné zařízení.

V závislosti na typu zařízení a používaném palivu může jít o malý únik oxidu uhelnatého nebo dokonce o výpary z nahromaděného prachu a nečistot.

Důležité: Pokud k tomu dojde, jedná se o nouzovou situaci. Okamžitě všechny vyveďte z domu a zavolejte plynárenskou společnost, abyste jim oznámili podezření na únik plynu.

Vaše topné zařízení stárne

Životnost technologie HVAC se obvykle pohybuje kolem 15 až 20 let. Ačkoli některé topné systémy mohou vydržet déle – v závislosti na kvalitě systému a plánu údržby – je rozumné si uvědomit, kdy se životnost vašeho topení blíží ke konci, abyste mohli naplánovat efektivnější výměnu.

Pokud neplánujete dopředu, budete se pravděpodobně muset rozhodnout až po poruše, což znamená, že nebudete mít čas najít nejlepší možnost a pravděpodobně zaplatíte více. (A není žádná legrace vybírat systém vytápění, když už je vaše rodina promrzlá a rozmrzelá.)

Dobře, jak tedy mohu prodloužit životnost svého topného systému?

Tuto otázku slýcháme často. Pokud vaše topné zařízení stárne (ale v průběhu let procházelo běžnou údržbou), můžete jeho životnost prodloužit snížením zátěže.

Ale jak?

Nedostatečná izolace a úniky vzduchu v celém domě způsobují, že váš topný systém pracuje více. Snížením nadměrné zátěže utěsněním celého domu a modernizací izolace tak můžete ze svého stávajícího systému získat několik let navíc.

Modernizace na moderní a účinnou vzduchotechniku (např. tepelná čerpadla) může přilákat více kupujících a zvýšit hodnotu vašeho domu, pokud plánujete jeho prodej.

Jaké jsou možnosti mého topného systému?

Rozhodli jste se, že je čas vyměnit topný systém. Podívejme se na různé systémy vytápění a jejich vzájemné srovnání.

(A vězte, že ať už zvolíte jakýkoli topný systém, bude pracovat mnohem lépe a efektivněji, pokud bude váš dům řádně utěsněn a izolován. Je to opravdu velký rozdíl.)

Níže se dozvíte o výhodách, nevýhodách a nákladech na tyto oblíbené možnosti výměny topení:

 • Přenosné ohřívače (prostorové ohřívače)
 • Elektrické odporové vytápění
 • Hydraulické nebo sálavé podlahové vytápění
 • Kotel (elektrický, na zemní plyn, propan nebo olej)
 • Tepelná čerpadla (tzv. bezkanálové mini-splity nebo bezkanálové vytápění)

Získejte nejúčinnější systém vytápění domu bez počátečních nákladů

Přenosné ohřívače (prostorové ohřívače)

Začněme těmi nejmenšími. Přenosné ohřívače (nazývané také prostorové ohřívače) představují snadný způsob regulace tepla z místnosti do místnosti.

Jsou to samostatné elektrické jednotky a nevyžadují od vás mnoho – stačí je zapojit do stávající zásuvky a sledovat jejich používání. (Pro jistotu je nenechávejte běžet v prázdné místnosti.)

Výhody a nevýhody přenosných ohřívačů

Přenosné ohřívače jsou levné a nevyžadují instalaci.

Podle webu Energy.gov jsou elektrické ohřívače jedinými nevětranými ohřívači, které lze bezpečně používat v interiéru, takže mohou být vhodným dočasným řešením pro chladná místa ve vaší domácnosti.

Přesto nejsou prostorová topidla příliš účinná a mohou představovat bezpečnostní problém a riziko požáru – zejména v domácnostech s malými dětmi nebo domácími zvířaty. Rozhodně nejsou trvalým řešením většího problému s vytápěním.

Náklady na přenosné ohřívače a ohřívače prostoru

Přenosné elektrické ohřívače jsou levné a nevyžadují instalaci – to je jejich největší výhoda. V závislosti na velikosti, modelu, značce a kvalitě se pohybují v rozmezí od 15 do 1 000 eur.

Nemusí však nutně představovat „levné řešení“. Jedno topení zapnuté jen 8 hodin denně může zvýšit váš účet za elektřinu až o 40 eur měsíčně.

Elektrické odporové vytápění (nástěnná a podlahová topidla)

Elektrické nástěnné nebo podlahové topení – známé také jako elektrické odporové vytápění – jsou samostatné topné jednotky, které můžete instalovat do místností, které potřebují dodatečnou podporu vytápění.

Výhody a nevýhody nástěnných a podlahových topných těles

Základní desková topidla jsou relativně cenově dostupná a umožňují regulovat teplo z místnosti do místnosti.

Tato zařízení však nejsou energeticky účinná, takže účet za elektřinu na vytápění celého domu může být poměrně vysoký. (Pokud hledáte účinnější elektrický topný systém, je pro vás pravděpodobně nejlepší volbou tepelné čerpadlo.)

Náklady na elektrické sálavé topné jednotky

Náklady na instalaci elektrického sálavého vytápění se mohou pohybovat od 80 eur za základní model do zdi až po 1 000 eur za elektrický nástěnný krb.

U elektrického podlahového vytápění se cena jednotlivých jednotek může pohybovat od 40 do 400 eur v závislosti na třídě. Mějte na paměti, že obvykle budete potřebovat několik jednotek pro každou místnost a musíte počítat s náklady na odbornou instalaci.

Pokud hledáte bezkanálový způsob, jak efektivně (a opravdu pohodlně) vytápět svůj domov, podívejte se na bezkanálová tepelná čerpadla mini-split.

Hydraulické nebo sálavé podlahové vytápění

Sálavé podlahové systémy rozvádějí teplo prostřednictvím fólie nebo rohože pod podlahou (nebo prostřednictvím hydronického systému, v němž se ohřátá voda rozvádí podlahovými trubkami). Systém funguje tak, že ohřívá podlahu i nábytek a vytváří sálavé teplo v celém domě.

Výhody a nevýhody sálavého podlahového vytápění

Sálavé podlahové vytápění je bezkanálové a nevyžaduje přenos vzduchu po celém domě a do venkovního prostředí (což může snížit cirkulaci alergenů a prachu). Kromě toho vytváří příjemné a rovnoměrné teplo v celém obytném prostoru.

Hydraulické i sálavé podlahové systémy jsou však nákladné a invazivní a mohou omezovat možnosti pokládky podlah. (A pokud nemáte správný typ podkladu, nemusí být příliš účinné.)

Náklady na instalaci sálavého podlahového vytápění

Cena hydronického podlahového vytápění (s odbornou instalací) se může pohybovat od 6 do 16 eur za metr čtvereční v závislosti na velikosti vašeho domu, vašich potřebách a požadavcích na instalaci. Instalace sálavého podlahového vytápění je sice levnější – 8 až 12 eur za metr čtvereční, ale jeho provoz je v chladných měsících dražší než provoz hydronického podlahového vytápění.

Kotel (elektrický, na zemní plyn nebo olej)

Dalším běžným topným systémem jsou kotle, které fungují na principu ohřevu vody (elektřinou, plynem, propanem nebo olejem), dokud se nezmění na páru. Pára vytvořená horkou vodou se pak vypouští do vzduchu a čerpá se do domu, kde se vytápí prostor pomocí konvektorů nebo radiátorů.

Pokud chcete být ekologičtí, je možné najít kotle, které spalují čistší paliva, jako je zemní plyn a bionafta.

Výhody a nevýhody tradičního kotle

Systémy kotlů využívají k distribuci ohřátého vzduchu potrubí a větrací otvory (tzv. registry), takže se nemusíte starat o rozměrné nástěnné jednotky v domě. Stejně jako podlahové vytápění zajišťují bezprašné vytápění v celém domě.

Existují však určité nevýhody: většina kotlů na trhu je výrazně méně účinná než novější, inteligentnější technologie. Protože se jedná o tlakové nádoby a některé z nich jsou poháněny fosilními palivy, existují zde značné bezpečnostní problémy. Navíc jejich vytápění může být značně nerovnoměrné.

Náklady na instalaci kotle ústředního topení

Náklady na výměnu nebo instalaci kotle závisí na použitém palivu, značce a modelu, regionu, ve kterém žijete, a dalších faktorech. Jejich údržba je také nákladnější. V závislosti na zvolených možnostech můžete za instalaci nového kotle zaplatit od 2 000 do 20 000 eur (a to nepočítáme pravidelnou a důkladnou údržbu, která zajistí bezpečný provoz kotle).

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou nejchytřejší a nejúčinnější možností vytápění domů, která je dnes k dispozici. Fungují tak, že odebírají teplo z venkovního vzduchu a přesouvají ho dovnitř domu. (Ano, tepelná energie je ve vzduchu i v těch nejchladnějších dnech.)

Další výhoda: ochlazují váš domov tím, že odebírají teplo z vnitřního prostředí a odvádějí ho mimo dům.

Tepelná čerpadla jsou flexibilní technologií a můžete si je pořídit v centrálním i bezkanálovém provedení – pokud tedy hledáte efektivní bezkanálovou variantu vytápění, tepelné čerpadlo je tou nejlepší volbou (výrazně překonává ostatní bezkanálové elektrické topné systémy).

Kanálová tepelná čerpadla nebo centrální tepelná čerpadla používají podobnou konfiguraci jako tradiční systém HVAC (takže pokud již máte v domě stávající potrubí, můžete ho použít).

Zatímco bezkanálová tepelná čerpadla používají k ohřevu a rozvodu vzduchu nástěnné jednotky zvané mini-splity (nazývané také mini-split klimatizace). (Mini-splity jsou připojeny přímo k venkovní jednotce měděným potrubím, takže nepotřebujete rozvody.)

Výhody a nevýhody vytápění domu tepelným čerpadlem

Tepelná čerpadla zajišťují krásně rovnoměrné a netlakové vytápění v celém domě, a pokud si vyberete bezkanálovou variantu mini-split, budete moci regulovat teplotu v každé zóně zvlášť.

Tepelná čerpadla jsou také plně elektrická a energeticky účinná – představují nejčistší a nejekologičtější variantu, která je v současnosti na trhu. A můžete nahradit celý systém HVAC systémem tepelného čerpadla (a budete tak spokojenější a pohodlnější), protože vytápí a chladí váš domov.

Největší počáteční překážkou instalace tepelného čerpadla jsou obvykle počáteční náklady na instalaci – ty však platit nemusíte. A pokud se rozhodnete pro bezkanálový systém mini-split, budete se muset přizpůsobit vzhledu nástěnných jednotek.

81 % respondentů uvedlo, že se jim po výměně topných zařízení na fosilní paliva za tepelná čerpadla zlepšil domácí komfort (Analýza spotřebitelů Cool Products 2022).

Tepelné čerpadlo vs. pec

Tepelná čerpadla jsou energeticky účinnější, bezpečnější (nehrozí únik plynu nebo oxidu uhelnatého) a tepelná čerpadla vytápějí prostor rovnoměrněji než kamna. Nezapomeňte také, že tepelné čerpadlo je zároveň klimatizací – to žádná pec na trhu neumí!

Tepelné čerpadlo vs. kotel

Ve srovnání s kotlem je údržba tepelného čerpadla levnější, poskytuje lepší a stálé teplo, je mnohem účinnější a nehrozí u něj riziko výbuchu. Navíc můžete tepelné čerpadlo instalovat, i když nemáte rozvody. A v létě udržuje váš domov chladný!

Kompletní přehled najdete v našem průvodci tepelnými čerpadly a kotli.

Náklady na instalaci tepelného čerpadla

Náklady na instalaci tepelného čerpadla mohou být pro mnoho majitelů domů velkou překážkou.

Instalace vysoce výkonných tepelných čerpadel se může pohybovat od 6 do 20 tisíc dolarů jen za jednotky spotřebičů. Celkové náklady se liší v závislosti na regionu, ale obecně platí, že profesionální instalace kompletního systému tepelného čerpadla může stát 15-45 tisíc dolarů nebo více.

Mezi faktory, které přímo ovlivňují náklady na instalaci tepelného čerpadla ve vaší domácnosti, patří:

 • Typ tepelného čerpadla, které instalujete (geotermální, vzduchové, bezkanálové).
 • Velikost vašeho domu a počet potřebných jednotek BTU.
 • Zda je vaše stávající potrubí v dobrém stavu.
 • Pokud zároveň upravujete svůj dům s ohledem na povětrnostní podmínky, abyste optimalizovali jeho výkon a trvanlivost.

Díky vynikajícímu komfortu, nenáročné údržbě, trvanlivosti a energetické účinnosti poskytují systémy tepelných čerpadel pro většinu lidí vynikající celoživotní hodnotu.

(Nezapomeňte, že se jedná o domácí topný systém, klimatizační systém, systém filtrace vzduchu a systém regulace vlhkosti – to vše v jednom! A všechny tyto úkoly plní s neuvěřitelnou spolehlivostí a vynikajícím výkonem).

Rovnoměrné rozložení tepla v místnostech

Dobrý pocit a příjemná tepelná pohoda v místnosti jsou ovlivněny celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu přispívá ve značné míře, neboť díky svým vlastnostem významnou měrou spoluvytváří příjemné a pohodové klima v interiéru. Nátěr je navíc velmi vhodný pro místnosti, které jsou vystaveny zvláště vysokému zatížení. gastronomické provozy, hotely a restaurace, nemocnice, veřejné budovy, průmyslové a sportovní haly, školy a pod.

V létě chladí, v zimě hřeje

Nátěr díky své difúzní otevřenosti v létě nasává vlhčí vzduch a transportuje jej jemně do zdi. Stěna se během zimy stala sušší a může tedy nerušeně vlhkost vzduchu přijímat. Keramický nátěr ClimateCoating tak ochlazuje vaše stěny, stejně jako se v létě ochlazuje vaše pokožka pocením. Stěny vydávají osvěžující chlad, díky čemuž je pobyt v budově příjemný po celý den i při vysokých venkovních teplotách.

Aby se zaručil stálý přísun vlhkosti iz venkovního vzduchu, mohou se okna v létě nechat klidně otevřená. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk přitom nemusí být zavřený. Pohoda iv tropických dnech a nocích.

Udržuje ideální teplotu v místnosti

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating

Určitě to znáte: naplno puštěné topení a přesto je u stropu podstatně vyšší teplota než u podlahy. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus se stará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti, které je vyzařováno do místnosti. Stěny natřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus tak dokáží snížit rozdíl tepla mezi podlahou a stropem na méně než 2°C. Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Rovnoměrně rozkládá teplotu – místnosti se rychleji vyhřejí

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating (starší název: ThermoShield)

Nátěr ClimateCoating absorbuje teplo z topného tělesa a rychle jej transportuje po celé stěně – to je faktor, který zvyšuje komfort bydlení. Vysoký teplotní rozdíl v místnosti mezi podlahou a stropem je při topení minimální.

Stěny opatřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařuje své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru, vedou teplo jako „minikachle“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Reguluje vlhkost v místnosti na optimálních 55%

Výrobky ClimateCoating jsou pro použití v interiéru nastaveny tak, že regulují vlhkost v místnosti na optimální hodnotu 55%. Čím vyšší je vlhkost vzduchu v letních měsících, membrána ClimateCoating generuje chlazení odpařováním – klimatizace zdarma a to zejména v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Prevence proti plísním: snižuje riziko tvorby plísní

Lepší rozložení teploty na stěnách, minimální tepelné mosty a udržování stálé vlhkosti – to vše jsou výhody termokeramického nátěru ClimateCoating. Díky těmto vlastnostem termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stěnách a tím i tvorbu plísní. ClimateCoating neposkytuje živnou půdu (vlhkost) pro uchycení a růst plísní.

Je vhodný pro alergiky

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, protože neobsahuje žádné známé alergenní látky. Nevytváří znečištění vzduchu v místnosti, protože nátěr (termokeramická membrána) je bez emisí a používá vodu jako rozpouštědlo. Typický „zápach nového nátěru“ po jeho aplikaci zmizí velmi rychle. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak usnadňuje alergikům dýchání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *