17. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Nátěr Lumen zlepšuje světlo v galeriích a muzeích

3 min čtení
Barva ClimateCoating Lumen - zesilovač světla - pomáhá v galeriích a muzeích při vystavování exponátů sladit barvy a světlo.

Nátěr Lumen zlepšuje světlo v galeriích a muzeích

Vizuální zážitek z výstav závisí na souhře barev a světla. To je patrné na výstavě Opelvillen v Rüsselsheimu. Výstaviště již několik let sází na nátěry stěn a stropů „Lumen“ od berlínského výrobce SICC Coatings.

„Při vystavování je důležité, aby se vystavená díla ukázala ve správném světle.“ říká Dr. Beate Kemfert, kurátorka a ředitelka Nadace pro umění a kulturu Opelvillen Rüsselsheim. Toto kulturní místo pořádá výstavy na různá témata již více než dvě desetiletí.

„Použití světla má velký vliv na vnímání exponátů.“ vysvětluje historik umění s doktorátem. S ohledem na to jsou na stěnách výstavních místností použity velmi zvláštní barvy. Barva stěn a stropu „Lumen“, která je zde použita, zaručuje větší světelný výkon v místnostech díky výrazně vyšší hodnotě difuzního odrazu (hodnota Rd).

Opelvillen v Rüsselsheimu: Původně budovy patřily Fritzi Oplovi – synovi zakladatele Opelwerke Adama Opelu. V roce 1955 se staly majetkem města.
Foto: Frank Möllenberg

Vytvoření scény pro umělecké předměty

Při práci s uměleckým předmětem je třeba brát v úvahu prostředí, ve kterém je vystaven.

„Pracujeme s umělým světlem. Design stěn a stropů tedy není zanedbatelný.“ Na vysoce kvalitní výrobek berlínské společnosti narazila náhodou. „Od počátečního testu používáme pouze Lumen,“ dodává Dr. Kemfert.

Výstava „Linie a socha v dialogu“ vsadila především na velmi tmavé barvy. Krajině dominovala černá, hnědá a vínově červená. Minimálně osvětlené objekty působily estetickým dojmem, díky němuž se staly středem pozornosti. „Při navrhování výstavy jsme měli díky systému Lumen obrovské možnosti hrát si se světlem,“ vysvětluje Dr. Kemfert.

Mnoho variant barevného designu

Lumen“ má tu výhodu, že na jedné straně jsou zřetelněji zvýrazněny rozdíly v kontrastu a na druhé straně je podpořena rovnováha rozložení světla. Výrazné zvýšení odrazu rozptýleného světla také zajišťuje lepší osvětlení místnosti s menším použitím světelných zdrojů. Tento efekt je způsoben miliony malých dutých keramických kuliček, z nichž každá má vypouklý zrcadlový povrch a velmi difuzně rozptyluje světlo. Tento efekt je patrný zejména u tmavých odstínů.

„Na cestě z jednoho výstavního prostoru do druhého udržujeme neutrální bílošedou barvu stěn. Ten se liší od designu místnosti, ve které se objekt nachází. Jde o to, aby byl vizuální zážitek co nejintenzivnější. Pokud je světelná odrazivost barvy stěn a stropu vyšší než u běžných výrobků, máme více možností designu.“

Dr. Beate Kemfertová je kurátorkou Nadace pro umění a kulturu Opelvillen od roku 2004. Od roku 2005 působí jako členka představenstva.
Foto: Frank Möllenberg

Měřitelné přínosy

K dispozici jsou různé programy pro výpočet osvětlení, které umožňují testovat vliv světla v místnostech, například Dialux. Tyto aplikace pomáhají návrhářům osvětlení plánovat osvětlení místnosti a nastavovat určité standardní hodnoty, jako je například odrazivost, tj. míra rozptylu světla za určitých podmínek. U černé barvy nabízí „Lumen“ hodnotu difuzní odrazivosti zvýšenou o 420 % ve srovnání se standardní hodnotou.

Více na stránkách ClimateCoating: https://www.climatecoating.cz/

Nebo na stránce produktu ClimateCoating Lumen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *