18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Nanotechnologie v nátěrech ClimateCoating: historie keramické membrány

4 min čtení

O vlastnostech a funkcích použité keramiky ze skla (tzv. Keramické membrány) v nátěrech ClimateCoating s nanotechnologii (nátěr obsahuje nano částice = kuličky) – informovala německá firma SICC GmbH již mnohokrát. Jeden z nejznámějších výrobců takových nátěrů je firma 3M Corp. v USA s dceřinými firmami v Anglii, Německu, Francii a Itálii.

Vhodné použití těchto produktů s nanotechnologií vysvětluje 3M na základě použitého plniva – keramických kuliček obsahující vakuum, které se liší oproti ostatním plničům tím, že mají nejmenší styčnou plochu ve srovnání s objemem.

Velké výhody v použití keramických kuliček (nazývaných „bubbles“ – bubliny) vidí společnost 3M v:

  • termické izolaci
  • minimalizaci kondenzace vody
  • teplých povrchů
  • nízké hustotě
  • jednoduchém zpracování bez stříkání při nanášení

Pozorný čtenář si jistě všiml, že se zde mluví o termické izolací. 3M vysvětluje následovně: kuličky způsobují snížení termické vodivosti, protože jsou duté a obsahují vakuum.

Použitá nanotechnologie v izolačních nátěrech snižuje kondenzaci vody na stěnách – a to kvůli mikroskopické malé části vzduchu na natřeném povrchu. Dodatečné přednosti jsou teplý pocit při dotyku stěny a redukování proudění vzduchu. Proto firma 3M doporučuje nasazení těchto nátěrů do pokojů s vysokou vlhkostí a špatném větrání.

Historie použití nanotechnologie v keramických nátěrech se datuje do roku 1981, kdy řešila firma Colorificio Brignola (www.brignola.it) v jižní Evropě narůstající problém tvorby plísní následkem výměny těsnějších oken. Odstranění a eliminování tohoto problému mělo být dosaženo pomocí izolujícího nátěru s nanotechnologií – keramickými kuličkami (bublinami). Po pokusech s např. expandovanými kruhy nebo polymery přinesla Scotchlite Bubbles řešení. V roce 1983 byl zaveden produkt pod jménem „Casaviva Anticondensa“.

Je známo, že existují mnozí prodejci izolačních nátěrů (barev) – hlavně v USA. V Evropě je počet výrobců menší. Je však jisté, že neexistuje výrobce, který má o produktu s nanotechnologií pro spotřebitele tolik informací, jako firma SICC GmbH o ClimateCoating produktech.

To se týká vědeckých dokazování, tak referencí a testů z praxe. Zde je nanotechnologie v termokeramické membráně s endotermickým efektem předskokanem – a to i v očích odborníků. Není žádná náhoda, že se vyskytují podobné texty a obrázky na jiných internetových stránkách – víceméně jsou to jen převzaty skutečnosti z ClimateCoating® bez vlastního měření a výpočtů.

ClimateCoating® produkty obsahují jedinečnou recepturu na jejich výrobu, kterou se pokoušely napodobit mnohé firmy a laboratoře jakož i kvalitu a složení keramických kuliček. Něco firma SICC GmbH o této receptuře prozradila na svých internetových stránkách – no ne dostatečně, aby nepomáhali plagiátorům k úspěchu.

V 70 letech vymyslel Battelle Memorial Institute – založen 1926, vývoj: kontrolovaná jaderná reakce, automatický postup kopírování, sendvičová metalurgie (www.battelle.org) – izolační termokeramickou vnější vrstvu pro kosmické lodě NASA (www.nasa.gov). Tato termokeramická vnější vrstva byla hlavně pro kosmické lety rozhodující. Od poloviny 80 let byly podány patentové přihlášky k civilnímu použití termokeramického základního materiálu.

Rodina nátěrů ClimateCoating má již více než 20 letou historii a s ní spojené praktické zkušenosti. V USA se dostal na trh produkt EnergyStar Label (www.energystar.gov) – produkovaný z SPM ThermoShield Inc. (www.thermoshield.com) od roku 1984. V Evropě (www.thermoshield-europe.com) má SICC GmbH (www.sicc.de) jediné práva na jejich výrobu – v Berlíně se produkuje a distribuuje pro celou Evropu od roku 2003.

Produkty ClimateCoating® obsahují (stejně jako mnoho jiných nátěrů) Titan dioxid (TiO2). Bylo zjištěno, že tento prvek má pozitivní vlastnosti na čištění vzduchu.

Výjimečný znak produktů ClimateCoating® je, že obsahují nanočástice (keramické kuličky) a jsou bez škodlivin a jedů. Voda slouží jako ředidlo. Produkty jsou očištěny od alergenů a mohou být použity při chovu zvířat – dokonce při včelařství. Prevence proti plísni a řasám s nátěry ClimateCoating® může být skutečně ekologická a neznečišťující přírodu.

© SICC GmbH, dib, 18.01.2006

V případě jakýchkoli dotazů mě neváhejte kontaktovat:

Ing. Arch. Miroslav Klimeš, tel.: +420 777 573 333

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *