9. září 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Fasádní barva pro historické budovy

5 min čtení

Hodně lidí se mě ptá, jaký nátěr fasády by měli použít na historické budovy, který by zároveň chránil historické památky. Na trhu není mnoho možností. Proto vám představím špičkový německý výrobek, který má vynikající vlastnosti, dlouhou barevnou stálost a zároveň odstraňuje přebytečnou vlhkost ze zdiva.

Téměř každý minerální podklad ve starých budovách je kontaminován vodou a solí. To vysvětluje požadavek na optimální kapilárně a difuzně otevřený nátěr, který musí absolutně zabránit tvorbě solí a vlhkosti a také odolávat veškerému modernímu znečištění životního prostředí.

Jemné kapilární sušení

Nejúčinnějším mechanismem odvlhčování je kapilární vysoušení, při kterém se voda a soli dostávají zevnitř ven na povrch stěn. ClimateCoating History umožňuje historickým budovám mírnější odvlhčování až do bodu vyrovnání vlhkosti a jako vlhká dioda zabraňuje pronikání nové vlhkosti, například prostřednictvím deště. Řasy, mechy a houby již nenajdou živnou půdu a historické fasády si zachovají svůj hodnotný vzhled po mnoho let – díky fyzikálním vlastnostem nátěru ClimateCoating History.

Všechny nátěry a barvy ClimateCoating jsou založeny na technologii reflexních membrán a mají čistě fyzikální účinek. Ekologicky šetrné a vysoce výkonné nátěrové hmoty přesvědčují uživatele po celém světě již od roku 2003 svými speciálními vlastnostmi a vysokou hospodárností.

Výhody fasádní barvy ClimateCoating History

  • kompenzace za řízení vlhkosti
  • šetrné kapilární sušení
  • Odpuzovač nečistot
  • zabraňuje vzniku trhlin způsobených vlhkostí

Fasádní barva ClimateCoating History neobsahuje aromatické látky a organická rozpouštědla, je variabilně difúzně otevřená, zlepšuje energetickou bilanci historických budov a je na bázi vody.

Mám dlouholeté zkušenosti s fasádní barvou ClimateCoating HIstory a mám za sebou desítky realizovaných staveb po celém Slovensku a v České republice. Všichni lidé, kteří se rozhodli renovovat fasádu historické budovy pomocí nátěru CC History, byli nadmíru spokojeni – o čemž svědčí jejich pozitivní reference. Jednou z nich je například historická budova gymnázia v Trnavě.

Historická budova v Trnavě – Gymnázium – exteriér s barvou pro historické budovy

Historická budova v Trnavě – hodnocení použitých materiálů

(vyjádření majitelů gymnázia k nátěru fasády na historických budovách – ClimateCoating History)

„V roce 2016/2017 probíhala rekonstrukce budovy ARCHIŠTÍNSKÉHO GYMNÁZIA BISKUPA P. JANTAUŠKY A PEDAGOGICKÉ A SOCIÁLNÍ AKADEMIE BL. LAURY na ulici Jana Hollého 9, 91701 Trnava.

Tato budova je součástí komplexu univerzitních budov, konkrétně budovy bývalého univerzitního semináře červených kleriků „RUBRORUM“, která je zapsána v seznamu nemovitých kulturních památek pod číslem 1043/7.

Na hlavní fasádě v exteriéru a v suterénu v interiéru byly použity materiály SICC Germany, ClimateCoating (ThermoShield) – Isotex, History, ThermoPlus.

Exteriérový vrchní nátěr History byl vyvinut speciálně pro historické budovy, a proto jsme se rozhodli použít toto řešení, které bylo konzultováno i s krajským památkovým úřadem. KPU Trnava schválila tyto výrobky jako nejvhodnější řešení pro ochranu památek.

Ani po několika letech nevykazuje fasáda budovy žádné vady nebo poškození. Velmi dobře odolává povětrnostním vlivům a udržuje budovu v suchém stavu v dobrém stavu. Přestože byl materiál dražší, splnil naše očekávání.

Historická budova v Trnavě – Gymnázium – exteriér s barvou pro historické budovy
Historická budova v Trnavě – Gymnázium – interiér
Historická budova v Trnavě – Gymnázium – interiér

Moderní péče o historické památky klade mimořádně vysoké nároky na použité stavební materiály. Mnohé z nich mají z dlouhodobého hlediska řadu nežádoucích vedlejších účinků nebo nejsou vhodné pro izolaci a ochranu historických budov. Jejich použití při obnově a konzervaci památek často tyto požadavky nesplňuje, a stává se tak nevyčíslitelným rizikem.

Největším problémem při péči o historické budovy je vlhkost. A právě vlhkost je důvodem, proč je použití materiálů tak omezené. Termokeramickou fasádní barvu ClimateCoating History považuji za nejvhodnější materiál pro ošetření historických budov. Termokeramické nátěry ClimateCoating mohou účinně regulovat vlhkost ve zdivu a udržovat tak konstrukce historických budov suché.

Historická budova Brno s fasádní barvou ClimateCoating History
Historická budova Brno s fasádní barvou ClimateCoating History – foto během realizace
Historická budova Brno s fasádní barvou ClimateCoating History – Stavba Jihomoravského Kraje 2021

Tepelně izolační omítka ISOTEX

Pro podporu tepelněizolačních vlastností historické budovy – ClimateCoating History můžeme přidat sanační tepelněizolační omítku ISOTEX. To ve spolupráci s nátěrem ClimateCoating zajistí plnou ochranu před všemi atmosférickými vlivy. Díky jedinečným vlastnostem omítky ISOTEX a nanotechnologii v nátěru ClimateCoating dosáhnete v této kombinaci regulace vlhkosti zdiva (udržuje ho stále suché = hřeje pouze „suchá vrstva“). Koeficient nasákavosti je menší než 3 % za 120 dní přítomnosti ve vodě a díky svým difúzním vlastnostem – koeficient propustnosti vodní páry = 7 – pomáhá rychle odvádět vlhkost, čímž zabraňuje vzniku plísní na povrchu i uvnitř konstrukce.

V kombinaci s termosetovým nátěrem ClimateCoating vytváří omítka ISOTEX komplexní zateplovací systém ISOTEX pro ideální zateplení obytných i historických budov.

V případě jakýchkoli dotazů mě neváhejte kontaktovat:

Ing. Arch. Miroslav Klimeš, tel.: +420 777 573 333

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *