18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak efektivně vytápět velký starý dům?

17 min čtení

Jak efektivně vytápět velký starý dům?

Staré domy mají svou historii. Rozpadají se. Je v nich průvan. Jejich údržba může být nákladná a vytápění velmi nákladné. Ale to nemusí být příběh vašeho domu.

Možnosti vytápění starých domů se zlepšily a existuje mnoho účinných možností vytápění, větrání a klimatizace pro starší domy. A pokud ještě nejste připraveni financovat nový topný systém? Nebojte se: Stále existují dobré způsoby, jak snížit náklady na vytápění staršího domu.

Těmto tématům se budeme věnovat v tomto článku:

V tomto článku se v podstatě dozvíte, jak konečně zajistit teplo ve starém domě (a také získáte všechny potřebné informace o chytrých možnostech vytápění, větrání a klimatizace pro staré domy).

Jak vytápět velký starý dům? Běžné problémy s vytápěním starého domu

Za prvé, hlavní problém při vytápění starších domů: náklady.

Kolik vůbec stojí vytápění starého domu? Náklady na vytápění domu se dosti liší a závisí na tom, kde se nacházíte a jaké jsou náklady na energie ve vaší oblasti, ale vytápění – obecně – je drahé. Podle webu Energy.gov tvoří vytápění domu obvykle asi 42 % účtu za energie (a pokud vlastníte starý dům s průvanem, víte, že vaše účty za zimu se mohou opravdu vyšplhat do závratných výšek).

Proč je tak drahý?

Pokud jsou okna velkou součástí problému, nemusí to nutně znamenat, že je musíte vyměnit.

Stará okna

Většina lidí si pochopitelně myslí, že za průvan v jejich domě mohou stará okna. Firmy vyrábějící okna vynaložily spoustu peněz na přesvědčování majitelů domů, že jejich okna jsou zdrojem všech problémů s klimatizací.

Ale – překvapení!!! – okna obvykle nejsou hlavním viníkem. Ve skutečnosti existuje spousta dalších důvodů, proč může být ve vašem domě zima (a pokud vlastníte starý dům, pravděpodobně jste se s nimi osobně setkali).

Za zmínku stojí ještě jedna věc: Pokud jsou hlavní příčinou problému okna, nemusí to nutně znamenat, že je musíte vyměnit. Ve skutečnosti byste to pravděpodobně neměli dělat! V mnoha případech je vhodnějším řešením utěsnění oken technikou zvanou odizolování proti povětrnostním vlivům (možná se vám to podaří bez počátečních nákladů).

Mezery v konstrukci vašeho domu

Staré domy jsou plné děr, mezer a škvír, kterými může pronikat studený vzduch. Tyto mezery nejsou snadno viditelné, ale přesto tam jsou – a mohou způsobit, že váš dům bude naprosto promrzlý.

To je důvod, proč se ve starých domech táhne – konstrukce je stará a měla čas se zhoršit (i v nejlepším starém domě). Studený vzduch může pronikat dovnitř půdními prostory, otvory ve zdech, vnějšími stěnami a okny. A pokud máte neošetřený krb s komínem, nedivte se, že u něj sedíte a je vám zima – je to magnet na studený vzduch.

Stará izolace

Dalším častým problémem je izolace. Ve starších domech je často stará nebo nekvalitní a v některých případech může dokonce chybět. Pokud si nejste jisti, jak vaše izolace vypadá, můžete ji nechat zkontrolovat odborníkem. (Nezapomeňte také zkontrolovat izolaci podkroví – je to důležité.)

Nedostatečně výkonný topný systém

Problém v místnosti spočívá v tom, že někdy váš topný systém jednoduše nezvládá vytápět celý dům. Staré domy byly přece navrženy pro staré topné systémy. Často jsou vytápěny kotli a radiátory, které neprošly řádnou údržbou nebo které spotřebovávají spoustu energie – a to jen proto, aby se váš domov cítil zanedbatelně lépe. Tyto starší topné systémy jsou navíc poháněny fosilními palivy, což je škodlivé pro životní prostředí, kvalitu ovzduší v místě a v domě i pro zdraví vašeho domova.

Zde jsou 3 kroky k efektivnímu vytápění staršího domu.

Pravdou je, že vytápění velkého starého domu vyžaduje určitou práci – a možná i finanční investice. Pro úplné vyřešení problému bude možná nutné vyměnit izolaci (nebo dokonce topný systém).

Dobrá zpráva? Máte i jiné možnosti – pravděpodobně více, než si myslíte. Ve skutečnosti je téměř vždy dobré zjistit, zda můžete problém vyřešit zachycením tepla, které máte. (V mnoha případech to může výrazně ovlivnit to, jak se ve svém domově cítíte.)

A máme další dobré zprávy: Na některých místech můžete svůj starší dům zateplit, aniž byste museli platit jakékoli počáteční náklady.

Nyní se podívejte na tři nejdůležitější možnosti.

1. Jak zabránit studenému průvanu ve starším domě?

Na první pohled je tato možnost poměrně jednoduchá: Zjistěte, kde jsou otvory, a pak je něčím ucpěte, aby studený vzduch neproudil ven (a teplý dovnitř).

Existují dvě skvělé strategie, jak toho dosáhnout – jedna je dočasná a druhá trvalá.

První možností je „udělej si sám“. Chcete-li dočasně potlačit studený průvan, musíte určit místa, kudy proniká studený vzduch. Pravděpodobnými kandidáty jsou okraje dveří a oken a větrací otvory systému HVAC. Pro každý z těchto problémů je pak třeba zakoupit, pronajmout nebo nainstalovat vhodné „vzduchové těsnění“. Při hledání na internetu najdete řadu výrobků, jako jsou například zábrany proti průvanu na dna dveří, magnetické kryty větracích otvorů a plastové těsnicí materiály na okna.

Těsnění je natolik účinné, že podle odhadů agentury EPA může samotné utěsnění ušetřit až 15 % měsíčního účtu za vytápění.

Dalším častým místem, kudy proniká studený vzduch, je nepoužívaný, neutěsněný krb – je to v podstatě superdálnice pro studený vzduch. Tento problém můžete dočasně vyřešit instalací komínového balónu, krbové deky nebo komínové krytky. Pokud krb nikdy nepoužíváte, můžete jej dokonce trvale utěsnit.

Existuje mnoho možných řešení, ale ať už je nasadíte jakkoli, stále zůstává základní problém – zátky proti průvanu neřeší skutečný problém.

Pojďme si tedy promluvit o řešení, které to řeší.

Utěsněním domu trvale zabráníte průvanu (a minimalizujete tepelné ztráty).

Tady je nepříjemná pravda: Pokud je ve vašem starém domě v zimě příliš chladno nebo v létě příliš teplo, pravděpodobně byste neměli vinit rámy dveří a okna. Místo toho je pravděpodobné, že viníkem je vaše podkroví – konkrétně způsob, jakým jsou (nebo nejsou) izolovány vaše podkrovní prostory, a také všechny mezery a trhliny ve střeše a stropech.

Proč je pravděpodobným viníkem vaše podkroví? No, abychom navázali na naše učitele ze třetí třídy – teplo stoupá. A když ve vašem starém domě stoupá tepelná energie, měla by se udržet uvnitř.

Pokud však vaše podkroví není dobře izolováno – a pokud váš starý dům nebyl utěsněn odborníkem – tepelná energie jednoduše uniká střechou. Když se tak stane, vznikne obrovský podtlak, který nasává studený vzduch všemi ostatními mezerami v domě. (Pokud jste někdy přemýšleli, proč se zdá, že studený vzduch proudí do vašeho domu každou volnou škvírou, teď už to víte – je doslova nasáván.)

V zimě se přibližně čtvrtina tepla průměrného domu ztrácí střechou. U starších domů může být toto procento ještě vyšší, protože staré domy jsou konstruovány tak, jak jsou.

Proto je utěsnění důležitým krokem k udržení tepla ve starém domě. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, stručně vám vysvětlíme, že se jedná o proces vyhledání a utěsnění všech malých otvorů v domě, které propouštějí studený vzduch.

Některé z těchto děr budou určitě ve dveřích a oknech, ale mnoho z nich bude v podkroví, na střeše, ve sklepě a v prostorách, které jste možná nekontrolovali (a upřímně řečeno, pravděpodobně je ani kontrolovat nechcete, protože není zábavné se k nim dostat).

Těsnění je natolik účinné, že podle odhadů agentury EPA může samotné těsnění ušetřit až 15 % měsíčního účtu za vytápění. Je to dobrý nápad téměř pro každou domácnost a vše se dozvíte v našem kompletním průvodci utěsňováním vzduchu. Přestože je utěsnění vzduchu účinné, může být obtížné ho správně realizovat vlastními silami. Pokud nejste v této specializované práci vyškoleni, můžete riskovat, že dům utěsníte nadměrně nebo ho neutěsníte vůbec, čímž ztratíte materiál, čas i vlastní lokty!

Krátká odpověď? Pokud máte v domě hodně studeného vzduchu, je velká šance, že utěsnění základů, podkroví a zbytku domu přispěje k tomu, abyste se cítili příjemněji. (A pokud žijete v určitých oblastech, můžete si toto utěsnění vzduchu často nechat provést zdarma.)

2. Přidání izolace do staršího domu

Pokud máte starý dům, je pravděpodobné, že většina (nebo celá) izolace, kterou máte, je zastaralá nebo nekvalitní. Technologie izolace za posledních několik desetiletí značně pokročila a její modernizace by mohla výrazně zlepšit váš celkový komfort.

A i když je vaše izolace slušná, možná budete muset zkontrolovat, zda je skutečně všude ve vašem domě. Mnoho starších domů a historických budov má nedokončené a neizolované podkroví, které může propouštět spoustu studeného vzduchu, pokud se to neřeší.

To je také důvod, proč je v létě v patře takové horko. V létě sálá teplo ze špatně izolovaného podkroví do domu.

Oblasti vašeho domu, které by mohly potřebovat dodatečnou izolaci

Nejlepší způsob, jak zjistit, kde by váš dům mohl potřebovat dodatečnou izolaci, je podstoupit energetický audit – systematický proces, který určí, jak a kde váš dům ztrácí tepelnou energii. Můžete se pokusit provést energetický audit sami – někteří lidé to dělají – ale buďme upřímní: pokud nejste odborník na energie, je to velká výzva.

Naplánování profesionálního energetického auditu je však snadné a lze jej provést doma nebo prostřednictvím vzdáleného posouzení s dodanými fotografiemi. Zjistili jsme, že naši zákazníci jsou příznivci možnosti vzdáleného přístupu, protože získají odborné posouzení podle svého vlastního harmonogramu – bez nutnosti domlouvat si další schůzky s někým u vás doma.

Energetický audit je často k dispozici zdarma u místní energetické společnosti, ale pokud ne, můžete si ho obvykle nechat zpracovat za rozumnou cenu od odborníka ve vašem okolí.

Obvodové stěny můžete izolovat omítkovým izolačním systémem, který je vynikající nejen pro nové a staré domy, ale i pro historické budovy.

Omítkový izolační systém ClimateCoating IsoTex

Inovativní tepelně izolační systém se skládá z tepelně izolační omítky (ISOTEX) a tepelně keramického nátěru (ClimateCoating). Zateplením domu systémem ISOTEX získáte systém tepelné ochrany stavební konstrukce s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, ochranou proti všem povětrnostním vlivům a dlouhou životností budovy – a to bez tvorby plísní a řas na fasádě (systém udržuje zdivo v suchém stavu). Řečeno sportovní terminologií: jedná se o správné „tepelné oblečení“ pro váš dům. Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Hlavní výhody sádrového izolačního systému IsoTex:

  • Dlouhá funkční životnost izolačního systému a ochrana stavební konstrukce
    • Izolační systém ClimateCoating Isotex má díky použitým materiálům velmi dlouhou životnost (nejméně 30 let). Kontaktní izolace byla nahrazena tepelně izolační omítkou, která se nanáší přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár. Díky tomu je vnější fasáda dokonale odolná proti mechanickému poškození. Funguje a chrání dům po celou dobu jeho životnosti.
  • Izolační systém IsoTex reguluje a snižuje vlhkost, je paropropustný.
    • Díky jedinečným vlastnostem tepelněizolační omítky, jejím speciálním složkám a nanotechnologii v termosetovém nátěru ClimateCoating reguluje vlhkost ve zdivu, tj. udržuje zdivo stále suché. A hřeje jen „suchý kabát“! Snižuje vlhkost v konstrukci, její průchod, usazování a odvod kondenzátu směrem ven, chrání před deštěm a umožňuje odpařování vlhkosti i v zimních dnech. Obě složky systému jsou paropropustné.
  • Snižuje riziko vzniku plísní a řas na fasádě.
    • Minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu a uvnitř stavební konstrukce tím, že odstraňuje vlhkost a zajišťuje trvalou pružnost.
  • Tepelná ochrana – snižuje energetickou náročnost budov

Vytvořte tepelnou izolaci podkroví.

To je velký problém. Jak jste se přesvědčili, podkroví může být jedním z hlavních důvodů, proč máte pocit, že ve vašem domě mrzne, takže vytvoření tepelné hranice pomocí izolace může výrazně přispět k většímu pohodlí vašeho prostoru.

Materiály použité ve sklepě a v základech jsou vynikajícími mosty (tepelnými mosty, chceme-li být odborníky), kterými do domu proniká chlad. Správná izolace stěn suterénu může tento problém zmírnit a přinést i další výhody (např. ochranu proti pronikání vlhkosti).

Mnoho lidí si myslí, že musí vyměnit okna, ale často stačí zajistit jejich dobrou izolaci a vzduchotěsnost. (Opravdu!)

3. Výběr nejlepšího topného systému pro starý dům

Dobré. Řekněme, že jste svůj dům utěsnili a izolovali (nebo alespoň zalepili některé díry) – a teplota stále není taková, jaká by měla být. Nebo je v jedné místnosti zima a v druhé teplo.

Je čas přejít k další strategii: nový topný systém. Nepropadejte však panice. Víme, že je to velká investice, ale vyplatí se, zvýší hodnotu vašeho domu a možná budete moci získat i nový energeticky účinný topný systém, aniž byste museli cokoli platit předem.

Krátké upozornění, než se pustíme do jednotlivých možností: nepokoušejte se odhadovat velikost a kupovat topný systém na vlastní pěst. Když zvažujete možnosti vytápění velkého starého domu, je nutné, abyste spolupracovali s někým, kdo ví, co dělá. (Nechcete přece investovat značné prostředky a později zjistit, že jste problém nevyřešili).

Podlahové vytápění

Způsoby vytápění starého domu

Nejprve stručná poznámka ke strategii modernizace vytápění. Mnoho lidí předpokládá, že nákup nejnovější verze jejich stávajícího topného systému bude nejefektivnějším využitím jejich peněz na modernizaci.

Doba se však změnila, technologie vytápění se výrazně zlepšila, a pokud chcete za své peníze získat maximum, měli byste vážně uvažovat o novějších, energeticky účinnějších možnostech vytápění.

Projděme si hlavní možnosti vytápění starých domů:

Tepelná čerpadla – vzduchová a geotermální topná čerpadla

Začneme tím nejlepším. Ve většině případů jsou tepelná čerpadla nejefektivnějším způsobem vytápění starších domů. Fungují tak, že přenášejí teplo zvenku do vnitřku domu a v teplejších měsících slouží také jako klimatizace – což je výhra pro všechny.

Kotel/radiátor

Tyto kotle ohřívají vodu, dokud se nezmění na páru. Jsou poháněny elektřinou, plynem nebo olejem a jsou velmi časté ve starších historických domech. (Bohužel – a to možná víte z vlastní zkušenosti – nejsou příliš účinné.)

Elektrické podlahové vytápění

Tyto jednotky, známé také jako podlahové topení nebo elektrické odporové vytápění, lze instalovat jednotlivě v místnostech, které potřebují dodatečné teplo. Nejsou však vhodným řešením pro celý dům.

Sálavé, lokální vytápění

Řešení, které lze použít rychle a pohotově: Stačí si koupit přenosný ohřívač a umístit ho do chladné místnosti. To sice může fungovat jako dočasné řešení, ale je to jedna z nejméně účinných, nejméně estetických a nejméně efektivních možností.

Pec

Nejběžnější typ vytápění v USA. Pece fungují na principu výroby tepla hořáky uvnitř skříně a mohou být napájeny elektřinou, zemním plynem nebo olejem.

Podlahové vytápění

Tento typ systému rozvádí teplo prostřednictvím fólie nebo rohože pod podlahou (nebo někdy prostřednictvím ohřáté vody v potrubí). Pokud ve vašem starém domě ještě není, může být instalace velmi náročná.

Přestavba olejového topení na elektřinu

Než se přesuneme dál, měli bychom si promluvit ještě o jedné možnosti, o které jste možná ani neuvažovali: Přestavba topného systému na olej na systém na elektřinu. Mnoho starších domů má olejové pece nebo kotle, a pokud je máte, možná jste si již zvykli na stálý přísun oleje (a velmi krátké, vlažné sprchy).

Ale nemusí to tak být. V mnoha případech lze systém vytápění vašeho domu převést na elektřinu, což je mnohem čistší, bezpečnější a energeticky účinnější způsob vytápění. Přechodem z olejového na elektrické vytápění se váš dům může stát pro kupující mnohem cennějším (protože o váš starý olejový systém nestojí o nic víc než vy).

A konečně, nová elektrická tepelná čerpadla na bázi vzduchu jsou mnohem účinnější než staré technologie na bázi oleje nebo elektrické pece z minulosti, což znamená, že pokud přejdete na tepelné čerpadlo, získáte více tepla za zakoupenou energii. Elektřina je celkově lepší pro vás, pro váš dům i pro planetu.

Proč jsou elektrická tepelná čerpadla vedoucí volbou v oblasti vytápění starých domů?

Na rovinu: obecně jsme velkými fanoušky tepelných čerpadel, ale abychom byli spravedliví – máme k tomu dobré důvody. Tepelná čerpadla jsou nejúčinnějším způsobem vytápění téměř všech uzavřených prostor, jsou tichá a pohodlná, výrazně snižují účty za vytápění a v létě slouží jako klimatizace.

Princip tepelného čerpadla

U starých domů však tepelná čerpadla září ještě více. Zde je důvod:

Jednoduše řečeno: jsou skvělé. Tepelná čerpadla zajišťují krásnou regulaci klimatu, nezapáchají a zajišťují neustálou cirkulaci čerstvého filtrovaného vzduchu.

1. Tepelná čerpadla nevyžadují rušivý proces instalace.

Při instalaci systému tepelného čerpadla není třeba instalovat potrubí – ani dělat nic skutečně rušivého. (I když pokud máte potrubí, bude fungovat i s ním!) Díky tomu je tento systém ideální pro starší domy s nenahraditelnými architektonickými prvky a křehkou konstrukcí. Jen pro vaši informaci, pokud se rozhodnete pro bezkanálovou variantu, často se jim říká mini split, mini split ac nebo bezkanálová tepelná čerpadla. Kliknutím sem se dozvíte, jak bezkanálové jednotky mini split začlenit do interiéru.

2. Tepelná čerpadla slouží dvojímu účelu (a nevyžadují tolik údržby).

Tepelná čerpadla jsou výhodná ve dvou směrech – při instalaci systému tepelného čerpadla získáte také účinnou a pohodlnou klimatizaci (což znamená ještě méně rušivých vlivů na váš starý domov).

3. Tepelná čerpadla nabízejí regulaci teploty v jednotlivých místnostech

Díky moderní technologii tepelných čerpadel mohou majitelé domů lépe regulovat konkrétní teploty v celém domě. Tradiční jednozónové systémy vytápění a chlazení, které se obvykle nacházejí ve starších domech, neumožňují regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Máte rádi, když je v obývacím pokoji tepleji a v ložnici chladněji? S tepelným čerpadlem to není problém! Přechod na tepelné čerpadlo vám poskytne větší flexibilitu a kontrolu.

4. Tepelná čerpadla využívají moderní technologii, která pracuje s bezpečným zdrojem energie.

Staré domy jsou často vybaveny starými technologiemi, jako jsou kotle – které jsou spojeny s rizikem výbuchu – nebo systémy poháněnými hořlavými a nebezpečnými palivy. Tepelná čerpadla spotřebovávají elektřinu, a to ne příliš mnoho, takže váš dům bude bezpečnější, čistší a vonět svěžeji. Pokud uvažujete o přechodu z topného oleje na zemní plyn, proč neudělat krok navíc (čímž odpadne pozdější dodatečná přeměna energie) a nezvolit systém, který pracuje na čistou energii?

5. Díky tepelným čerpadlům se staré domy mohou cítit jako nové

Tepelná čerpadla mají nehmotnou výhodu, kterou je těžké vysvětlit, dokud nesedíte v domě, kde jsou instalována. Jednoduše řečeno: Je to skvělý pocit. To znamená, že konečně můžete odstranit ten pocit zatuchlého vzduchu v domě, který nikdo nemá rád.

Tepelná čerpadla zajišťují krásnou regulaci klimatu, nezapáchají a zajišťují neustálou cirkulaci čerstvého filtrovaného vzduchu. (Další výhoda? Jsou velmi tiché.)

6. Možná ji budete moci získat bez počátečních nákladů.

A konečně, v závislosti na vaší situaci a lokalitě můžete získat tepelné čerpadlo, aniž byste za něj zpočátku cokoli zaplatili. Majitelé domů, kteří splňují podmínky, mohou získat jak utěsnění vzduchu, tak i systém tepelného čerpadla, který se jim později vyplatí díky úsporám energie. Je to skvělý způsob, jak získat energeticky účinná vylepšení, která potřebujete, aniž byste museli předem utratit velké částky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *