18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak se zbavit alergie v našich domech?

5 min čtení

Pro některé lidi jsou teplé sluneční paprsky a rozkvetlé jarní květiny předzvěstí, že přichází období, kterému by se raději obloukem vyhnuli. Alergie může způsobit, že jinak krásná část roku se může pro ně stát velmi nepříjemnou. Pro jiné lidi se alergie neomezuje jen na určité roční období. Pro ty, kteří trpí závažnými alergiemi, to může být celoroční utrpení – a to i ve vlastním domě.

Abychom vytvořili příjemné místo v naší domácnosti i pro alergiky – můžeme udělat pár jednoduchých kroků, kterými snížíme hladinu alergenů v naší domácnosti. Tyto změny se dají obvykle poměrně snadno implementovat a nemusí být příliš drahé.

Minimalizujme příčinu alergii

Často nejjednodušší možnosti jsou nejlepší. Místo toho, abychom zvýšili dávky léků nebo očkování, které mohou mít různé vedlejší účinky – můžeme zkusit najít příčinu alergii v naší domácnosti a snažit se ji úplně odstranit nebo alespoň částečně eliminovat.

Pravidelné čištění a úklid nám může pomoci v tom, že nejhorší zdroje pachatelů alergii (jako jsou plísně a prach) jsme potlačili na minimum. Dodržujte stálou teplotu (alespoň 22°C) a vlhkost (max 55%) v domě a ujistěte se, že vaše domácnost je dobře větraná a má vždy dostatek čerstvého vzduchu.

Zvolte materiály vhodné pro alergiky

Přikrývky a polštáře jsou další adepti na zdroje alergenů. Roztoči jsou známé tím, že se rádi drží ve vláknech některých tkanin. Povlečení bychom měli prát alespoň jednou týdně, při teplotě cca 90°C, abychom se ujistili, že všechny zdroje alergii budou odstraněny. Stejně je důležitý výběr matrace na kterém spíte. Na trhu jsou dostupné materiály, které jsou vhodné pro přikrývky a matrace – a zároveň jsou antialergické a odolné vůči roztočům. Určitě se třeba obloukem vyhnout přikrývkám a polštářem z peří.

alergie-02

Vysavač je nejlepší způsob, jak odstranit prach a další částice za předpokladu, že máte správný druh. Pokud váš vysavač nemá správnou filtraci, mohli by se menší částice vrátit zpět do vzduchu. Modely s HEPA filtry (High Efficiency Particulate Air Filter) jsou obvykle ta nejlepší možnost.

Vláknité materiály jsou známé jako útočiště alergenů. Můžeme zde zařadit koberce, záclony, nábytek a oblečení. Proto bychom měli raději zvolit např. tvrdé podlahy (jako je dřevo, vinyl nebo dlaždice), které se snadněji čistí a jsou méně náchylné na zachytávání alergenů jako např. koberce. Pravidelné vysávání, mytí a čištění těchto materiálů může výrazně snížit množství alergenů. Také bychom měli naše oblečení skladovat v uzavřených skříních nebo zásuvkách.

Plíseň může být problém pro některé majitele domů a to zejména tehdy, pokud žijí ve vlhkém podnebí. V předchozím článku jsem psal, jak se tvorbě plísní vyvarovat.

Čistý vzduch bez alergenů

Udržení dobré kvality vnitřního ovzduší je jedním z nejdůležitějších kroků pro udržení zdravého domova. HEPA filtry (High Efficiency Particulate Air Filter) jsou jedním z nejčastějších a nejúčinnějších způsobů, jak udržet čistý vzduch v naší domácnosti. Otevřená okna a větrání jsou sice skvělé způsoby, jak dostat do naší domácnosti čerstvý vzduch, ale není to vždy dobrý nápad pro lidi s vnějšími alergiemi (alergie na pyl apod.). Vybudovat vnitřní filtrační systémy domu může být investice, která určitě stojí za zvážení a může výrazně pomoci lidem se silnými alergiemi.

Udržování optimální vlhkosti (cca 50%) je také skvělá obrana proti roztočům a plísním. Ty vyžadují vlhké prostředí k tomu, aby se mohli rozmnožovat – takže s použitím např. termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoPlus bychom měli úroveň vlhkosti v domě udržet na optimálních hodnotách a tím zabránit případným problémům.

ClimateCoating ThermoPlus zvýší povrchovou teplotu stěny a postará se o pohodové klima v místnosti. Zároveň udržuje stěny suché – čímž brání tvorbě plísní na stěnách. Reaguje na proměnlivý obsah vlhkosti ve vzduchu v místnosti při každodenním životě a absorbuje přebytečnou vlhkost. ClimateCoating tak řídí veškerý obsah vlhkosti v místnosti.

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, neboť neuvolňuje žádné známé alergeny. Nedochází ani k zatěžování vzduchu v místnosti, protože nátěr je bez emisí.

Systém membrán nátěru ClimateCoating je nastaven tak, že se vlhkost vzduchu v místnosti pohybuje kolem optimálních 55%. Aby se zabránilo tropickému klimatu v místnosti, postačí mnohem kratší fáze větrání a přesto bude vlhkost a teplota ve velmi přijatelné rovnováze. Čistý, optimálně zvlhčený vzduch usnadní dýchání. Stručně řečeno: způsobí pohodové klima a brání tvorbě plísní a proto je vhodný pro alergiky.

Váš domov by měl být útočištěm, kde si můžete odpočinout. Pokud se budete držet jednoduchých kroků a opatření – může se stát váš domov místem, kde se bude i alergik cítit dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *