16. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Plísně v našich domech jsou škodlivé a toxické

4 min čtení

Možná jste si mysleli, že existují pouze určité typy plísní, které jsou pro lidi zdraví škodlivé. Pravdou však je, že i netoxické plísně mohou narušit vaše zdraví. Plíseň rychle roste v koloniích a tyto kolonie se mohou vzduchem rychle přenášet po celém domě. Odborníci na plíseň říkají, že netoxické plísně jsou vlastně nejčastějším důvodem pro nemoc, protože jsou nejvíce rozšířené.

Není však dostatek důkazů na to, abychom mohli s jistotou potvrdit, že toxické plísně jsou natolik škodlivé, aby mohli způsobit závažné onemocnění. S určitostí víme, že plísně jsou příčinou menších zdravotních problémů, např. vyrážky, nevolnost, závratě a bolesti hlavy. U lidí s oslabeným imunitním systémem nebo malých dětí, které ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém – mohou tyto plísně způsobit vážné plicní infekce.

Prevence proti plísním je pro zdravé bydlení klíčová. Jakmile se plísně objeví ve vašem domě – proces jejich odstraňování může být zdlouhavý a nákladný.

Snažte se plísni vyhýbat

To se samozřejmě snadněji řekne, než udělá. Plísně obecně žijí venku a mohou vstoupit do vašeho domu přichycené např. na botách nebo oblečení. Plísně pro svůj život potřebují vlhko a teplo a to je důvod, proč se nejčastěji objevují na vlhkých stěnách, např. v koupelně nebo prádelně.

Během horkých a vlhkých letních měsíců může spóry plísní do našich příbytků donést vítr přes otevřená okna. Pokud máte klimatizaci – ta by měla částečně spóry plísní zachytit ve svých filtrech a zároveň vzduch v místnosti vysušit. Pokud nevlastníte klimatizační jednotku, snažte se větrat častěji, aby se v interiéru nehromadila vlhkost a neposkytovala tak podmínky pro růst plísní.

plesne-su-skodlive-02

Větrejte

Kdykoliv se budete sprchovat, koupat, nebo spustíte zařízení, které používají vodu (pračka, myčka nádobí, sušička apod.) – zapněte ventilátor na odsávání vzduchu (např. v koupelně) nebo otevřete okno a vyvětrejte. Stejně lidské tělo vyprodukuje dost vlhkosti ve formě vodní páry – takže větrat bychom měli pravidelně.

Sledujte vlhkost v interiéru

Vlhkost v místnosti můžete snadno sledovat vlhkoměrem. Kdykoliv vlhkost v domě přesáhne hodnotu 55%, spusťte klimatizační zařízení, odvlhčovač nebo vyvětrejte. Pokud si nechcete koupit vlhkoměr a máte v domě místnost, kde je zvýšená vlhkost – můžete si koupit jednorázové výrobky, které sníží vlhkost vzduchu.

Jako vynikající nástroj pro zachování konstantní vlhkosti v domě považuji termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoPlus. Ten zvýší povrchovou teplotu stěny a postará se o pohodové klima v místnosti. Zároveň udržuje stěny suché – čímž brání tvorbě plísní na stěnách.

ClimateCoating ThermoPlus reaguje na proměnlivý obsah vlhkosti ve vzduchu v místnosti při každodenním životě a absorbuje přebytečnou vlhkost. ClimateCoating tak řídí veškerý obsah vlhkosti v místnosti. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Systém membrán nátěru ClimateCoating je nastaven tak, že se vlhkost vzduchu v místnosti pohybuje kolem optimálních 55%. Aby se zabránilo tropickému klimatu v místnosti, postačí mnohem kratší fáze větrání a přesto bude vlhkost a teplota ve velmi přijatelné rovnováze. Čistý, optimálně zvlhčený vzduch usnadní dýchání. Stručně řečeno: způsobí pohodové klima.

Dbejte na to, aby byly stěny suché

Může to trvat jen 24 hodin, než se začne plíseň rozmnožovat a růst. Jakmile zjistíte, že se vám na stěně začala tvořit plíseň, měli byste ji co nejdříve vysušit (např. ohřívačem nebo ventilátorem).

Aby naše stěny neposkytovaly živnou půdu pro tvorbu plísní – tj aby byly stěny suché, můžeme je ošetřit termokeramickým nátěrem ClimateCoating.

Odstraňte plísně vhodným přípravkem

I když se budete snažit plíseň ze stěn setřít, stále se budou na těchto místech nacházet mikroskopické spóry, které nejsou viditelné pouhým okem. Je třeba proto stěnu napadenou plísní ošetřit a spóry plísní zcela zničit.

K odstranění plísní použijte přípravky, které si dokonale poradí s odstraněním plísní a zároveň nejsou moc agresivní vůči zdraví – např: ClimateCoating Sanosil S010 .

Pokud váš problém s plísněmi je velký a jejich rozšíření narostlo – měli byste se obrátit na odborníky, kteří vám poradí a pomohou plísně odstranit z domu natrvalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *