13. prosince 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak snížit náklady na vytápění? Poradíme, jak ušetřit

7 min čtení

S blížícím se obdobím zimních měsíců se začíná energeticky náročnější období: topná sezóna. Ta se sebou přináší zvýšené náklady na vytápění a tím i větší zatížení rodinného rozpočtu. Poradíme vám, jak jednoduchými opatřeními můžete u vás doma snížit náklady za topení a ušetřit.

Základem správného a hlavně úsporného vytápění je zabránit přetápění prostor bytu či domu. Už při zvýšení teploty o 1°C se zvýší spotřeba na vytápění o 6%.

Stejně je důležité vědět regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Ta by totiž neměla být stejná v ložnici a koupelně. Důležitá je také samotná regulace topení podle potřeb členů rodiny; teplotu snížit, pokud nejsou doma a zvýšit v době, kdy se všichni vracejí. Moderní termostaty dokážou nastavit teplotu přesně podle vašeho přání – večer vyšší, přes den a v noci nižší.

Upravte si teplotu v místnostech regulací radiátorů

Radiátory nevypínejte. Při odchodu z bytu například do práce můžete nastavením nižších hodnot na termostatu na několik hodin utlumit jejich výkon a dočasně tím snížit vnitřní teploty asi o 4-5°C. Při příchodu do bytu a otevření ventilů do původní polohy se vnitřní teplota rychle ustálí na požadované teplotě. Zde se projeví úspora až do výše 30% během tlumeného vytápění. Úplné zavírání radiátorů je vysloveně škodlivé. Podchlazováním prostor trpí stavební konstrukce, náběh vytápění na požadovanou teplotu pak trvá delší dobu a vyžaduje si vyšší spotřebu tepla na vyrovnání vlivu chladných stěn. Radiátory nezapomeňte pravidelně odvzdušňovat!

znizit-naklady-za-kurenie-04

Větrejte krátce a intenzivně

Mohlo by se zdát, že větráním nám teplo uniká a nakonec platíme za topení víc, není to pravda za předpokladu, že větráme správně. Vzduch v místnosti by se měl vyměnit každé dvě hodiny, v zimním období je lépe větrat krátce a intenzivně vícekrát za den.

Spotřeba tepla stoupá dlouhodobým větráním bytu, při kterém dochází k nadměrnému ochlazování místností a stěn. Větrat proto třeba krátkodobě a intenzivně, aby se dostatečně vyměnil vzduch, ale aby nenastalo nadměrné vychlazení. Studený vzduch proudící spárami nekvalitních oken a dveří způsobuje vyšší spotřebu tepla, proto je vhodné okna utěsnit, případně vyměnit za kvalitnější.

Utěsněte vchodové dveře

Vchodové dveře do bytu je zvláště vhodné utěsnit proti nadměrnému proudění vzduchu, často až průvanu. V zimním období je výhodné instalovat k vchodovým dveřím závěs, jak to bývá například při vstupech do prodejen.

Vliv stavební konstrukce na úniky tepla

  • Stěny – přes obvodové stěny uniká velká část tepla – 20% až 25%
  • Střecha – přes střechu rodinného domu uniká 35% až 40% tepla.
  • Okna – kvalitní dřevěná nebo plastová okna dokáží snížit tepelné ztráty vašeho domu o 25% až 35%, v bytě až do 45%
  • Dveře – platí jako u oken

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s ThermoShield Interieur

Teplá hlava a studené nohy, a to při naplno stisknutém topení – kdo by neznal tento častý pocit typický v zimních měsících? Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoPlus se postará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropní částí tak může činit méně než 2°C. Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Stěny ošetřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařují své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru ClimateCoating ThermoPlus, vedou teplo jako „minikachlíky“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Vychladlé prostory, např. po návratu z cest, se rychleji ohřejí. A při nepřetržitém provozu můžete tak vaše topení značně zredukovat. Takto můžete ušetřit přes 30% nákladů na vytápění.

Regulační technika vždy pomůže

Investice do regulační techniky pro radiátory patří k vůbec nejrychleji návratné investicím, které můžete v oblasti energií realizovat.

Systém individuálního vytápění

Významnou změnu v úsporách tepelné energie představuje systém individuálního vytápění IRC (Individual Room Control). Při jeho použití dochází k energetickým úsporám cca 30% a investice se pak vrací přibližně po 3 letech.

IRC pracuje na principu řízení teploty zvlášť pro každou místnost. Těží z toho, že v místnostech, které právě nevyužíváme nebo ve kterých není třeba tolik tepla, topíme na nižší teplotu. Tím se dá ušetřit i několik desítek procent energie. To může být uplatněno pro mnoho typů budov – rodinné domy, administrativní budovy, penziony, školy, atd.

Termostatické hlavice

Ovládání výkonu radiátoru pomocí obyčejného kohoutku je sice nejjednodušší možností obsluhy, ale také tou nejméně vhodnou. Je nepřesná a pracná. Přínosem bylo zavedení tzv. termostatických hlavic, se kterými se dnes setkáme už u většiny radiátorů. Ty se jednoduše namontují na původní ventil. Předností termostatických ventilů je především nízká pořizovací cena a tím i rychlá návratnost investice. Ventily s termostatickými hlavicemi nepoužívají žádnou pomocnou energii. Reagují pouze na odchylku mezi nastavenou a skutečnou teplotou v místnosti. Požadovanou teplotu uživatel určí manuálním nastavením hlavice na příslušnou hodnotu.

Ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace je regulace zdroje tepla na základě venkovní teploty, při uchování konstantní teploty v místnosti. Tepelné ztráty budovy jsou závislé na venkovní teplotě. Princip ekvitermní regulace teploty není nic složitého. Spočívá v řízení teploty topné vody radiátoru v domě podle venkovní teploty. Jde o to, aby teplota v místnosti zůstala zachována na požadovaném stupni když dojde ke snížení venkovní teploty. Toho se docílí zvýšením teploty dodávané topné vody do topení. O to se stará směšovací ventil, který k ohřáté vodě vycházející z kotle přimíchává ochlazenou vodu, vracející se z topných těles zpět do kotle.

Zavedením ekvitermní regulace se zbavíte nepříjemného kolísání teploty a získáte značnou úsporu energie. Energie se ušetří tím, že se topné těleso neohřívá na maximum, aby vydalo nejvyšší výkon, ale je do něj přiváděna topná voda pouze takové teploty, aby pokryla tepelné ztráty. Radiátor pak vydá jen takový tepelný výkon, který stačí k ohřátí místnosti na danou teplotu v závislosti na teplotě venku.

znizit-naklady-za-kurenie-02

Jak snížit náklady na topení a ušetřit?

  • Přizpůsobte teplotu místnosti svým potřebám a účelu místnosti.
  • Topení v noci a při delší nepřítomnosti ztlumte.
  • Větrejte nárazově a vícekrát za den.
  • Radiátory pravidelně odvzdušňujte. Vzduch v topném okruhu může náklady na topení zvýšit až o 15%.
  • Před radiátor nestavte žádné předměty ani nábytek a závěsy přizpůsobte výšce radiátoru.
  • Rolety nebo závěsy v noci zatahujte.
  • Někdy se může vyplatit i výměna topného systému – moderní zařízení šetří díky vysokému stupni účinnosti životní prostředí i peněženku.

Zateplením domu snížíme energetickou náročnost celého objektu

Náklady na topení můžeme ušetřit i zateplením stavebního objektu a tím snížit jeho celkovou energetickou náročnost. Je na vás, jaký materiál na zateplení použijete – osobně bych však doporučil zateplovací systém ISOTEX. Vyznačuje se především velmi dlouhou funkční životností, protože namísto polystyrenu nebo minerální vlny je jako jádro zateplovacího systému použita tepelněizolační omítka ISOTEX. V kombinaci s ochranným termokeramickým nátěrem ClimateCoating udržuje stavební konstrukci v suchu a tím minimalizuje riziko tvorby plísní a řas na fasádě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *