17. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak odstranit praskliny a trhliny na fasádě?

5 min čtení
Praskliny na fasádě budovy se objevují poměrně často. Proto je důležité trhliny ve fasádě okamžitě odstranit. Zjistěte, jak na to!

Jak odstranit praskliny a trhliny na fasádě?

Na fasádě jsou běžné praskliny a trhliny. Trhliny vznikají v důsledku nevhodného výběru materiálů a jejich kombinací nebo nesprávné stavební technologie, případně jsou způsobeny teplotními rozdíly a povětrnostními vlivy – na fasádě vznikají mikrotrhliny, do kterých se dostává voda a tyto trhliny se působením mrazu zvětšují. V nejhorším případě mohou praskliny poškodit konstrukci domu.

Praskliny na fasádě budovy se objevují poměrně často. Často se objevují několik měsíců po položení základů, když se konstrukce stabilizuje. Ve většině případů mají tyto trhliny velikost 0,2 až 2 mm a ovlivňují pouze estetiku fasády. Trhliny větší než 2 mm mohou způsobit problémy a dokonce ovlivnit stabilitu budovy. Proto je důležité trhliny ve fasádě okamžitě odstranit. Zjistěte, jak na to!

Posouzení trhliny

Před opravou praskliny na fasádě je třeba zjistit její zdroj. Trhlina může být způsobena problémem s hydroizolací nebo stabilitou budovy.

Pokud se zdá, že poškození fasády pochází ze základů, doporučujeme, aby budovu prohlédl odborník. Skupina odborníků na trhliny v základech provádí každoročně mnoho kontrol, aby zjistila, zda trhliny souvisejí s problémy se základy. Poskytujeme služby opravy základů, které problém odstraní a zabrání vzniku nových trhlin ve fasádě a s tím spojených nákladů.

Typy trhlin

Po posouzení možných příčin vzniku trhlin na fasádě je třeba je opravit.

Nejprve zjistěte, o jaký typ trhliny se jedná. Aktivní trhlina má tendenci se časem zvětšovat a je třeba ji opravit. Tyto typy trhlin se často vyskytují ve spárách stěn. Neaktivní trhliny jsou naopak stabilní a nepohybují se ani nerostou.

Tip na článek: Jak chránit zateplenou fasádu polystyrenem před plísní a řasami?

Trhliny by měly být okamžitě opraveny, aby se zabránilo pronikání vody do fasády. Buďte si jisti, že trhliny pravděpodobně nezpůsobí zřícení části stěny, pokud tam nejsou již dlouhou dobu a netvoří obrys kolem části stěny, která již není zcela připevněna.

Který produkt použít

Výrobek použitý k opravě trhliny by měl být zvolen na základě typu materiálu použitého na stavbu fasády, velikosti a typu trhliny a obložení. Vždy byste se měli řídit pokyny a podmínkami pro používání výrobku.

Polyuretanové a epoxidové výrobky se používají především k utěsnění trhlin. První z nich je účinným řešením pro hydroizolaci trhlin v betonu. Ten má mnohem vyšší životnost, ale používá se hlavně pro velké konstrukce, jako jsou mosty, tunely a přehrady.

Na fasádu domu doporučujeme použít polyuretanovou pěnu, která je velmi přilnavá a dobře izoluje.

Kroky k opravě prasklin na fasádě

Aby bylo možné prasklinu účinně opravit, je třeba nejprve mezeru otevřít a vyčistit. To znamená, že je třeba odstranit všechny trosky a uvolněné části stěny.

Pomocí pěnové pistole jemně naneste těsnicí hmotu na trhlinu a poté ji vyhlaďte houbou, abyste zabránili odkapávání.

Neváhejte prasklinu zpevnit, aby se již neopakovala. Nechte pěnu vytvrdnout a v případě smrštění přidejte další vrstvu.

Nakonec proveďte povrchovou úpravu fasády.

Jak odstranit praskliny a trhliny na fasádě?

V Bratislavě na Lenardově ulici jsme opravovali bytový dům, který byl 10 let zateplený a na fasádě už bylo mnoho trhlin. Praskliny jsme opravili tmelem a celou fasádu natřeli fasádní barvou ClimateCoating ThermoProtect.

Jak odstranit trhliny a praskliny na fasádě?

Jak prodloužit životnost fasády?

Vlivem vnějších atmosférických vlivů (např. déšť, vítr, mráz, teplota atd.) dochází ke zvětrávání fasády a vzniku trhlin, kterými do zdiva proniká dešťová voda. To má za následek vlhké stěny, tepelné ztráty a případně následnou tvorbu plísní. Abyste se tomu vyhnuli, je dobré si hned na začátku vybrat takový fasádní nátěr, který všechna tato rizika minimalizuje. Fasáda vašeho domu si tak déle zachová svou funkčnost a estetickou funkci a navíc se v budoucnu vyhnete složitějším opravám.

ClimateCoating ThermoProtect je vysoce kvalitní fasádní nátěr, který poskytuje komplexní ochranu vašeho domu. Nátěr ClimateCoating vytváří ochranný štít pro vnější stěny, který díky svému jedinečnému složení odvádí vlhkost, ale zabraňuje opětovnému přenosu vlhkosti z vnějšího prostředí zpět do materiálu stavební konstrukce. Nátěr ClimateCoating zajišťuje teplotní stabilitu, a proto nedochází k degradaci (praskání) zdiva nebo stěn v důsledku vysokých teplotních rozdílů.

Mezi jeho hlavní výhody patří:

  • Dlouhodobá ochrana fasády před škodlivými vlivy prostředí, jako je ultrafialové záření, smog, prach, kyseliny, soli a mořská voda.
  • Ochrana před povětrnostními vlivy, jako je déšť, sníh a krupobití…
  • Snižuje riziko výskytu plísní, řas, mechů a hub.
  • Úspora energie v zimě i v létě
  • Je pružný, což omezuje tvorbu trhlin v podkladu.
  • Dlouhodobá stálost barev

S nátěrem ClimateCoating mám dlouholeté zkušenosti a mohu potvrdit jeho dlouhou životnost, vynikající ochranu stavební konstrukce a nesporně vynikající vlastnosti. Poskytne vašemu domu takovou ochranu, o jaké se běžným fasádním nátěrům může jen zdát. V kombinaci s tepelně izolační omítkou ISOTEX vytváří zateplovací systém ISOTEX, který vás přežije.

Chcete odstranit praskliny? Zavolejte nám!

Trhliny ve fasádě sice málokdy vyžadují nouzový zásah při opravě, ale je dobré je sledovat. Správná oprava prasklin vyžaduje dobrou znalost základů a různých typů prasklin, proto je nejlepší svěřit tuto práci odborníkovi, aby byla vaše fasáda v dobré kondici.

Pokud chcete pomoci s opravou prasklin, zavolejte nám (Ing. Arch. Miroslav Klimeš , Tel.: +420 777 573 333). Naši odborníci mají bohaté zkušenosti a znají nejlepší postupy pro spolehlivou a dlouhodobou opravu prasklin.

Pokud máte pochybnosti o stavu základů nebo fasády, kontaktujte nás (+420 777 573 333).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *