17. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Náklady na provoz klimatizace nejvíce ovlivní teplota střechy

4 min čtení

Ve vlně veder a sucha všichni přemýšlejí, jak co nejlépe ochránit své domovy, kanceláře či výrobní prostory před neustále narůstajícím horkem. Tato situace se opakuje každý rok a vždy je o nějaký ten den delší a nějaký ten stupínek teplejší. V podstatě jediným řešením je klimatizace. Jak ale provoz klimatizace udělat co nejefektivnější a nejlevnější?

Hlavní příčinou toho, že nás příšerné horko nutí utratit peníze za nákup klimatizace je ohřívání konstrukce domu, kanceláře , výrobní haly či skladových prostor slunečními paprsky. Každý rok stojí provoz klimatizačních jednotek více a více. Nejhorší ale je, že trend oteplování se bude u nás v České republice zrychlovat a tropické dny a noci budou přibývat. Potvrzují to mimo jiné i odborné studie vědců z Katedry fyziky atmosféry MFF UK pod vedením Petra Pišota.

Podíváme-li se na konstrukci stavby, je vždy největší plochou, která je vystavena přímému slunečnímu záření prakticky celý den, střecha.

Největší úsporu energie pro klimatizaci bychom tedy mohli dosáhnout snížení teploty střechy. To je možné dosáhnout prakticky pouze dvěma způsoby.  Buďto zesílením střešní izolace, což je ale jak technicky, tak hlavně finančně velice nákladné a efekt není k takovéto investici adekvátní. A nebo aplikací termoreflexního nátěru na povrch střechy.

Podívejme se podrobněji na druhou možnost, tedy termoreflexní nátěr, který je možno aplikovat na prakticky jakýkoli povrch střechy.

Termoreflexní nátěr se zřejmě nejlepšími vlastnostmi vyrábí německá firma SICC GmbH pod názvem ClimateCoating. Pro aplikaci na střechách má upravenou variantu nátěru pod názvem ClimateCoating ThermoActive.

Termoreflexní a izolační nátěr ClimateCoating obsahuje speciálně pro tento nátěr vyvinutá kvalitní pojiva, která drží pohromadě duté keramické kuličky obsahující vakuum, což je základním prvkem k vynikajícím izolačním vlastnostem. ClimateCoating obsahuje prvotřídní inhibitory plísní a je antistatický, což způsobuje, že se na nátěru téměř neobjevují plísně a odpuzuje prachové částice.

Tepelně izolační vrstva ClimateCoating se také osvědčila jako účinná při prevenci koroze např. plechových střech. Keramika obsažená v nátěru je velmi chemicky inertní (stabilní) a zůstává nedotčena za všech povětrnostních podmínek a i při vystavení žíravým prvkům. Flexibilní keramická membrána ClimateCoating udržuje konstrukce suché a chráněné před iontovými sloučeninami jako jsou soli nebo kyseliny.

Úspěch nátěru ClimateCoating je způsoben jeho termoreflexními schopnostmi a schopností čelit přenosu „sálavého tepla“,  což způsobuje složení z keramických dutých kuliček, které se shlukují dohromady a vytvářejí tak tzv. „mrtvý vzduch“  a výsledkem je:

 • Snížení vnitřní teploty až o 45%
 • Snížení nákladů na chlazení až o 50%
 • Snížení pronikání UV záření až o 96%
 • Prodloužení životnosti chladícího zařízení

Termokamera – vlevo část střechy natřená ClimateCoating ThermoActive, v pravo natřená klasickým nátěrem

Aplikace nátěru ClimateCoating ThermoActive na střešní konstrukce vede tedy k výrazným úsporám energie a to pomocí dvou mechanizmů:

 1. Snížením vnitřních teplot, čímž se snižuje potřeba využití klimatizace
 2. Eliminace hromadění sálavého tepla v důsledku dlouhodobé UV expozice – většina klimatizačních systémů je umístěna na střeše a „vdechují“ sálavé teplo nahromaděné nad 60°C. Při změně z 60°C na 20°C jsou klimatizační jednotky nuceny pracovat na extrémní výkon.

Schéma zatížení klimatizace – vlevo je střecha s klasickým nátěrem, vpravo s nátěrem ClimateCoating ThermoActive

Oba dva tyto faktory tedy značně snižují vytíženost klimatizačního zařízení a tím tedy jeho energetickou náročnost, což vede k úspoře nákladů s tím souvisejících, včetně prodloužení jeho životnosti.

Důvody, proč vážně zvážit ochranu nátěrem ClimateCoating pro Váš dům, pracoviště, výrobní halu či sklad:

 • Snížení faktur za elektřinu spojenou s náklady na vytápění či chlazení
 • Umožňuje izolovat střechu s malým až žádným narušením pohybu obyvatel uvnitř
 • Menší nároky na údržbu klimatizačního a topného systému
 • Zvyšování komfortu uvnitř se pohybujících lidí i potenciální možnost vyhnout se instalaci klimatizace
 • Snížení velikosti a prodloužení životnosti klimatizačního systému
 • Snížení nákladů na údržbu střechy a prodloužení její životnosti
 • Zvyšte faktor ekologické udržitelnosti nebo udělejte svou budovu zelenější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *