27. července 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Teplo ve výrobní hale? Jak snížit teplotu?

5 min čtení

Hlavně v letních měsících se teplota ve výrobních halách vyšplhá velmi vysoko, což není dobré pro zaměstnance a ani pro zaměstnavatele. Ti by měly zajistit pro lidi, které zaměstnávají – optimální pracovní podmínky a měly by dbát na ochranu zdraví zaměstnanců před zátěží teplem. Jak tento problém vyřešit?

Zaměstnavatel by měl zajistit ve výrobních halách optimální mikroklimatické podmínky, které mají být v první řadě vytvořeny stavebním řešením budovy a případně i technickým zařízením. Při zvýšené zátěži teplem, by měl ještě poskytnout svým zaměstnancům pitný režim, úpravu pracovní doby nebo vybudovat zábrany před pronikáním slunečních paprsků a zajistit větrání.

Návrh řešení snížení teploty ve výrobních halách

Před dvěma měsíci nás oslovila velká společnost, která vlastní několik velkých výrobních hal, abychom jí navrhli řešení, jak snížit teplotu ve výrobních halách. Teplo ve výrobní hale už bylo velké, hlavně když se opřeli sluneční paprsky do střechy. Protože to nebyla první firma, která měla podobný problém s teplem, doporučili jsme jim termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive. Z vlastních zkušeností jsme věděli, že toto řešení jim pomůže snížit teplotu ve výrobních halách a po realizaci budou spokojeni.

Tip na další článek: Přehřívání střechy? Poradíme, jak vyřešit tento problém

Teplo ve výrobní hale – vysoká teplota střechy ve výrobní hale výrazně zvyšuje teplotu uvnitř.

Pokud snížíme teplotu střechy nad výrobní halou – snížíme tím i vnitřní teplotu. A to bez klimatizace a nákladů s ní spojených.

Hlavní příčina: teplota střechy výrobní haly

Rozpálená střecha od letních slunečních paprsků zvyšuje teplotu celé střešní konstrukce a ve výrobní hale nám stoupne teplota na neúnosnou hranici. V tomto období zapínáme ventilátory a klimatizační zařízení, abychom alespoň částečně ochladili tyto výrobní prostory. Tím nám ale stoupají provozní náklady objektu. Řešením je snížit teplotu střechy a tím i teplotu celé střešní konstrukce. Teplo ve výrobní hale tak zaručeně poklesne na únosnou míru.

Velké množství slunečních paprsků pronikalo i přes světlíky ve výrobní hale – ClimateCoating ThermoActive se postará o reflexi slunečního záření. (Foto: střecha bez ochranného nátěru ClimateCoating ThermoActive)

Sami si vyzkoušejte! Rozdíl teplot bude min 30°C !!

Firma se nachází na jižním Slovensku v Dunajské Stredě. Předem jsme si domluvili schůzku a byli jsem se na výrobní prostory a haly podívat. Zároveň jsme se snažili popsat a vysvětlit princip funkce ochranného a velmi reflexního nátěru ClimateCoating ThermoActive.

Jaký je ClimateCoating ThermoActive?

Pokud má střešní krytina vystavená povětrnostním vlivům a vlivům životního prostředí dlouho plnit svou funkci, potřebuje dobrý ochranný a tepelný štít. ClimateCoating ThermoActive výborně plní tuto roli. Prudký déšť, krupobití a sníh nemohou ClimateCoating ThermoActive poškodit. Tento nátěr se navíc vyznačuje velmi vysokou reflexí slunečního záření – dokáže odrazit zpět do prostoru až 86% slunečního záření a tím chrání střechu před přehřátím!

Když jsme odcházeli, nechali jsem jim pár litrů nátěru ClimateCoating ThermoActive, ať si sami vyzkouší natřít světlíky ve výrobních halách nebo i část střechy.

Mnoho lidí stále moc nevěří nanotechnologiím a proto namísto slov necháme „promluvit“ praktické zkušenosti. Sám zákazník si může vyzkoušet, zda tento termokeramický nátěr funguje a zda se podle jeho měření může snížit teplota ve výrobních halách.

Na zkoušku si firma sama natřela jeden světlík nátěrem ClimateCoating ThermoActive a teplota světlíku se snížila o 20°C.

Rozdíl teploty střechy s nátěrem ClimateCoating ThermoActive a bez nátěru byl 32°C !! (Na zkoušku natřené cca 4 m2 střechy)

Na druhý den si měli vzít digitální teploměr a změřit teplotu natřených částí střechy a teplotu střechy nenatřených částí.

A výsledek jejich měření? Přiznáme se, mi jsme věděli, jaký bude. Sami si změřili teplotu střechy výrobní haly a teplotní rozdíl mezi natřenou částí střechy a nenatřené části byl cca 32°C. (Nenatřená střecha = 64°C, střecha s nátěrem ClimateCoating ThermoActive = 32°C)

Této firmě se ClimateCoating ThermoActive zalíbil natolik, že s objednávkou na natření všech střech nad výrobními halami včetně světlíků – moc neváhali.

Podobné články:

O samotném průběhu realizace vás budeme informovat zase v dalším článku – popíšeme kompletní postup realizace. A samozřejmě: na závěr napíšeme i o tom, o kolik se cca snížila teplota ve výrobních halách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *