25. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak zateplit kamenné zdivo?

5 min čtení

Kámen, jako základní přírodní materiál, se využívá od dob dávnověku. Svým vzhledem dává stavbě atmosféru a má mnoho praktických výhod. Dnes se kámen již tak často nepoužívá, ale stále se setkáváme i s novostavbami. Mnoho domů staršího data však stále existuje. Jak je však zateplit?

Abychom správně zvolili typ izolace, musíme znát jeho vlastnosti. Kamenné zdivo se předtím izolovalo zevnitř, protože kondenzaci bylo schopno během roku vyrovnat. Důležité je, zda je zdivo chráněno vůči vzlínající vodě. Pokud není kvalitně provedena vodorovná hydroizolace zdí a podlah, tak vám bude dům plesnivět zevnitř.

Dalším častým problémem kamenného zdiva jsou tepelné mosty. Suchá hliněná podlaha docela dobře izoluje a navíc výborně reguluje vlhkost v místnosti. Beton vytvoří tepelný most a podlaha bude chladná. Lidé co betonovali podlahu v domech s kamennými zdmi mají zkušenost, že jim více vlhnou zdi. Přes hliněnou podlahu se vlhkost z podlahy odpařovala. Zabetonováním se vlhkost uzavřela a pronikala do stěn.

Mnoho lidí při výběru izolace častokrát automaticky sáhne po polystyrenu. Není to však ideální řešení už kvůli zmíněným samotným vlastnostem kamene a problémům s vlhkostí. Mě oslovil jeden zákazník, který vlastní starý kamenný dům a poprosil mě o návrh řešení zateplení. Pojďme se tedy podívat, jaký je současný stav jeho nemovitosti.

Současný stav kamenného domu

Rodinný dům byl postaven v roce 1894 převážně z kamenného zdiva širokého 70 cm po celém obvodu a je umístěn ve svažitém terénu. Sokl po obvodu domu má výšku v rozmezí 0 – 35 – 160 cm, v závislosti na terénu. Kamenné základy neobsahují vodorovnou izolaci. Obytná část domu se nachází v přízemí, nad obytnou částí je sýpka s výškou cca 220 cm a nad ní podkroví s valbovou střechou.

Vnitřní vlhkost se v zimním období v místech díky špatnému proudění vzduchu (za skříněmi) sráží a vytváří vlhké mapy, protože kamenné zdivo promrzá (viz .: termosnímky).

Okna mají vnější parapet až 23 cm do hloubky, takže pro kontaktní zateplení není možné přidat žádnou větší vrstvu.

Zateplení kamenného zdiva tepelněizolační omítkou

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost. Tento nátěr je vyroben na bázi nanotechnologie – obsahuje miliony keramických kuliček, které dodávají nátěru ClimateCoating unikátní vlastnosti.

Jaký je zateplovací systém ClimateCoating ISOTEX?

Systém ClimateCoating IsoTex nepatří do kategorie tzv. kontaktních zateplovacích systémů (kam spadá polystyren, minerální vlna, apod) – IsoTex se aplikuje přímo na zdivo a tím výrazně ovlivňuje fyzikální procesy ve zdivu. Tepelněizolační omítka spolu s termokeramickým nátěrem ClimateCoating dokáží účinně odvádět přebytečnou vlhkost a tím udržovat zdivo suché. Je to podobný princip jako má známá textilie GoreTex – membrána, která nepropustí dešťovou vodu směrem do zdiva, ale zároveň je paropropustná směrem ven.

Výhody zateplovacího systému ISOTEX

  • Minimální životnost zateplovacího systému ISOTEX je 30 let
  • Výrazná energetická úspora na vytápění a klimatizaci (15-40%)
  • Vysoká ochrana zdiva před povětrnostními vlivy (bez tvorby zelených řas, hub a plísní)
  • Vysoká účinnost odstranění vlhkosti ze zdiva po odstranění příčiny
  • Aplikace bez porušení zdiva (žádné kotvení)
  • Jednoduché zpracování
  • Nízká hmotnost zateplovacího systému ISOTEX: 7,0 kg/m2
  • Ekologický materiál
  • Rychlá aplikace
  • Zateplovací systém tepelné ochrany ISOTEX / ClimateCoating® je lepší než kontaktní zateplovací systémy

Podrobný článek o výhodách zateplovacího systému ISOTEX si můžete přečíst v našem dalším článku: Výhody zateplovacího systému ISOTEX

Pokud vás zajímají názory lidí, kteří si tento systém aplikovali na svůj dům, zde je například názor jednoho z nich: Zkušenosti se zateplovacím systémem ISOTEX

Zlepšení tepelně izolačních vlastností kamenného zdiva a jeho ochrana před vlhkostí

Mé doporučení je na tento starý dům z kamenného zdiva aplikovat systém ISOTEX, který výrazně zlepší tepelně izolační vlastnosti domu a výrazně ochrání stavbu před vlhkostí a vznikajícími plísněmi.

Tepelněizolační zateplovací omítka ISOTEX vám zajistí ve spolupráci s nátěrem ClimateCoating plnou ochranu před všemi atmosférickými vlivy. Díky svým výborným vlastnostem omítky ISOTEX a nanotechnologií v Termokeramické nátěru ThermoShield vám v toto spojení zajistí regulaci vlhkosti ve zdivu (udržuje ji stále v suchu = pouze „suchý kabát hřeje“). Koeficient absorpce vody je méně než 3% za 120 dní přítomnosti ve vodě a díky svým difuzním vlastnostem – koeficient propustnosti vodních par = 7, napomáhá rychle odstranit vlhkost, čímž zamezuje vzniku plísní na povrchu a uvnitř konstrukce budov.

Aplikace tohoto systému je poměrně jednoduchá – postup je velmi podobný jako když na svůj dům nanášíte obyčejnou vnjsí omítku. Více informací vám poskytnou naše další články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *