18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Zateplení polystyrenem z bytového domu strhl vítr

3 min čtení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O „kvalitách“ polystyrenu použitého na zateplení stavebních objektů bychom mohli diskutovat hodiny – jeden tábor ho hájí a druhý nechce v souvislosti se zateplením o něm ani slyšet. Faktem však je, že je to produkt z ropy (t.j. ne moc ohleduplný k životnímu prostředí), je hořlavý, je škodlivý a je neprodyšný (nepropouští vodní páry a dům se obalí do „igelitového sáčku“).

Pokud se k tomu přidá „kvalitně“ odvedená práce firmy, která realizovala zateplení na bytovém domě, případně popraskaná fasáda vlivem vlhkosti a počasí (snížená životnost zateplení) a zároveň nepříznivé počasí se silnějším větrem – může to dopadnout i tak, jako na následujícím videu:

Často se setkávám s případy, kdy zhotovené realizace zateplení polystyrenem jsou takříkajíc odfláknuté – často se nedodržuje technologický postup, případně se až moc hledí na cenu. Pak dochází k prasklinám v omítce, přes které proniká voda a vlhkost do vnějších zdí – což může velmi rychle vést k tvorbě plísní.

Takto poškozená fasáda může být oslabena natolik, že při nepříznivém počasí se silnějším větrem může dojít k odtržení kontaktního zateplení od stěny domu – jak je to na přiloženém videu. Polystyren ukotven na obvodové zdi vítr přes různé praskliny „podfoukne“ a takto oslabená fasáda to nemusí vždy vydržet.

Jak prodloužit životnost fasády?

Fasáda působením vnějších atmosférických vlivů (jako je déšť, vítr, mráz, teplota, atd.) Zvětrává a tvoří se na ní praskliny, přes které proniká do zdiva dešťová voda. To má za následek vlhké zdi, tepelné ztráty a případně následnou tvorbu plísní. Aby se těmto skutečnostem předešlo – je dobré hned na začátku zvolit takový fasádní nátěr, který všechny tyto rizika minimalizuje. Fasáda vašeho bytového nebo rodinného domu si tak déle zachová svou funkčnost i estetickou funkci a v budoucnu také předejdete složitějším opravám.

ClimateCoating ThermoProtect je špičkový fasádní nátěr, který vám poskytne komplexní ochranu vašeho domu. ClimateCoating tvoří ochranný štít obvodových zdí, který díky unikátnímu složení odvede vlhkost, avšak zabraňuje zpětnému přechodu vlhkosti z vnějšího prostředí do materiálu stavební konstrukce. ClimateCoating zajišťuje teplotní stálost a tedy nedochází k degradaci (k prasklinám) zdiva resp. stěn vlivem vysokého rozdílu teplot. Mezi jeho hlavní výhody patří:

  • Dlouhotrvající ochrana fasády před škodlivými vlivy životního prostředí jako ultrafialové záření, smog, prach, kyseliny, soli a mořská voda
  • Ochrana před povětrnostními vlivy jako je déšť, sníh a krupobití …
  • Snižuje riziko tvorby plísní, řas, mechů a hub
  • Energetické úspory v zimě i v létě
  • Je elastický, snižuje tvorbu trhlin v podkladu
  • dlouhodobá barevnost

S nátěrem ClimateCoating mám dlouholeté zkušenosti a mohu potvrdit jeho dlouhou životnost, výbornou ochranu stavební konstrukce a jeho nesporné vynikající vlastnosti. Vašemu domu poskytne takovou ochranu, o které se může běžným fasádním nátěrům jen snít. V kombinaci s tepelněizolační omítkou ISOTEX vytvoří omítkový zateplovací systém ISOTEX, který vás přežije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *