18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

7 tipů při návrhu celoroční verandy, terasy

13 min čtení
Máme pro vás 7 tipů, které byste měli mít na paměti při navrhování celoroční verandy, terasy nebo sluneční místnosti - takto přidáte svému domovu další obytný prostor.

Vytvoření celoroční verandy, terasy nebo sluneční místnosti je skvělý způsob, jak přidat do domu další obytný prostor, ale pokud chcete, aby byl skutečně pohodlný po celý rok, budete muset v chladných měsících přidat teplo. Zde je sedm základních informací pro návrh celoroční verandy nebo sluneční místnosti, která bude teplá a příjemná bez ohledu na počasí venku.

V tomto článku se budeme zabývat:

Určení využití celoroční verandy, terasy nebo sluneční místnosti

Skvělý design začíná pochopením cíle hotového obytného prostoru. Sluneční pokoj nebo veranda mohou být mnohem víc než jen pohodlný prostor pro setkávání po několik měsíců v roce. Správně navržená může být celoročním doplňkem, který si vaše rodina a přátelé mohou užívat v každém ročním období.

Zábava

Sluneční pokoje jsou ideální pro pořádání setkání po celý rok. Díky přidanému prostoru se nyní můžete snadno bavit s přáteli a rodinou uvnitř svého domu. Využijte svou novou sluneční místnost kreativně a přidejte do ní kulečníkový stůl nebo jiné hry, jako je například noční poker. Nezapomeňte na pohodlné sezení, aby si každý měl kam sednout a odpočinout si při společenském setkání!

Obecné volnočasové aktivity

Pokud patříte k lidem, kteří jsou rádi venku, ale zároveň rádi pobývají uvnitř, je pro vás ideální celoroční sluneční pokoj nebo veranda, terasa. Můžete ji využít jako únik od práce nebo povinností a je dostatečně pohodlná na to, abyste si v ní mohli číst nebo si odpoledne zdřímnout. I vaši domácí mazlíčci si zamilují výhody slunečního pokoje!

Koníčky

Celoroční sluneční pokoj je ideálním místem, kde se můžete věnovat svým koníčkům po celý rok bez ohledu na počasí venku. Ať už rádi zahradničíte, pletete nebo prostě jen rádi trávíte čas venku, sluneční pokoj vám k tomu poskytne ideální prostor a díky správným oknům si můžete užívat přirozeného světla a čerstvého vzduchu po celý rok.

Skleník pro rostliny

Celoroční sluneční pokoj nebo veranda jsou skvělým způsobem, jak se těšit z rostlin po celý rok. Tento typ místnosti je obvykle uzavřen okny ze všech stran, aby do něj pronikalo sluneční světlo a poskytoval teplý a světlý prostor pro vaše rostliny a také místo, kde můžete založit semena pro vaši zahradu.

Celoroční veranda, terasa

7 základních úvah při navrhování celoroční verandy nebo sluneční místnosti

1. Hodnocení základů

Při navrhování celoroční verandy nebo sluneční místnosti je důležité zajistit, aby základy unesly dodatečnou hmotnost. Ve většině případů bude veranda nebo sluneční pokoj připojen k domu, takže bude nutné provést statické posouzení, abyste se ujistili, že základy zvládnou dodatečné zatížení. Pokud si nejste jisti, raději se poraďte s odborníkem, abyste předešli případnému poškození domu.

2. Systémy HVAC, elektrické systémy a jejich zapojení

Před přidáním celoroční verandy je důležité zvážit, jaký vliv bude mít na systémy vytápění, větrání, klimatizace a elektroinstalace vašeho domu. Celoroční verandy jsou ve většině případů uzavřeny okny, což znamená, že musí být řádně izolovány, aby se zabránilo tepelným ztrátám. To může systém HVAC dodatečně zatížit, proto je důležité, aby před přidáním celoroční verandy posoudil kapacitu vašeho systému odborník.

Kromě toho mají celoroční verandy obvykle vlastní elektrické obvody, takže je třeba počítat s náklady na nové rozvody do tohoto prostoru.

Celoroční veranda, terasa

3. Izolace

Při přidávání izolace na celoroční verandu je důležité použít kvalitní izolaci odolnou proti vlhkosti. Rozhodně doporučujeme omítkový zateplovací systém ISOTEX, který má nespočet výhod. Více se o tom dozvíte níže.

Další možností izolace je izolace ze skelných vláken. Dbejte na správnou instalaci izolace, abyste zabránili průvanu nebo pronikání vlhkosti do prostoru. Vzhledem k tomu, že sluneční pokoje a celoroční verandy mají ve stěnách hodně skla, můžete se poradit s odborníkem, abyste se ujistili, že používáte správnou hodnotu R. Nesprávná izolace způsobí, že topení a klimatizace musí pracovat přesčas, aby v místnosti udržely pohodlí.

4. Okna

Abyste svou celoroční verandu využili co nejlépe, je důležité zvolit správná okna. Okna navržená pro celoroční použití odolávají extrémnímu chladu i teplu a zároveň poskytují ochranu proti UV záření, která pomáhá chránit nábytek a podlahu před vyblednutím. Obvykle mají nízkoemisní povlaky, které pomáhají snižovat oslnění a tepelné ztráty v zimě.

5. Sladění s exteriérem domu

Ve většině případů je nejlepší zvolit styl, který doplňuje zbytek domu. Díky tomu bude prostor působit spíše jako rozšíření domu než jako přístavba. Barvu celoroční verandy nebo sluneční místnosti můžete také zvážit ve vztahu k vnějšímu barevnému schématu vašeho domu. Při výběru oken pro celoroční verandu nebo sluneční pokoj je důležité vybrat okna, která jsou stylově podobná oknům na vašem domě.

6. Sladění s interiérem domu

Měli byste zvolit dekor, který doplňuje zbytek vašeho domova. Je třeba zvážit, jaké barvy budou ve světlíku použity a jak doplní barevné schéma interiéru vašeho domu. Sluneční pokoj může mít na oknech závěsy nebo žaluzie, které zajistí soukromí a stín podle potřeby, a může být vybaven pohodlným nábytkem, který odpovídá vašemu stávajícímu designovému schématu nebo ho doplňuje.

7. Podlaha

Jaká podlaha je nejlepší pro celoroční verandu? Vezměte si toto:

 • Ujistěte se, že materiál odolá slunečnímu záření a extrémním teplotám.
 • Vyberte si materiál, který se snadno čistí a udržuje.
 • Chtěli byste materiál, po kterém se pohodlně chodí a který se na letním slunci nepřehřívá.

Pokud vezmeme v úvahu všechny tyto faktory, může být dlažba nebo voděodolný luxusní vinyl tou nejlepší volbou pro celoroční verandu. Obě se snadno udržují a pohodlně se po nich chodí. Navíc si můžete vybrat z různých stylů, takže si můžete vybrat vzhled, který se hodí k vašemu modernímu interiéru.

Podlahové vytápění verandy

Pokud hledáte způsob, jak zajistit ještě větší pohodlí na celoroční verandě, zvažte instalaci sálavého podlahového vytápění. Systém sálavého podlahového vytápění využívá elektrické topné kabely uložené v desce nebo pod podlahou, které vytápějí místnost zespodu. Nejenže poskytuje dodatečné teplo v chladných dnech, ale může také pomoci snížit náklady na energii tím, že ohřívá předměty v prostoru (osoby a nábytek), nikoliv vzduch, a poskytuje tak vyvážené a úsporné teplo. Kromě toho dobře spolupracuje s keramikou, porcelánem a LVT.

V kombinaci s inteligentním termostatem si sálavé podlahové vytápění pamatuje typické požadavky na teplo podle denní doby a lze jej naprogramovat tak, aby fungovalo pouze tehdy, když je teplo potřeba. Další výhodou je, že sálavé podlahové vytápění se snadno instaluje a může fungovat jako samostatný zdroj tepla. To znamená, že systém ústředního vytápění vašeho domu nemusí vytápět celý dům, aby mohl vytápět vaši sluneční místnost.

Zateplení celoroční verandy nebo terasy

Pro dlouhodobé udržení tepla v domě je důležité mít dobře izolovanou budovu.

Obvodové stěny můžete izolovat omítkovým zateplovacím systémem, který je vynikající nejen pro nové a staré domy, ale i pro historické budovy.

Tip na článek: Zateplení bez polystyrenu

Omítkový zateplovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovativní tepelně izolační systém se skládá z tepelně izolační omítky (ISOTEX) a tepelně keramického nátěru (ClimateCoating). Zateplením domu systémem ISOTEX získáte systém tepelné ochrany stavební konstrukce s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, ochranou proti všem povětrnostním vlivům a dlouhou životností budovy – a to bez tvorby plísní a řas na fasádě (systém udržuje zdivo v suchém stavu). Řečeno sportovní terminologií: jedná se o správné „tepelné oblečení“ pro váš dům. Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Hlavní výhody omítkového zateplovacího systému IsoTex:

 • Dlouhá funkční životnost zateplovacího systému a ochrana stavební konstrukce
  • Zateplovací systém ClimateCoating Isotex má díky použitým materiálům velmi dlouhou životnost (nejméně 30 let). Kontaktní izolace byla nahrazena tepelně izolační omítkou, která se nanáší přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár. Díky tomu je vnější fasáda dokonale odolná proti mechanickému poškození. Funguje a chrání dům po celou dobu jeho životnosti.
 • Zateplovací systém IsoTex reguluje a snižuje vlhkost, je paropropustný.
  • Díky jedinečným vlastnostem tepelněizolační omítky, jejím speciálním složkám a nanotechnologii v termokeramickém nátěru ClimateCoating reguluje vlhkost ve zdivu, tj. udržuje zdivo stále suché. A hřeje jen „suchý kabát“! Snižuje vlhkost v konstrukci, její průchod, usazování a odvod kondenzátu směrem ven, chrání před deštěm a umožňuje odpařování vlhkosti i v zimních dnech. Obě složky systému jsou paropropustné.
 • Snižuje riziko vzniku plísní a řas na fasádě.
  • Minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu a uvnitř stavební konstrukce tím, že odstraňuje vlhkost a zajišťuje trvalou pružnost.
 • Tepelná ochrana – snižuje energetickou náročnost budov

Nátěr ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu řas na fasádě.

Řešením, jak se vyhnout nutnosti obnovovat vnější fasádní nátěr každé 3-4 roky, je použití termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoProtect. Je pružná = na fasádě se ani po letech netvoří mikrotrhliny a fasáda zůstává i po 10-20 letech jako nová.

Zateplovací systém ISOTEX

Nátěr ClimateCoating ThermoProtect je prodyšný a dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva, čímž poskytuje vynikající ochranu stavebních konstrukcí. Po nanesení vytvoří na povrchu termo-keramickou membránu, která zabraňuje pronikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ClimateCoating ThermoProtect není nutné renovovat každých 3-5 let – má dlouhou životnost).

Tento termokeramický nátěr reguluje vlhkost v podkladu (zdivu) a udržuje tak stavební konstrukci celoročně suchou, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci.

ThermoProtect maximálně minimalizuje dilatační pohyby stavební konstrukce.

Snížením vlhkosti zdiva o 1 % můžeme dosáhnout až 10% úspory tepla!

Mezi hlavní výhody ošetření fasád budov pomocí ThermoProtect patří jeho jedinečné vlastnosti. Můžeme s ním dosáhnout výrazných úspor energie na vytápění a klimatizaci (15-40 %), chráníme zdivo před povětrnostními vlivy prostředí (bez tvorby zelených řas, hub a plísní). Lze ho aplikovat na fasádu domu bez poškození zdiva (bez kotvení) a jeho aplikace je rychlá a snadná – po zaškolení ji zvládnete sami.

Rovnoměrné rozložení tepla v místnostech

Dobrý pocit a příjemná tepelná pohoda v místnosti jsou ovlivněny celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu přispívá ve značné míře, neboť díky svým vlastnostem významnou měrou spoluvytváří příjemné a pohodové klima v interiéru. Nátěr je navíc velmi vhodný pro místnosti, které jsou vystaveny zvláště vysokému zatížení. gastronomické provozy, hotely a restaurace, nemocnice, veřejné budovy, průmyslové a sportovní haly, školy a pod.

V létě chladí, v zimě hřeje

Nátěr díky své difúzní otevřenosti v létě nasává vlhčí vzduch a transportuje jej jemně do zdi. Stěna se během zimy stala sušší a může tedy nerušeně vlhkost vzduchu přijímat. Keramický nátěr ClimateCoating tak ochlazuje vaše stěny, stejně jako se v létě ochlazuje vaše pokožka pocením. Stěny vydávají osvěžující chlad, díky čemuž je pobyt v budově příjemný po celý den i při vysokých venkovních teplotách.

Aby se zaručil stálý přísun vlhkosti iz venkovního vzduchu, mohou se okna v létě nechat klidně otevřená. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk přitom nemusí být zavřený. Pohoda iv tropických dnech a nocích.

Udržuje ideální teplotu v místnosti

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating

Určitě to znáte: naplno puštěné topení a přesto je u stropu podstatně vyšší teplota než u podlahy. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus se stará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti, které je vyzařováno do místnosti. Stěny natřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus tak dokáží snížit rozdíl tepla mezi podlahou a stropem na méně než 2°C. Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Rovnoměrně rozkládá teplotu – místnosti se rychleji vyhřejí

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating (starší název: ThermoShield)

Nátěr ClimateCoating absorbuje teplo z topného tělesa a rychle jej transportuje po celé stěně – to je faktor, který zvyšuje komfort bydlení. Vysoký teplotní rozdíl v místnosti mezi podlahou a stropem je při topení minimální.

Stěny opatřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařuje své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru, vedou teplo jako „minikachle“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Reguluje vlhkost v místnosti na optimálních 55%

Výrobky ClimateCoating jsou pro použití v interiéru nastaveny tak, že regulují vlhkost v místnosti na optimální hodnotu 55%. Čím vyšší je vlhkost vzduchu v letních měsících, membrána ClimateCoating generuje chlazení odpařováním – klimatizace zdarma a to zejména v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Prevence proti plísním: snižuje riziko tvorby plísní

Lepší rozložení teploty na stěnách, minimální tepelné mosty a udržování stálé vlhkosti – to vše jsou výhody termokeramického nátěru ClimateCoating. Díky těmto vlastnostem termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stěnách a tím i tvorbu plísní. ClimateCoating neposkytuje živnou půdu (vlhkost) pro uchycení a růst plísní.

Je vhodný pro alergiky

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, protože neobsahuje žádné známé alergenní látky. Nevytváří znečištění vzduchu v místnosti, protože nátěr (termokeramická membrána) je bez emisí a používá vodu jako rozpouštědlo. Typický „zápach nového nátěru“ po jeho aplikaci zmizí velmi rychle. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak usnadňuje alergikům dýchání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *