18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

11 způsobů, jak si vytvořit pohodlný domov

17 min čtení
Chcete, aby váš domov působil příjemně, teplo a pohostinně. Zde jsou inteligentní způsoby, jak jej vylepšit.

Většina lidí si přeje, aby jejich domov působil příjemně, pohodlně a pohostinně.

Váš dům nemusí být úplně nová stavba se spoustou dalších místností, abyste se cítili pohodlně. Ve skutečnosti se někdy cítíte lépe v domech, které jsou starší a plné charakteru.

Pokud vás zajímá, jak zútulnit svůj domov po celý rok, v tomto článku se dozvíte praktické způsoby, jak zútulnit svůj domov – a některé tipy jsou zcela nečekané!

Máte konkrétní dotaz? Pomocí odkazů níže můžete podle potřeby přeskočit.

Co dělá domov pohodlným?

To, co definuje pohodlný domov, je jedinečné pro lidi, kteří v něm žijí, to je jisté. To, aby se váš domov cítil teple a útulně pro vás i vaše hosty, však často závisí na odstranění průvanu a dusna, na vašich teplotních preferencích a na vašem stylu.

Pohodlné přikrývky a příjemné osvětlení mohou pomoci vytvořit útulný domov a dodat mu teplo, ale pokud je ve vašem domě v zimě příliš chladno nebo vlhko a v létě příliš horko, je pravděpodobné, že přikrývky, polštáře a nová lampa vás tohoto pocitu zbaví jen na krátkou dobu.

Proč potřebujete pohodlný domov?

Naše obytné prostory mají velký vliv na naše duševní, emocionální a fyzické zdraví. Pohodlný domov není jen o výzdobě nebo o hrdosti na svůj prostor, ale také o tom, že je u vás doma teplo a útulno. Váš domov je místem, kde trávíte většinu času, ať už pracujete, odpočíváte, hrajete si nebo se bavíte.

Jak pohodlný domov ovlivňuje vaše duševní a emocionální zdraví?

Může se to zdát samozřejmé, ale pohodlí prostoru, ve kterém žijete, má vliv na vaše emoce a duševní zdraví. Studie totiž ukazují, že barva, kterou používáte na stěnách a v domácích akcentech, může ovlivnit vaši náladu a úroveň energie.

A to, jak žijeme ve svém domově, ovlivňuje také náš duševní a emocionální stav. Zprávy ukazují, že nepořádek v domácnostech může zvyšovat stres a úklid domácnosti může vést k lepšímu soustředění, sebevědomí a dokonce snížit riziko vzniku alergií nebo astmatu.

Nejde však jen o uspořádání a barvu malby ve vaší domácnosti, které mohou ovlivnit vaše duševní zdraví. Může to být také vnitřní teplota a celkové proudění vzduchu ve vaší domácnosti.

Bylo prokázáno, že příliš chladný dům má negativní vliv na vaše duševní zdraví.

Je ve vašem domě v zimě nepříjemný chlad nebo příliš velký průvan? Je ve vašem patře v létě příliš horko?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ukázalo, že příliš chladný dům má negativní vliv na vaše duševní zdraví. Extrémní horko v interiéru však může zvýšit psychické problémy a agresivitu, paměť a také problémy se spánkem.

Níže se podíváme na způsoby, jak zvýšit pohodlí vašeho domova a bojovat proti těmto běžným problémům s domácím komfortem. Ještě předtím se však budeme zabývat způsoby, jakými může pohodlný domov ovlivnit vaše fyzické zdraví.

Jak ovlivňuje pohodlí domova vaše fyzické zdraví?

Možná vás to překvapí, ale pohodlný domov může mít vliv na vaše fyzické zdraví. Pokud se ve vaší domácnosti vyskytují problémy s příliš vysokými a příliš nízkými teplotami, pravděpodobně máte problémy i s kvalitou vzduchu.

I když si možná uvědomujete, že kvalita vzduchu v interiéru může ovlivnit vaše plíce a dutiny, pohodlný a útulný domov může ovlivnit nejen váš dýchací systém.

Problémy s kvalitou vzduchu ve vaší domácnosti mohou být problémem pro vaše dýchací ústrojí, ale podle agentury EPA může špatná kvalita vzduchu přispívat k dlouhodobým chronickým zdravotním problémům, včetně srdečních onemocnění a dokonce i některých druhů rakoviny.

Teplota ve vaší domácnosti může ovlivnit kvalitu vašeho spánku. A všichni víme, že spánek je klíčovým prvkem skládačky celkové pohody.

V rovnici pro vytvoření příjemného domova však nezáleží jen na kvalitě vzduchu. Teplota vašeho domova může ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Všichni víme, že spánek je důležitou součástí celkové pohody.

Pokud váš domov není tak pohodlný, jak byste si přáli, můžete si stávající obytný prostor zpříjemnit pomocí 11 čerstvých tipů, které zvýší vaše pohodlí.

11 způsobů, jak se udržet v teple a pohodlí po celý rok

Existuje spousta způsobů, jak zvýšit komfort vašeho domova, ale měli byste se zaměřit na změny, které můžete provést a které mají trvalý účinek.

Zde je 11 věcí, které můžete udělat a které mohou výrazně změnit atmosféru vašeho domova.

 • Eliminujte průvan studeného vzduchu.
 • Zlepšete izolaci a proudění vzduchu.
 • Využijte přirozené světlo ve svém domě.
 • Ve svítidlech používejte příjemná, teplá světla LED.
 • Přidejte látkové závěsy.
 • Obklopte se předměty, které máte rádi.
 • Odstraňte nepořádek ve svém domě.
 • Přidejte na podlahu koberce.
 • Přiložte živé rostliny nebo čerstvé řezané květiny.
 • Investujte do kvalitních lůžkovin.
 • Nastavte termostat na nejlepší teplotu.

Podívejme se blíže na jednotlivá vylepšení domácnosti.

1. Eliminujte průvan studeného vzduchu.

Pokud vám průvan ve vašem starším domě způsobuje chlad a nepohodlí, je čas na změnu. Bydlení ve starším domě neznamená, že musíte v chladných zimních měsících žít se studeným průvanem.

Chladný průvan můžete trvale eliminovat utěsněním vzduchových netěsností v domě a zajištěním dostatečné izolace. Ve skutečnosti můžete utěsněním domu opravit i průvan v oknech (ano, bez instalace nových).

2. Zlepšete izolaci a proudění vzduchu, abyste nadobro vyřešili problém zatuchlých letních místností.

Je ve vašem patře příliš teplo? Nebo máte v domě jednu místnost, která je teplejší než ostatní?

To je obvykle známkou nedostatečné izolace a problémů s vytápěním, větráním a klimatizací. Tento problém můžete dočasně vyřešit pomocí krátkodobého řešení, jako je přenosná klimatizace nebo skříňový ventilátor.

Dlouhodobým řešením obzvláště zatuchlého podkroví je však zvýšení izolace podkroví. A pokud víte, že váš dům má již dostatek profesionálně instalované, zcela nové izolace, vaše klimatizace možná potřebuje modernizaci. Přečtěte si, kdy je třeba vyměnit klimatizaci.
Zjistěte, zda máte nárok na modernizaci izolace bez počátečních nákladů.

3. Využijte přirozené světlo ve svém domě.

Přirozené světlo má velký vliv na vytvoření příjemného domova. Teplo slunečního světla vám zlepší náladu nejen v zimě, ale jasné přirozené světlo po celý rok může váš domov otevřít a zútulnit.

Pokud se obáváte, že přirozené světlo v létě zvýší teplotu ve vašem domě do nepříjemných výšin, použijte průsvitné nebo bílé bavlněné závěsy, které odvedou část tepla. (Pokud je však váš dům profesionálně utěsněn a odborně izolován, je pravděpodobné, že pronikání slunečních paprsků dovnitř nebude představovat příliš velký teplotní problém.)

Jasné přirozené světlo po celý rok může vašemu domovu dodat otevřený a příjemný pocit.

4. Použijte příjemná, teplá světla LED ve svítidlech.

LED žárovky mohou být vynikající volbou pro energetickou účinnost vaší domácnosti, ale některé LED žárovky mohou mít ostrý odstín.

Prudké a jasné osvětlení může na některé návštěvníky vašeho domova působit ohromujícím dojmem. Pokud hledáte další dotek útulného pohodlí, vyměňte žárovky ve svých svítidlech za teplé nebo žluté LED světlo bez jasně bílých nebo modrých odstínů.

Díky jedné malé změně, kterou můžete provést během jednoho odpoledne, budete na dobré cestě k pohodlnějšímu domovu.

5. Přidáním látkových závěsů získáte útulnější a příjemnější atmosféru.

Látkové závěsy mohou v zimě sloužit jako dodatečná izolace kolem oken a v létě udržet teplý vzduch venku. To může být obzvláště užitečné, pokud nemáte okna utěsněná.

Proč v tomto článku o vytvoření pohodlného domova stále mluvíme o vzduchotěsnosti? V každém domě dochází k únikům vzduchu – ty se tvoří ve spárách a švech, jak se dům časem usazuje.

Vzduch obvykle uniká kolem oken, dveří, světelných a vodovodních zařízení a základů. Tyto mezery a netěsnosti způsobují problémy s větráním domu a prouděním vzduchu. V zimě často způsobují průvan studeného vzduchu a v létě proudí do domu horký vzduch.
Proveďte náš rychlý kvíz a zjistěte, zda můžete získat vzduchotěsnění bez počátečních nákladů.

S úniky vzduchu kolem netěsnících oken však nepomohou jen záclony, ale také přírodní tkaniny, pokud hledáte způsob, jak zútulnit svůj domov.

6. Obklopte se předměty, které máte rádi.

Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro zvýšení komfortu svého domova, je naplnit svůj domov tím, co vám přináší pohodlí, ať už jsou to umělecká díla, knihy nebo sportovní památky.

Vyvěšené fotografie rodiny a přátel nebo míst, která jste procestovali, vám mohou připomínat důležité vzpomínky a zlepšit náladu. Nebo podpora oblíbeného umělce a vystavení jeho díla u vás doma může být inspirativní a zútulnit váš domov – pro vás i vaše hosty.

7. Odstraňte nepořádek ve své domácnosti.

Ano, měli byste se obklopit věcmi, které máte rádi, ale důležitou součástí vytváření příjemného domova je také minimalizace nepořádku.

Už jste to slyšeli, ale darování věcí, které již nepoužíváte, nebo jejich recyklace a odstranění z vašeho domova vám může pomoci lépe dýchat – obrazně i doslova.

Nejenže zbavení se nepotřebných věcí pomůže uklidnit prostor a dodá vám klid, ale čím méně věcí se vám bude povalovat, tím méně příležitostí k hromadění prachu, jeho usazování a ovlivňování vašeho dýchacího ústrojí.

Čím méně věcí máte v podkroví, tím méně příležitostí k hromadění prachu, jeho usazování a ovlivňování zdraví dýchacích cest.

8. Přidejte na podlahu koberce.

Koberce mohou pomoci dodat teplo a styl, ale mohou také pomoci izolovat podlahy – zejména pokud máte doma dřevěné, laminátové nebo dlaždicové podlahy.

Mezery kolem základů domu mohou nasávat studený vzduch zvenčí, takže pokud nemáte podlahy pokryté koberci, vaše nohy mohou v zimě snadno pocítit tyto studené kapsy.

A pokud již máte místnosti pokryté koberci, přidáním výrazného koberce na ně můžete dodat ještě více tepla a stylu.

9. Zařaďte živé rostliny nebo čerstvě řezané květiny, které vám pomohou zútulnit domov.

Pokojové rostliny vám mohou poskytnout pocit spojení s vaším prostorem a přírodou. A nemusíte k tomu mít zelený palec ani zahradu.

Čerstvé řezané květiny a živé pokojové rostliny mohou váš domov zútulnit a existuje mnoho pokojových rostlin – včetně oblíbeného pothosu – které se snadno pěstují.

Mnoho majitelů domů si do svých domovů umisťuje rostliny, aby zlepšili kvalitu ovzduší v domě. Přestože pokojové rostliny mohou pomoci vyčistit vzduch, podle časopisu Wired byste potřebovali asi 80 rostlin na místnost, abyste výrazně ovlivnili kvalitu vzduchu v místnosti.

Existuje však lepší a účinnější způsob, jak filtrovat vzduch ve vašem domě, než zaplnit každý kout živými rostlinami: instalace centrálního systému HVAC s tepelným čerpadlem, které vytápí a chladí váš domov a zároveň filtruje vzduch.

10. Investujte do kvalitních lůžkovin a příjemných přikrývek.

Pokud přemýšlíte, jak zajistit, aby se váš domov cítil celoročně teple a útulně, investice do skvělé sady ložního prádla – která je specifická pro dané roční období – může mít velký vliv na to, jak pohodlně se budete cítit po celý rok.

Flanelové povlečení je samozřejmě skvělou volbou pro velmi chladné zimy, ale lněné a bavlněné povlečení může být skvělou volbou pro zajištění pohodlí v létě.

A když si po celém domě rozprostřete deky, můžete se v zimě cítit příjemně a útulně bez ohledu na to, ve které místnosti se nacházíte. V létě jednoduše vyměňte deky za lehčí nebo je schovejte do podzimu.

11. Nastavte termostat na nejvhodnější teplotu.

Jedním ze skvělých způsobů, jak zajistit pohodlí domova, je nastavení správné teploty na termostatu, abyste se cítili dobře bez ohledu na roční období.

Chytrý termostat vám pomůže regulovat spotřebu energie systému HVAC a zároveň udržovat příjemnou teplotu ve vaší domácnosti. Naučí se vaše preference a zvyky a pomůže vám snížit plýtvání energií, když nikdo není doma. (To vše při zajištění pohodlí vašeho domova před vaším návratem).

Pokud jste však jako většina majitelů domů, rádi při nastavování termostatu myslíte i na energetickou účinnost. Níže jsou uvedeny doporučené teploty pro váš termostat na základě účinnosti a fyzického pohodlí.

Ideální teploty v domácnosti v závislosti na ročním období:

 • Jaro: 20°C – 21°C
 • Léto: 22 °C – 25 °C nebo nejvyšší teplota, která je pro váš domov příjemná.
 • Podzim: 20°C – 21°C
 • Zima: 20 °C nebo nejnižší teplota příjemná pro váš domov.

To nejdůležitější, co byste měli vědět o nastavení nejlepší teploty pro váš domov, je následující: pokud máte systém HVAC, který moduluje – bez ohledu na to, jaká teplota je pro vás příjemná – můžete minimalizovat spotřebu energie a zároveň maximalizovat pohodlí vašeho domova.

Ano, můžete se cítit pohodlně i v zimě nebo v létě, aniž byste plýtvali energií – a přitom si nastavit termostat na požadovanou teplotu.

Rovnoměrné rozložení tepla v místnostech

Dobrý pocit a příjemná tepelná pohoda v místnosti jsou ovlivněny celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu přispívá ve značné míře, neboť díky svým vlastnostem významnou měrou spoluvytváří příjemné a pohodové klima v interiéru. Nátěr je navíc velmi vhodný pro místnosti, které jsou vystaveny zvláště vysokému zatížení. gastronomické provozy, hotely a restaurace, nemocnice, veřejné budovy, průmyslové a sportovní haly, školy a pod.

V létě chladí, v zimě hřeje

Nátěr díky své difúzní otevřenosti v létě nasává vlhčí vzduch a transportuje jej jemně do zdi. Stěna se během zimy stala sušší a může tedy nerušeně vlhkost vzduchu přijímat. Keramický nátěr ClimateCoating tak ochlazuje vaše stěny, stejně jako se v létě ochlazuje vaše pokožka pocením. Stěny vydávají osvěžující chlad, díky čemuž je pobyt v budově příjemný po celý den i při vysokých venkovních teplotách.

Aby se zaručil stálý přísun vlhkosti iz venkovního vzduchu, mohou se okna v létě nechat klidně otevřená. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk přitom nemusí být zavřený. Pohoda iv tropických dnech a nocích.

Udržuje ideální teplotu v místnosti

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating

Určitě to znáte: naplno puštěné topení a přesto je u stropu podstatně vyšší teplota než u podlahy. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus se stará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti, které je vyzařováno do místnosti. Stěny natřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus tak dokáží snížit rozdíl tepla mezi podlahou a stropem na méně než 2°C. Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Rovnoměrně rozkládá teplotu – místnosti se rychleji vyhřejí

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating (starší název: ThermoShield)

Nátěr ClimateCoating absorbuje teplo z topného tělesa a rychle jej transportuje po celé stěně – to je faktor, který zvyšuje komfort bydlení. Vysoký teplotní rozdíl v místnosti mezi podlahou a stropem je při topení minimální.

Stěny opatřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařuje své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru, vedou teplo jako „minikachle“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Reguluje vlhkost v místnosti na optimálních 55%

Výrobky ClimateCoating jsou pro použití v interiéru nastaveny tak, že regulují vlhkost v místnosti na optimální hodnotu 55%. Čím vyšší je vlhkost vzduchu v letních měsících, membrána ClimateCoating generuje chlazení odpařováním – klimatizace zdarma a to zejména v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Prevence proti plísním: snižuje riziko tvorby plísní

Lepší rozložení teploty na stěnách, minimální tepelné mosty a udržování stálé vlhkosti – to vše jsou výhody termokeramického nátěru ClimateCoating. Díky těmto vlastnostem termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stěnách a tím i tvorbu plísní. ClimateCoating neposkytuje živnou půdu (vlhkost) pro uchycení a růst plísní.

Je vhodný pro alergiky

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, protože neobsahuje žádné známé alergenní látky. Nevytváří znečištění vzduchu v místnosti, protože nátěr (termokeramická membrána) je bez emisí a používá vodu jako rozpouštědlo. Typický „zápach nového nátěru“ po jeho aplikaci zmizí velmi rychle. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak usnadňuje alergikům dýchání.

Nejčastější dotazy

Dále se budeme zabývat některými častými otázkami ohledně toho, jak zajistit, aby se váš domov cítil teple a útulně.

Máte konkrétní otázku týkající se vytvoření pohodlného domova, na kterou jste níže nenašli odpověď? Kontaktujte nás!

Jaká je nejzdravější teplota v domě?

Podle amerického ministerstva zdravotnictví a bezpečnosti se v zimě doporučuje udržovat teplotu v domácnosti na minimálně 20-25 °C, pokud máte zdravotní problémy nebo starší členy rodiny.
Jaká je nejlepší teplota pro spánek?

Abyste se přes noc cítili pohodlně a mohli zdravě spát, je doporučená teplota v ložnici mezi 16 °C a 21 °C.

Jak izolovat starý dům?

Přikrývky, ohřívače a další vrstvy oblečení mohou krátkodobě přispět k tomu, aby se váš starý dům cítil tepleji. Profesionální izolace, utěsnění vzduchu a energeticky účinný topný systém jsou však trvalá řešení, která společně přispívají k tomu, aby se starší dům cítil teple a útulně.

Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si článek: Jak efektivně vytápět starý dům.

Jak izolovat chladnou místnost?

Pokud máte jednu místnost, která se prostě nechce vytopit, může být nejrychlejším dočasným řešením prostorový ohřívač. Pokud však chcete problém s nerovnoměrnou teplotou ve svém domě trvale vyřešit, pomůže vám k určení problému odborný posudek. Příčinou příliš chladné místnosti jsou obvykle problémy s izolací nebo prouděním vzduchu v domě.

Jak mohu svůj domov zpříjemnit hostům?

Pokud chcete vytvořit příjemný domov pro hosty, udržování příjemné teploty v každé místnosti vašeho domu (dokonce i v místnostech, které pravidelně nepoužíváte, ale které používají vaši hosté) může mít pro vaše návštěvníky velký význam. Mnohé z výše uvedených návrhů mohou také pomoci.

Pokud chcete v domě udržovat určitou teplotu, abyste snížili účty za energii, může být lákavé vyhnout se nastavení termostatu. Můžeme vám však pomoci sestavit plán důležitých zlepšení v domácnosti, která mohou zvýšit vaše pohodlí a zároveň snížit spotřebu energie.

(Takže ano, můžete si nastavit termostat tak, abyste se cítili lépe, kdykoli potřebujete, a přitom snížit spotřebu energie.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *