27. července 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Nízkoenergetický dům

7 min čtení
Podle toho, kolik množství energie je zapotřebí k vytápění, rozlišujeme domy běžné, nízkoenergetické, pasivní a nulové. Podíváme se na nízkoenergetické domy.

Ve většině evropských zemí se v posledních letech zvyšuje výstavba nízkoenergetických domů. Hlavními motivy pro navrhování takových domů jsou zejména neustále rostoucí ceny všech druhů paliv. V celé EU již více než 40 % celkové spotřeby energie připadá na vytápění domů a nebytových prostor. Nová evropská směrnice proto požaduje zejména postupné snižování množství energie odebírané z nenahraditelných zdrojů.

Podle toho, kolik energie je potřeba na vytápění, rozlišujeme domy konvenční, nízkoenergetické, pasivní a nulové. Energeticky účinné budovy jsou navrženy tak, aby minimalizovaly náklady na vytápění a ohřev vody. Dům je považován za nízkoenergetický, pokud má potřebu tepla nižší než 50 kWh na m2 užitné plochy za rok. Průměrný dům má spotřebu energie na vytápění 170 kWh/m2, ale výjimkou nejsou ani starší domy se spotřebou přesahující 240 kWh/m2. Z toho vyplývá, že nízkoenergetické domy jsou dvakrát až šestkrát účinnější než běžné domy.

Montované stavby na bázi dřeva

Montované stavby na bázi dřeva, jako jsou nízkoenergetické domy, vznikly v Severní Americe, kde jsou jediným stavebním systémem pro individuální výstavbu. Ve Skandinávii je postaveno až 60 % takových budov, mezi středoevropskými zeměmi vede zejména Rakousko a Německo. Nízkoenergetické domy mohou mít různé konstrukce. Tradiční masivní cihla, beton, lehké dřevo, hybrid, který kombinuje výhody lehké a masivní konstrukce. Nízkoenergetické domy spojují komfort bydlení, kvalitu stavebních konstrukcí, energetickou a finanční účinnost a ochranu životního prostředí.

Nízkoenergetické domy mají řadu výhod, mimo jiné mají stejně silné stěny jako běžné domy, ale výrazně lépe tepelně izolují. To zajišťuje bezproblémovou realizaci nízkoenergetického stavebního systému. Menší tloušťka stěn zvětšuje užitnou plochu budovy. Budovy jsou přesné, s minimálními rozměrovými tolerancemi. Nízkoenergetické domy se nejčastěji staví z prefabrikovaných panelů na bázi dřeva nebo z přímých strukturovaných konstrukcí. Obě metody umožňují stavbu domů s libovolnými architektonickými prvky.

Staví se suchou metodou, při které nedochází k úniku vlhkosti, a proto není třeba žádného času k vyzrání konstrukce. Domy jsou obyvatelné ihned po dokončení. Doba výstavby těchto domů je v porovnání s běžnými domy nesrovnatelně kratší, což je dáno především zkrácením montážních prací. Výstavba hrubé stavby trvá přibližně dva až tři týdny a další dva až tři měsíce trvá instalace rozvodů, povrchů a instalace technologie.

Výhody nízkoenergetických domů

  • vysoká tepelná izolace,
  • vynikající zvukově izolační vlastnosti,
  • vynikající tepelná akumulace,
  • rychlost výstavby,
  • nízké provozní náklady,
  • masivní odolná konstrukce.

Nízkoenergetické domy mají nízkou spotřebu energie, což je v souladu s požadavky nové evropské směrnice.

Konstrukce, životnost, spotřeba energie

Budovy jsou relativně lehké. Životnost nízkoenergetických domů je srovnatelná se zděnými stavbami a vyžaduje pouze běžnou údržbu. Nízkoenergetické domy produkují nižší emise CO2 a jejich spotřeba energie se pohybuje v rozmezí 30 až 50 kWh/m za rok. Je to podmíněno použitím kvalitní tepelné izolace pláště, pasivním a aktivním využitím sluneční energie, mechanickým větráním s rekuperací tepla, nízkoteplotními systémy vytápění, například použitím tepelných čerpadel. Důležitá je také energeticky účinná výroba teplé vody. Vhodné je zejména využití solárních zařízení. Důležitou součástí je také používání energeticky účinných spotřebičů, které by měly být správně nastaveny pro denní a noční provoz a pro různá roční období, aby byl zachován optimální provoz.

Dřevo jako typický stavební materiál

Výstavba nízkoenergetických domů je v souladu s ekologickými požadavky, protože domy jsou energeticky úsporné a hlavním stavebním materiálem je především dřevo. Výběr materiálů, které nejsou nebezpečné, eliminuje možnost výskytu škodlivin ve stavebních materiálech, a tím i v celé budově. Konstrukce samotných domů je navržena tak, aby eliminovala účinky různých škodlivých záření, jako je pozemní záření a elektrosmog.

Tepelný komfort

Tepelný komfort je typický pro nízkoenergetické domy. To znamená, že v místnostech je stabilní teplota, která je optimálně zvolená pro jejich použití a která je téměř rovnoměrná ve vertikálním směru. To znamená, že v místnostech není průvan a pocit chladu z proudícího vzduchu. Řízené větrání zajišťuje odstranění vlhkosti a potřebný přívod čerstvého vzduchu požadované kvality s minimálními energetickými ztrátami, protože část tepla z odváděného vzduchu lze získat zpět. Aby se zabránilo energetickým ztrátám, je důležité zajistit vzduchotěsnost stěn a střechy. Nízká rychlost proudění vzduchu nevytváří prach.

Vyšší finanční nároky na realizaci

Volba výstavby nízkoenergetických domů oproti běžné výstavbě může vyžadovat zvýšení nákladů, zejména ve fázi projektování kvůli náročnější předprojektové a projektové dokumentaci, ale také ve fázi realizace. Zejména na obálku budovy mohou být kladeny vyšší finanční nároky díky provedení tepelné izolace nebo lepšímu zasklení. Finančně náročnější mohou být i nové technologie domů, např. větrání s rekuperací tepla nebo akumulace tepla.

Stejně jako při stavbě běžných domů by se stavebníci měli při realizaci nízkoenergetických domů řídit několika základními radami. Budova by měla být navržena v souladu s okolním prostředím s ohledem na místní klima, terén, vegetaci a orientaci vůči světovým stranám. Stavebník by se měl snažit maximalizovat využití sluneční energie – velkými okny na jižní straně budovy, zimními zahradami apod.

Stavební materiály

Pro výstavbu nízkoenergetických domů se používá stavební systém tvořený štípanými cementovými deskami. K výrobě těchto desek se používají přírodní suroviny a při výrobě se nepoužívají škodlivé chemické látky. Příkladem je stavební materiál VELOX, který je z 98 % tvořen dřevní štěpkou z jehličnatého dřeva, která je spojena cementem. Desky tak získávají na síle a soudržnosti. Roztok vodního skla zabraňuje pronikání plísní, vlhkosti a hlodavců do desek. Zvukově izolační, tepelně izolační a tepelně akumulační vlastnosti bez vzniku tepelných mostů, což šetří energii na vytápění.

Vnější stěna má vysoký tepelný odpor, díky kterému jsou místnosti v horkých dnech příjemně chladné a v zimě naopak. Manipulace s materiálem je také snadná a přesná, což snižuje potřebu strojů. Náklady na dopravu – 1 dům (přibližně 100 m2) lze přepravit jedním nákladním autem. Snadná je také instalace kabeláže. Jednou z výhod použití tohoto stavebního materiálu je rychlost výstavby – stavbu lze dokončit v relativně krátké době 10 dnů. Stavební materiál VELOX je vhodný pro výstavbu bytů, rodinných domů, škol, hotelů, průmyslových a zemědělských staveb, protihlukových stěn.

Omítkový zateplovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovativní tepelněizolační systém se skládá z tepelněizolační omítky ISOTEX a energeticky úsporného keramického nátěru ClimateCoating ThermoProtect. Zateplením domu získáte vynikající tepelně izolační vlastnosti, ochranu před všemi atmosférickými vlivy a dlouhou životnost budovy.

Zateplovací systém ISOTEX

Systém ISOTEX je velmi dobrou volbou pro zateplení nízkoenergetických domů.

Hlavní výhody omítkového zateplovacího systému IsoTex:

  • Dlouhá funkční životnost izolačního systému a ochrana stavební konstrukce
    • Zateplovací systém ClimateCoating Isotex má díky použitým materiálům velmi dlouhou životnost (minimálně 30 let). Kontaktní izolace byla nahrazena tepelně izolační omítkou, která se nanáší přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár. Díky tomu je vnější fasáda dokonale odolná proti mechanickému poškození. Funguje a chrání dům po celou dobu jeho životnosti.
  • Zateplovací systém IsoTex reguluje a snižuje vlhkost, je paropropustný.
    • Díky jedinečným vlastnostem tepelněizolační omítky, jejím speciálním složkám a nanotechnologii v termosetovém nátěru ClimateCoating reguluje vlhkost ve zdivu, tj. udržuje zdivo stále suché. A hřeje jen „suchý kabát“! Snižuje vlhkost v konstrukci, její průchod, usazování a odvod kondenzátu směrem ven, chrání před deštěm a umožňuje odpařování vlhkosti i v zimních dnech. Obě složky systému jsou paropropustné.
  • Snižuje riziko vzniku plísní a řas na fasádě
    • Minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu a uvnitř stavební konstrukce tím, že odstraňuje vlhkost a zajišťuje trvalou pružnost.
  • Tepelná ochrana – snižuje energetickou náročnost budov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *