9. září 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak zabránit přehřívání domů v letních vedrech?

6 min čtení

Jak zabránit přehřívání domů v letních vedrech?

Letní měsíce s sebou přinášejí nejen příjemné letní počasí, ale stále častěji také vysoké teploty a horko. Je tedy přirozené, že se naše domy začínají v důsledku vysokých teplot přehřívat, a to nejen v podkrovních prostorách, ale často i v mezipatrech. Příčinou je sluneční záření, které může ohřívat celou stavební konstrukci domu – od střechy až po vnější stěny.

V domech, které jsou vybaveny klimatizačními jednotkami, lze přehřívání eliminovat klimatizací. Ne každému však klimatizace vyhovuje. Jak tedy vyřešit problém přehřívání domů? Pokusíme se vám poradit.

Co je příčinou přehřívání domů?

No, jasně: sluneční světlo. Nárůst průměrných teplot v naší oblasti je dlouhodobým trendem, který je patrný zejména v jižních oblastech. Od počátku 20. století se průměrná teplota zvýšila pouze o 1,1 °C, ale i při tak malém kolísání jsou změny poměrně výrazné. Náhlé vlny veder, kdy teploty běžně stoupají nad 30 °C – s teplotami na střechách dosahujícími 70 °C – nejsou ničím neobvyklým. Proto je důležité být připraven. Při takto vysokých venkovních teplotách dochází k přehřívání domů.

Přehřívání střechy

Ochrana proti přehřátí domu se obvykle skládá ze tří řešení, která mohou společně zpomalit přenos tepla až o 25 %, což má významný vliv na pocitovou teplotu v interiéru. Skládá se ze speciální střešní krytiny s protismykovou vrstvou, paropropustné membrány a nadstřešní izolace. Co když takovou speciální střešní krytinu nemáte?

Vhodně zvolená izolace střechy je však u současných řešení střešních krytin pouze „špičkou ledovce“. Z tohoto důvodu je na trhu ochranný a zároveň vysoce reflexní střešní nátěr, který je přímo navržen tak, aby zajistil příjemnější klima v podkroví. Jak tedy zabraňuje přehřívání střechy?

Použití vysoce reflexního ochranného nátěru

Aby se střecha nepřehřívala, potřebuje ochranný povlak, který má schopnost odrážet velké množství UV záření zpět do prostoru. A právě takovým nátěrem je ClimateCoating ThermoActive.

Tento ochranný nátěr vyrobený v Německu dosahuje vynikajících vlastností a nepoškodí ho ani silný déšť, kroupy nebo sníh. Po vhodné předúpravě střechy vytváří nátěr dlouhodobou ochranu, která současně chrání téměř všechny podklady. Za svou extrémně vysokou přilnavost ke všem běžným střešním krytinám vděčí ClimateCoating ThermoActive jedinečnému složení vysoce kvalitních surovin.

Nátěr ClimateCoating ThermoActive dokáže odrazit více než 91 % slunečních paprsků.

Příklad z praxe: pokud je venkovní teplota 30 °C – střecha obvykle dosahuje teploty kolem 70 °C. Po nanesení reflexního nátěru ClimateCoating ThermoActive dosáhne střecha teploty pouze přibližně 35 °C.

Nátěr ClimateCoating ThermoActive zůstává pružný ve vysokém rozsahu teplot od -40 °C do +150 °C. Není třeba se obávat vzniku trhlin způsobených vytvrzováním, a tedy zatékání do střechy.
Vysoká odrazivost slunečního záření snižuje přehřívání střechy

Reflexní nátěr ClimateCoating ThermoActive dokáže díky svým jedinečným a speciálním vlastnostem účinně odrážet sluneční záření. Postará se tak o příjemné klima v podkroví a půdních prostorách – a zabrání tak přehřívání střechy. Pomůže také výrazně ušetřit náklady na klimatizaci, protože teplota v podkroví po aplikaci nátěru ClimateCoating ThermoActive výrazně klesne. Čím více slunečních paprsků se odráží do venkovního prostoru – tím méně jich proniká střešní krytinou do interiéru budovy = menší ohřívání vnitřních půdních prostor.

Více o systému ClimateCoating ThermoActive v našich článcích + praktické příklady:

Přehřívání obvodových stěn

Sluneční paprsky mohou ohřívat nejen střechu, ale i vnější stěny. V těchto případech do jisté míry pomůže vnější izolace domu, ale v letních vedrech nepomůže ani vnější izolace.

Důležitou roli hrají také venkovní žaluzie, které zabraňují pronikání slunečních paprsků do interiéru, kde ohřívají podlahy a předměty uvnitř domu.

Moderní stavební materiály

Ochranný a vysoce reflexní fasádní nátěr

Fasádní nátěr ClimateCoating ThermoProtect má velmi podobné vlastnosti jako střešní nátěr ThermoActive.

ClimateCoating ThermoProtect obsahuje anti-UV pigmenty, které zajišťují dlouhodobou stabilitu široké škály barev. Po nanesení vytvoří fasádní nátěr tepelně reflexní, vodoodpudivou, ale paropropustnou vrstvu, která při tloušťce 300 μm dokonale chrání podklad i za extrémních povětrnostních podmínek. Částice prachu a nečistot se na povrchu hůře zachycují (je antistatický), což dále zvyšuje dekorativní efekt. Odolává vlivu agresivních látek, zejména v průmyslových aglomeracích.

Všechny nátěry ClimateCoating® jsou založeny na technologii reflexních membrán a mají čistě fyzikální účinek. Tyto ekologické a vysoce účinné nátěry přesvědčují uživatele po celém světě již od roku 2003 svými speciálními vlastnostmi a vysokou hospodárností.

Mezi hlavní výhody fasádního nátěru ClimateCoating ThermoProtect patří:

  • Odolnost vůči kyselinám, louhům, ozónu, oxidům dusíku a síry.
  • reguluje vlhkost zdiva
  • odráží UV záření
  • odpuzuje nečistoty a kontaminanty
  • zlepšuje energetickou bilanci budovy
  • minimalizuje tvorbu řas, mechů, hub a plísní.
  • odolnost vůči povětrnostním vlivům

Nátěr ClimateCoating tvoří ochranný štít pláště budovy, který díky svému jedinečnému složení odvádí vlhkost, ale zabraňuje jejímu opětovnému přenosu z vnějšího prostředí zpět do materiálu stavební konstrukce. Povlak ClimateCoating zajišťuje teplotní stabilitu, a proto nedochází k degradaci (praskání) zdiva nebo stěn v důsledku vysokých teplotních rozdílů.

Řízení teploty

V létě jsou vnější stěny ochlazovány krátkovlnnými odrazy slunečního světla a řízeným odpařováním. Tím se snižuje chladicí zátěž (klimatizace), a tím i náklady na energii. Zároveň jsou vnější stěny udržovány v suchu, což působí proti tvorbě řas, zejména na zateplených fasádách.

Při použití v horkém podnebí je omezen přenos tepla zvenku dovnitř = vysoká odrazivost UV záření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *