27. července 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak odstranit plíseň a řasy v domě nebo na fasádě

4 min čtení

Pokud vás začaly častěji trápit bolesti hlavy, záněty dutin a kožní problémy, možná u vás zdomácněly plísně.

Vyměnili jste stará dřevěná okna za plastová? Zateplili vám dům? Pokud nemáte teploměr s vlhkoměrem – možná jste si nevšimli, jak se ve vaší domácnosti změnila vlhkost vzduchu a jen se někdy necítíte dobře. A co je příčinou? V zimním období během aktivního topení máte v bytě příliš „sucho“ a někdy klesne vlhkost vzduchu pod 30% (v noci se vám může svévolně spouštět krev z nosu …). Na jaře a podzim vlhkost vzduchu atakuje někdy hodnoty 60-70% (tehdy pravděpodobně pozorujete zvýšenou nemocnost členů rodiny a na stěnách se zjevují černé a barevně skvrny).

Proč se na stěnách vytváří plíseň?

Podzim a zima jsou jako stvořené na vznik plísní. Útočí nejen na staré domy a byty, ale i na zateplené domy a novostavby. Jelikož atmosférický tlak automatický tlačí vlhkost do vnitřku našeho domu, je potřeba mu trochu odporovat. V neprodyšně uzavřených prostorách se hromadí vlhký vzduch, vlhkost vsakuje do stěn a podporuje množení plísní a jiných škodlivých mikroorganismů. Stačí, že pravidelně sušíte prádlo v bytě dokonale utěsněném plastovými okny, aby vám teplo neunikalo na ulici. Okna se orosí a objeví se drobné tmavé fleky, které se nenápadně rozšiřují. Když se však začnou tvořit na hůře přístupných místech, například za nábytkem – jejich odhalení může trvat i několik měsíců a odstranění plísní může být složitější. Každý člověk v bytě vyprodukuje 3-8L vody za 24hodin v závislosti na činnosti, kterou vykonává a tuto vlhkost je třeba z bytu odstranit. Zateplený byt nebo dům polystyrenem je jako v igelitovém pytli – vlhkost se nedokáže odvětrat sama a proto musíte důkladně větrat. Každý si řekne: „Když jsem zateplil dům, musím za každou cenu ušetřit !!“ Ale za jakou cenu? I za cenu poškozeného zdraví?

dnu 2

Plísně poškozují zdraví

Plísně v domácnosti mohou mít různou podobu, od tmavých nenápadných skvrn až po zatuchlý pach v nevětrané skříni. Neškodí jen stěnám a nábytku, ale především vašemu zdraví a proto je třeba co nejrychleji zlikvidovat. Jejich spóry pronikají do dýchacích cest a vyvolávají různé alergie, ekzémy, záněty spojivek, chronickou rýmu či dokonce průduškové astma, v lepším případě pouze bolesti hlavy. Všechny tyto příznaky mohou doprovázet problémy se spaním a pocity únavy. Z dlouhodobého hlediska je žití v takovém bytě je velmi nebezpečné pro vaše zdraví.

schimmel1

Účinný boj s plísněmi – jak se zbavit plísní

Větrat s rozumem! To je nejjednodušší rada, která vám může pomoci v boji s plísněmi. Vlhkost vzduchu, která je pro ně živnou půdou, by se měla pohybovat od 40 do 55% maximálně, nikdy by však neměla přesáhnout 60%. Pravidelným větráním ji můžete udržet v normě, nevětrejte však během deště. Pokud je to možné, sušte prádlo venku, protože voda odpařené z vyprání oblečení doslova vytvoří efekt deštného pralesa. Vzduch by měl v pokojích proudit, proto odsuňte nábytek od stěn. Při vaření mějte zapnutou digestoř a dveře do koupelny nechávejte otevřené, po koupeli či osprchování nechte větrák odvětrat maximum vlhkosti.

100_0016

Je velmi důležité naučit se správně udržovat svůj byt v „klimatu“, který je pro náš organismus ideální. Pokud se budete snažit v pokoji docílit cca 50% vlhkost a 22 ° C (povrchová teplota stěn nesmí klesnout pod 12 ° C) – budete mít doma ideální klima pro vaše zdraví. Samozřejmě, že ne vždy se dá povrchová teplota udržet v požadované teplotě – velmi vám pomůže, pokud všechny stěny natřete tepelněizolačním nátěrem např: ThermoPlus (termokeramický nátěr ClimateCoating).

Pokud bydlíte v zatepleném panelovém domě s plastovými okny a chystáte se v zimě na dovolenou – nevypínejte topení. Snižte teplotu na úsporných 16 až 18 stupňů Celsia, aby obvodové zdi nevychladly. Když vlhkost nemá kam uniknout, soustřeďuje se na nejchladnějších místech – na oknech, v nevytápěných místnostech nebo ve špatně zaizolovaných prostorách.

Jak odstranit plíseň?

Když vás po návratu přece jen přivítají plesnivé stěny, pořádně vyvětrejte celý byt a plíseň odstraňte pomocí speciálního prostředku, nikoli však agresivními přípravky které jsou denně v reklamách. Použijte například ClimateCoating Sanosil S010 – je to přípravek na odstranění plísní bez zápachu a účinně plísně ničí. Pokud plísně zasáhly velké plochy, obraťte se na odborníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *