18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Je polystyren škodlivý? Zateplujeme toxickou látkou.

2 min čtení

Poruchy štítné žlázy či různé druhy rakoviny – za těmito chorobami stojí látka, kterou máme doslova za okny. Zatímco Brusel chce nebezpečnou chemikálii zakázat, my s ní obkládáme domy.

Chystáte se zateplovat dům nebo činžovní dům? Polystyren, který je pro tyto účely používán nejčastěji, obsahuje toxickou látku.

Aby nebyl obklad příliš hořlavý, výrobci přidávají do polystyrenu HBCD (hexabromcyklododekan). Ten je na seznamu evropské chemické agentury mezi sedmi toxickými látkami, které Brusel zřejmě zakáže.

Martin Murín, Ekotoxikologické centrum:
„Tyto látky se nerozkládají v životním prostředí, kumulují se v živých organizmech, tukových tkáních a mimo jiné i člověka. Jsou velmi toxické.“

Úřad veřejného zdravotnictví připouští, že látka obsažená v polystyrénu při zateplování bytů, může stát za velmi vážnými zdravotními poruchami a onemocněními.

Úřad veřejného zdravotnictví:
„Zpomaluje činnost detoxikačních enzymů. Je také podezření, že může vyvolávat rakovinu, narušovat hormonální systém štítné žlázy a může způsobovat i poruchy ve vývoji nervové soustavy.“

Na Slovensku jde stále o nejrozšířenější způsob zateplování. Může za to cena.

Zuzana Sternová, Technický a zkušební ústav stavební
„Pěnový polystyren je o něco levnější než minerálně-vláknitá deska.“

Evropský seznam nebezpečných látek je na světě od loňského října (pozn.: říjen 2008). Zákaz jejich používání by měl začít platit až od roku 2011.

Zdroj: Televize Markíza, Televizní noviny, 2.3.2009

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *