18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak ušetřit energii nejen v řetězcích supermarketů?

6 min čtení
Řada obchodních řetězců již oznámila řadu opatření, která musí přijmout v souvislosti s energetickou krizí a neustále rostoucími cenami energií.

Jak ušetřit energii nejen v řetězcích supermarketů?

Řada maloobchodních řetězců na Slovensku již oznámila řadu opatření, která musí přijmout v souvislosti s energetickou krizí a neustále rostoucími cenami energií.

Ceny energií rostou raketovým tempem, navíc hrozí, že kvůli možnému nedostatku budou zavedeny příděly. Někteří evropští maloobchodníci proto přijímají drastická opatření. Ve Francii například plánují ztlumit světla v obchodech, vypnout venkovní reklamní světla po zavírací době nebo snížit teplotu v obchodech. Maloobchodní řetězce na Slovensku se připravují na podobná opatření.

Úspora energie v řetězcích supermarketů

Manažerka komunikace společnosti Ikea Lenka Kotlebová uvedla, že hledají vhodné scénáře pro různé situace, které mohou nastat. Jednou z možností, kterou zvažují a kterou by mohli zvolit, je snížení teploty vytápění přibližně o dva stupně. Zatím však nebylo nic rozhodnuto. V praxi by to znamenalo, že by se teplota v prodejně snížila na 22 nebo 21 stupňů. Cílem je teplota v místnosti, která bude vyhovovat zákazníkům i personálu a bude jim příjemná.

Mluvčí Kauflandu Samuel Machajdík dále uvedl, že plánují také úsporu energie snížením doby a intenzity osvětlení reklam. Přesto chtějí svým zákazníkům a zaměstnancům zajistit co největší pohodlí, takže plánují pouze minimální snížení vnitřní teploty v prodejnách a postupně do každé z nich instalují tepelná čerpadla.

František Somor, manažer expanze společnosti dm-drogerie markt, uvedl, že společnost dm-drogerie markt jako ekologicky smýšlející firma neustále zavádí opatření na úsporu energie. Na svých pobočkách instalovala LED osvětlení, připravuje fotovoltaiku v novém centrálním skladu, většinu svých poboček zásobuje ekologickou elektřinou a vede své zaměstnance k tomu, aby při používání klimatizace, osvětlení, vytápění a vody dbali na šetrné zacházení s energií.

Snížení spotřeby energie v letních měsících

V letních měsících spotřebovává klimatizace nejvíce energie. Abychom mohli snížit výkon klimatizace, musíme snížit teplotu střechy. Toho můžeme dosáhnout pomocí účinného reflexního nátěru, který dokáže odrážet sluneční paprsky. Nejlepším produktem na trhu je ClimateCoating ThermoActive.

Tip na článek: Reflexní nátěr na střechu s excelentním chladícím výkonem

ThermoActive má vysokou odrazivost slunečního záření

Reflexní střešní nátěr ThermoActive dokáže díky svým jedinečným a charakteristickým vlastnostem účinně odrážet sluneční světlo. Postará se tak o příjemné klima v podkrovních a půdních prostorách. Zároveň pomůže ušetřit značné náklady na klimatizaci, protože teplota v podkroví po aplikaci reflexního nátěru ThermoActive výrazně klesne. Čím více slunečních paprsků se odráží ven – tím méně jich proniká střešní krytinou do vnitřních prostor budovy = menší ohřívání vnitřních půdních prostor.

Reflexní nátěr na střechu s excelentním izolačním a chladícím výkonem

Teplotní rozdíl střechy s reflexní vrstvou ThermoActive bude min. 30 °C !!!

Podle měření, např. na střeše firmy Schindler v Dunajské Stredě, klesne teplota střechy po aplikaci nátěru nejméně o 30 °C.

Teplota střechy s nátěrem ThermoActive – naměřené hodnoty

Má-li střešní krytina vystavená povětrnostním vlivům a vlivům prostředí dlouhodobě plnit svou funkci, potřebuje kvalitní ochranný a tepelný štít – a tento úkol dokonale splňuje krytina ClimateCoating ThermoActive. Silný déšť, kroupy ani sníh nemohou systém ThermoActive poškodit. Kromě toho se tento nátěr vyznačuje velmi vysokou odrazivostí slunečního UV záření – dokáže odrazit až 91 % slunečního záření zpět do prostoru a chrání tak střechu před přehřátím !

Snížení spotřeby energie v zimních měsících

Teplá hlava a studené nohy, topení puštěné naplno – kdo by neznal tento běžný pocit typický pro zimní měsíce? Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoPlus zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla v místnosti. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem tak může být menší než 2 °C. Zároveň se zabrání kondenzaci vlhkosti na stěnách a vzniku plísní. Může dojít také k omezení větrání, při kterém drahé teplo doslova vyletí oknem.

Video si můžete prohlédnout kliknutím na následující obrázek:

nebo přímý odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=0qyY88jftrs

Stěny ošetřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velkou keramickou plochu, a proto v chladných měsících fungují jako kachlová kamna a vyzařují do místnosti příjemné teplo. Keramické duté kuličky obsažené v povlaku ClimateCoating ThermoPlus vedou teplo jako „mini kamna“. Díky svým vlastnostem a výrazně zvětšenému povrchu stěn nátěr rychle a dobře rozvádí sálavé teplo ze zdroje tepla na vzdálenější plochy stěn a stropu. Kamna nyní „vyzařují“ teplo mnohem rovnoměrněji do místnosti. Současně se přebytečná vlhkost „vytahuje“ ze stěn a přenáší se do vzduchu. To má zásadní význam pro izolační efekt, protože suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Chladné místnosti, např. po návratu z cesty, se rychleji zahřívají. A díky nepřetržitému provozu můžete výrazně snížit náklady na vytápění. Můžete ušetřit více než 30 % nákladů na vytápění.

Svítivost obchodu může být vyšší.

Pro interiér můžete použít zesilovač světla ClimateCoating Lumen. Jedná se o vysoce účinnou povrchovou úpravu, která zajišťuje lepší vyvážení jasu a vyšší světelný výkon v místnostech, a to i v tmavých barvách.

Zesilovač vnitřního osvětlení

Nezávislé studie ukazují, že skutečná naměřená difúzní světelná odrazivost pro každý barevný tón je výrazně vyšší než standardní hodnoty používané v profesionálních programech pro výpočet světla, jako je například Dialux. Miliony drobných sklokeramických dutých kuliček v nátěru ClimateCoating Lumen zlepšují hodnotu difúzní odrazivosti o 12 % u bílé a až o 420 % u černé barvy.
Architekti a designéři mohou nyní kreativněji využívat tmavé barvy a odstíny. Lumen doslova dodává světlo a barvy současným interiérům.

Lumen je dalším vývojem systému ThermoPlus. Barva na zeď v sobě spojuje nejvyšší funkčnost, inovaci a barevnou rozmanitost. Používá se tam, kde je vyžadován obzvláště dobrý světelný výkon: v kancelářích, školách, pečovatelských domech, ateliérech, dílnách a muzeích. Samozřejmě i doma. Můžeme ji použít i v obchodních řetězcích – zvyšuje světelnost interiéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *