Přehřívání střechy? Poradíme, jak tento problém vyřešit
7 min čteníPřehřívání střechy je častým jevem hlavně v letních měsících, kdy se rtuť teploměru šplhá neúměrně vysoko. No ne jen tehdy. Střecha se může přehřívat i při nižší teplotě během jarních slunečných dnů. Ostré sluneční paprsky zahřejí střešní krytinu a v podkrovních prostorách je neúnosné teplo. Jak tento problém řešit? Existuje nějaký návod na to, jak zabránit tomu, aby se střecha nepřehřívala? Poradíme vám.
Jaká je příčina přehřívání střechy?
Tak jednoznačně: sluneční záření. Nárůst průměrných teplot na našem území je dlouhodobým trendem, který je pozorovatelný zejména v jižních oblastech. Od počátku 20.století stoupla průměrná teplota jen o 1,1°C, ale změny jsou i při takto malém výkyvu dost viditelné. Náhlé vlny veder, kdy teplota běžně vystoupí nad 30°C – tehdy dosahuje teplota střechy až 70°C, tak nejsou ničím výjimečným. Třeba být proto připraven. Při takto vysokých venkovních teplotách je již přehřívání střechy dosti vysoké.
Obvykle se ochrana proti přehřívání střechy sestává ze tří řešení, které dohromady dokáží zpomalit prostup tepla až o 25%, což má výrazný vliv na pocitovou teplotu v interiéru. Sestává ze speciální střešní krytiny s povrchovou úpravou proti přehřívání, paropropustné fólie a nadkrokvové izolací. Co když ale takovou speciální střešní krytinu nemáte?
Vhodně zvolená izolace střechy je však jen „vrcholem ledovce“ při současných střešních řešeních. Z tohoto důvodu je na trhu ochranný a zároveň velmi reflexní nátěr na střechu, který je přímo určen pro zajištění příjemnější klimatu v podkroví. Jak nám tedy zabrání v tom, aby se nám střecha nepřehřívala?
Přehřívání střechy je minulostí – použijte vysoce reflexní ochranný nátěr.
Na to, aby se nám střecha nepřehřívala, je potřeba ochranný nátěr, který má schopnost odrazit velké množství ÚV záření zpět do prostoru. A přesně takovým nátěrem je ClimateCoating ThermoActive.
Tento ochranný nátěr vyrobený v Německu dosahuje vynikajících parametrů a ani prudký déšť, kroupy nebo sníh ho nedokážou poškodit. Po odpovídající předúpravě střechy se s nátěrem vytvoří dlouhodobá ochrana, která současně chrání téměř všechny podklady. Za mimořádně vysokou přilnavost na všechny obvyklé střešní krytiny vděčí ClimateCoating ThermoActive jedinečné kompozici z vysoce kvalitních surovin.
ClimateCoating ThermoActive zůstává elastický ve vysokém teplotním rozsahu od -40 ° C do + 150°C. Není třeba se obávat tvorby trhlin vzniklých vytvrzováním a tím pádem zatékání střechy.
Vysoká reflexe (odrazivost) slunečního záření snižuje přehřívání střechy
Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive dokáže díky svým unikátním a jedinečným vlastnostem efektivně odrážet sluneční záření. Postará se tak o pohodové klima v podkroví a v podkrovních prostorách – a tím zabrání přehřívání střechy. Zároveň pomůže ušetřit nemalé náklady na klimatizaci, protože teplota v podkroví po aplikaci nátěru ClimateCoating ThermoActive výrazně klesne. Čím více slunečních paprsků se odrazí do venkovního prostoru – tím méně jejich pronikne přes střešní krytinu do vnitřku budovy = menší zahřívání vnitřních podkrovních prostor.
Příklady z praxe – snížení teploty střechy a půdních prostor
Snížení teploty pod střechou o 20°C
Majitel prodejny na Kozím Vršku si postěžoval, že ve slunečních dnech je v jeho prostorách nesnesitelné teplo, které se v teplých letních měsících blížilo až k 50°C. Vlastně: ani moc nezáleželo na tom, jestli je venku 18°C nebo 30°C – pod střechou se prostor vždy dokázal vyhřát. A to byl problém nejen pro trvanlivost mléčných výrobků, ale i pro zaměstnance. Majitel má namontované klimatizační zařízení, ale ani to nestíhalo vychladit prostory prodejny a tepla se nedokázal zbavit – takže i se zapnutou klimatizací bylo v prostorách velmi teplo.
A výsledek? Teplota nižší o 20°C
Po aplikaci nátěru ClimateCoating ThermoActive se teplota v prodejně na Kozím Vršku snížila až o 20°C (při stejných podmínkách se zapnutou klimatizací). Nátěr částečně zabránil pronikání slunečních paprsků – ale co je nejdůležitější – díky jeho vlastnostem a složení odrazil většinu slunečního záření zpět do prostoru a tím se zabránilo přehřívání střechy.
Více v našem článku: Snížení teploty pod střechou o 20°C
Jak snížit teplotu v podkroví? Teplota střechy chladnější o 38°C
Nátěr na střechu ClimateCoating ThermoActive využívá své vynikající vlastnosti na výrazné snížení teploty střechy. Svou vysokou reflexí tak zpět do prostoru odrazí podstatnou část slunečního záření. Po aplikaci ClimateCoating ThermoActive na střešní krytinu byla teplota střechy s nátěrem ClimateCoating ThermoActive: 25°C. (Při venkovní teplotě 24°C) Střešní krytina neošetřená nátěrem ClimateCoating ThermoActive dosahovala teploty kolem 63°C (při stejné venkovní teplotě 24 ° C) – což je při porovnání teploty střechy s nátěrem ClimateCoating® rozdíl 38°C.
Více v našem článku: Jak snížit teplotu v podkroví? Teplota střechy chladnější o 38°C
Teplo ve výrobní hale? Jak snížit teplotu?
Oslovila ma velká společnost, která vlastní několik velkých výrobních hal, abychom jí navrhli řešení, jak snížit teplotu ve výrobních halách. Teplo ve výrobní hale už bylo velké, hlavně když se opřeli sluneční paprsky do střechy. Protože to nebyla první firma, která měla podobný problém s teplem, doporučili jsme jim termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive. Z vlastních zkušeností jsme věděli, že toto řešení jim pomůže snížit teplotu ve výrobních halách a po realizaci budou spokojeni.
Firma se nachází na jižním Slovensku v Dunajské Stredě. Předem jsem si domluvil setkání a byl jsem se na výrobní prostory a haly podívat. Zároveň jsem se snažil popsat a vysvětlit princip funkce ochranného a velmi reflexního nátěru ClimateCoating ThermoActive.
Když jsem odcházel, nechal jsem jim pár litrů nátěru ClimateCoating ThermoActive, ať si sami vyzkoušejí natřít světlíky ve výrobních halách nebo i část střechy.
Mnoho lidí stále moc nevěří nanotechnologiím a proto místo slov nechám „promluvit“ praktické zkušenosti. Sám zákazník si může vyzkoušet, zda tento termokeramický nátěr funguje a zda se dle jeho měření může snížit teplota ve výrobních halách.
Druhý den si měli vzít digitální teploměr a změřit teplotu natřených částí střechy a teplotu střechy nenatřených částí.
A výsledek jejich měření? Přiznám se, já věděl, jaký bude. Sami si odměřili teplotu střechy výrobní haly a teplotní rozdíl mezi natřenou částí střechy a nenatřenou částí byl cca 32°C. (nenatřená střecha = 64°C, střecha s nátěrem ClimateCoating ThermoActive = 32°C)
Aplikace reflexního nátěru na střechu ThermoActive probíhala v létě 2019 a realizovalo se cca 14 000 m2 povrchu střechy.
Více v našem článku: Reflexní nátěr na střechu s excelentním chladícím výkonem
Střecha z Lexanu: snížení teploty střechy
V polovině léta nás oslovil provozovatel hotelu Holilday Inn v Žilině, jestli bychom mu nevěděli pomoci a vyřešit problém s přehříváním střechy. Jednalo se o přechodovou chodbu, zastřešenou světlíkem z Lexanu, z níž se vcházelo do kanceláří. V horkých letních dnech (venkovní teplota cca 30°C) atakovala teplota na chodbě pod světlíkem hodnoty 50°C. Teplo z vyhřáté chodby nemělo daleko do kanceláři, ve kterých „zpříjemňovalo“ pracovní povinnosti zaměstnancům hotelu Holiday Inn.
Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive jsme na střechu z Lexanu aplikovali během jednoho dne a už na den druhý se dostavil výsledek. Venku bylo opět nádherné letní počasí (cca 33°C) – no zaměstnanci hotelu Holiday Inn už neprožívali takové „peklo“ jako po minulé dny. Teplota pod světlíkem ošetřeného nátěrem ClimateCoating ThermoActive klesla dost výrazně: z původních 48°C na 33°C – což představuje rozdíl teploty cca o 15°C.
Více v našem článku: Střecha z Lexanu: snížení teploty a prostupu tepla
Líbily se vám příklady z praxe? Pokud ano – přehřívání střechy by mělo být pro vás minulostí, pokud se rozhodnete na střechu aplikovat vysoce reflexní nátěr ClimateCoating ThermoActive.