27. března 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Plísně v koupelně? S nátěrem ClimateCoating se jich zbavíte!

5 min čtení

Plísně milují vlhké prostředí – jsou to např .: koupelny, kuchyně, nevytápěné chodby a předsíně domů – jednoduše místa, ve kterých je zvýšená vlhkost. Pro majitele rodinných domů nebo bytů to může být noční můra, protože zbavit se jich nemusí být vždy jednoduché.

Co jsou plísně?

Plísně jsou vláknité houby, které produkují spóry – ty jsou velmi malé a lehké rozmnožovací částečky, které jsou uvolňovány do ovzduší a kontaminují další předměty a prostory. Jsou viditelné jako různobarevné nárůsty bílé, žluté, zelené, krémové, modré, černé nebo šedé barvy. Obecně rozeznáváme vnější, přírodní, bytové a umělé plísně.

Příčina tvorby plísní

Příčinou tvorby plísní v interiérech je zvýšená vlhkost objektu, která se vytváří na stěnách nebo předmětech. To poskytuje ideální živné prostředí pro tvorbu a růst plísní. Vlhkost v interiérech může být způsobeno různými faktory, mezi nejčastější patří:

  • Nedostatečné větrání bez proudění vzduchu
  • Volba neprodyšných materiálů na zateplení objektu (např. polystyren) a tím nedostatečný odvod vlhkosti
  • Špatně zaizolované základy objektu – vzlínání vody
  • Popraskaný vnější fasádní nátěr nebo fasádní omítka – zatékání dešťové vody
  • Tepelné mosty – srážení vodních par
  • Vaření, praní, sušení prádla, sprchování, koupání, …
  • Přítomnost vodní plochy (bazén, akvárium)

Termokeramický nátěr ClimateCoating: účinný lék proti plísni

Nátěr ClimateCoating je prodyšný a výborně odvádí vlhkost ze stěn. Má vynikající vlastnosti a navíc je vodou omyvatelný. Je určen pro vnitřní i venkovní použití – takže ho můžeme aplikovat na celý plášť stavebního objektu. V tomto článku uvedu pár příkladů z praxe, kdy ClimateCoating pomohl vyřešit problémy s plísněmi.

(Na obrázcích vidíte nátěr ClimateCoating po 12-ti letech – stěny jsou bez plísní i ve vlhké koupelně)

Plísně v koupelně v obytném domě se již neobjevily

Koupelny jsou velmi náchylné na výskyt plísní a nebylo tomu jinak ani v prvním příkladu. Před 12 lety v roce 2005 jsem „zápasil“ s plísní i já – no podařilo se mi účinnými prostředky veškerou plíseň zlikvidovat. (Více v článku: Jak odstranit plísně a zabránit jejich tvorbě?)

V té době jsem se seznámil s termokeramickým nátěrem ClimateCoating a rozhodl jsem se jeho účinky vyzkoušet na místech, kde se problém s plísněmi vyskytoval. Nátěrem ClimateCoating ThermoPlus mám vymalovaný celý byt – no na koupelnu jsem jaksi pozapomněl, takže nastal čas na jeho aplikaci i na nejvíce vlhkostí namáhaných místech.

Aplikace nátěru

Aplikace nátěru není vůbec složitá a zvládne ji určitě úplně každý. Po odstraněných a zlikvidování plísní je nutné na povrch stěny nanést penetrační nátěr ClimateCoating FixPlus, který zředíme v poměru 1:4. Za pár hodin můžeme nanést první vrstvu nátěru ClimateCoating Interieur. Aby byl účinek nátěru 100% – musíme ho nanést v 2 vrstvách – takže po vyschnutí první vrstvy naneseme druhou vrstvu. Nátěr nanášíme válečkem nebo malířskou štětkou – záleží jen na vás, s jakým nástrojem se vám lépe pracuje.

A výsledek? Odkdy jsou stěny natřené nátěrem ClimateCoating – plíseň se už neobjevila. ClimateCoating ThermoPlus účinně odvádí vlhkost a stěny jsou stále jakoby se vymalovali jen včera.

Jediné místo, kde se po 12-ti letech plíseň objevila – byl neprodyšný silikon kolem vany. Je to pochopitelné, protože neprodyšné materiály neodvádějí vlhkost a poskytují tak živnou půdu pro tvorbu a růst plísní. Naštěstí – i tyto malé místa se dají účinně zlikvidovat prostředky k hubení plísní. Já jsem použil ClimateCoating Sanosil S010, ale můžete zkusit i jiné dostupné prostředky nebo běžné věci, které máte pravděpodobně i doma:

  • čistý líh (účinný je především při odstraňování plísně ze stěn – rozředit v poměru 1:1, přelijte do láhve s rozprašovačem aplikujte na plíseň, nechte působit a následně odstraňte houbičkou či škrabkou)
  • ocet (účinný bojovník proti plísni a jedna z nejúčinnějších prevenci proti této houbě – nastříkejte ocet na postižená místa a důkladně vydrhněte)
  • jedlá soda (smíchat v poměru 1:1 na pastu, nanést a nechat vyschnout)
  • čajovníkový olej (nejsilnější přírodní dezinfekční prostředek, smíchejte 2 lžíce oleje a 2 sklenice vody, přelijte do láhve s rozprašovačem, nastříkejte na plíseň a nechte působit 2 hodiny, pak odstraňte houbičkou)

Sprchy v posilovně jsou už pár let bez plísní

Dalším místem, kde se s oblibou drží plísně – jsou veřejné sprchy, prostory plovárny, vlhké prostředí s bazény apod. To může mít za následek nejen zdravotní riziko, ale pro majitele takových prostorů i odliv zákazníků. Nikdo se přece nechce sprchovat na místech, kde může být ohroženo jeho zdraví.

Moje kamarádka vlastní posilovnu a obrátila se mě s prosbou, jestli bych jí nevěděl poradit, jak se účinně zbavit plísně v sprchových prostorách. Nejdříve jsem musel plísně odstranit a všechny plísně zničit, aby byla podkladová stěna bez škodlivých zárodků hub. Následně jsem mohl na stěny nanést penetrační nátěr a aplikovat nátěr ClimateCoating ThermoPlus. Majitelka posilovny zpočátku pochybovala pochybovala o účincích nátěrů ClimateCoating, ale nakonec mi dala (i po letech) za pravdu, že to byl dobrý nápad, jak se zbavit plísní.

A výsledek? Ptal jsem se majitelky po 5-ti letech od aplikace ClimateCoating, v jakém stavu jsou sprchy a zda problém s plísní stále přetrvává. Odpověď byla: „Plísně? Co to je? To slovo už 5 let neznám! 🙂 „.

Plísně určitě nepodceňujte!

Problematiku plísní určitě nepodceňujte! Je to jedna z věcí, která představuje zdravotní riziko a může se objevit na nečekaných místech v naší domácnosti – nejčastěji na ve vlhkých prostředích nebo málo větraných místnostech. Existují naštěstí prostředky, jako plísně zničit a jak jim účinně předcházet. Například i s termokeramickým nátěrem ClimateCoating.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *