13. prosince 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Kontaktní zateplení: tvorba plísní a popraskaná omítka

4 min čtení

Při rekonstrukci domu nebo bytové jednotky je zateplování jednou z nejefektivnějších možností investice, která se vrátí v podobě ušetřených nákladů na energie. Ojedinělé však nejsou ani případy, kdy takový zásah do stavby její obyvatelé litovali – hromadění vlhkosti a tvorba plísní už mnoha lidem pokazila pocit z teplého domova bezpečného pro zdraví.

Kdy zateplování tedy nemá smysl a jaké materiály se při zateplování používají, aby stavba dýchala?

Tlusté zdi nepotřebují kontaktní zateplení

Jistý bytový dům kolaudovaný v roce 1956 se po dohodě vlastníků bytů těší na generální opravu. Nezbytností je nová střecha i kotelna, ale z fondu rozvoje bydlení se snad ujdou finanční prostředky i na vylepšení exteriéru. Požadavky na vypracování projektové dokumentace však zateplování neobsahují. „Jsou to sice staré zdi, ale cihlové s tloušťkou půl metru. Celou zimu obyvatelé domu větraly, museli jsme snížit intenzitu vytápění. Navíc bytové jednotky nemají balkony, vlhkost ze sušícího se prádla i při vaření by se hromadila v interiéru. Vystačíme si s novou fasádou a regulovaným topením, ve městě nejsme jediní,“ vysvětluje domovnice Agáta (42). Správce domu jí dal za pravdu a na návrh projektové dokumentace přikývl.

Pokud bydlíte v domě, který se nápadně podobá uvedenému příkladu – tj váš dům má tlusté obvodové zdi široké půl metru – není nutné kontaktní zateplení. Jediné, co je nutné provést při rekonstrukci: je obnovit vnější fasádu a to tak, aby neobsahovala praskliny a nepronikala do zdí dešťová voda. Můžeme využít vlastnosti termokeramického nátěru ClimateCoating – který nám poskytne vše potřebné: ochrání stavební konstrukci před vlivy počasí, minimalizuje tvorbu mikrotrhlin ve fasádě a pronikání vody do podkladu, ale zároveň propouští vodní páry z vnitřku a udrží nám obvodové zdi suché – což je nejlepší předpoklad toho, abychom získali lepší energetickou bilanci stavby a tím i úspory na topení.

Příklad staršího bytového domu, který má půl metru tlusté cihlové zdi a nepotřebuje kontaktní zateplení.
Příklad staršího bytového domu, který má půl metru tlusté cihlové zdi a nepotřebuje kontaktní zateplení.

Existují další výjimky, které “nemají rádi” kontaktní zateplení polystyrenem? Na pozoru byste se měli mít i při permanentně vlhkých zdech, které zateplením této vlastnosti nezbavíte. Nejprve je třeba odstranit příčinu přebytečné vlhkosti, vysušit vlhké zdi a až potom uvažovat nad tepelnou izolací. Riskujete totiž nejen tvorbu plísní, ale také opadávání omítky a další problémy.

Obvodový plášť domu by měl dýchat – propouštět vodní páry, ale bránit vnikání vlhkosti do podkladu

U většiny stavebních firem převládá názor, že zateplování jako takové není špatným krokem. To, co způsobuje hromadění vlhkosti, je buď nesprávně zvolená technologie nebo materiál, případně kombinace obou faktorů. Rekonstrukce by se proto neměla vnímat po jednotlivých krocích, ale jako celek. Velké problémy může nadělat už i výměna oken za plastová, kde dochází k perfektnímu utěsnění spár. Z hlediska tepelných úniků je to jistě velkou výhodou, ale při ventilaci zdí může jít o příčinu vzniku plísní.

Kdy nahradíme polystyren moderními materiály?

Šedý, extrudovaný, pěnový – polystyren je materiál s dobrými izolačními vlastnostmi, ale neměl by se používat jako univerzální řešení pro všechny druhy staveb. Zvláště pěnový je nevhodný pro zdi zápasící s vlhkostí. Rovněž není velmi odolný vůči vysokým teplotám – hrozí popraskání omítky, na kterou by se neměla používat tmavá barva. Za jeho obrovský boom před lety může nízká cena. Rozhodně však nejde o ekologické řešení, nakolik se polystyren vyrábí z ropy.

Popraskaná omítka zatepleného domu - otevřená brána dešťové vodě a nejlepší cesta k vlhkým zdem a tvorbě plísni
Popraskaná omítka zatepleného domu – otevřená brána dešťové vodě a nejlepší cesta k vlhkým zdem a tvorbě plísni

Pokud se chystáte zateplovat – poohlédněte se i po dalších možnostech

Omítkový zateplovací systém ISOTEX tvoří tepelněizolační omítka ISOTEX a termokeramický nátěr ClimateCoating. Spolu tvoří revoluční zateplovací systém s výbornými vlastnostmi a dlouhou životností. Tepelně izolační omítka ISOTEX vám zajistí ve spolupráci s nátěrem ClimateCoating plnou ochranu před všemi atmosférickými vlivy a vytvoří inovativní termoizolační zateplovací systém budoucnosti, který předčí vaše očekávání.

Mezi hlavní výhody zateplovacího systému ISOTEX patří:

  • Funkční životnost zateplovacího systému
  • Výborná ochrana stavební konstrukce
  • Snižuje riziko tvorby plísní a řas na fasádě
  • Zateplovací systém ISOTEX je paropropustný
  • Minimální zatížení stavební konstrukce
  • Žádná hygienická rizika
  • Cena zateplovacího systému ISOTEX

Pracovní postup, jak zateplit dům zateplovacím systémem ISOTEX – si můžete přečíst v našem dalším článku.

Zelené alternativy zateplení

Pokud jste ochoten připlatit si za ekologičtější přístup, zvažte použití některého z přírodních materiálů. Sláma, konopí, zda dřevovláknitá izolace – to vše patří k obnovitelným zdrojům. Stále oblíbenější je také ovčí vlna, protože je velmi pružná, tvárná a dokáže se přizpůsobit i netypickým prostorem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *