24. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Teplo v dětském pokoji: ideální teplota a udržení tepla

8 min čtení

Teplo v dětském pokoji trápí asi každou maminku nebo tatínka, protože zdraví jejich dětí je vždy prvořadé. Ideální teplota a udržení tepla v dětském pokoji nebo v kterékoli jiné místnosti je vždy velký rébus, který by chtěl vyřešit asi každý. Dnes vám ukážeme, jak zlepšit tepelnou pohodu v interiéru a zároveň i snížit náklady na vytápění.


Naše děti mají dětský pokoj za své „království“ a v této místnosti tráví hodně času. Je proto velmi důležité, aby nebyly v zimě a v chladu – tj. aby nebyly hned nemocné. Nejčastější příčinou nízké teploty v dětském pokoji je to, že nám teplo někam uniká. Příčin může být několik:

  • Úniky tepla přes málo těsnící okna  – Pokud vám netěsní dobře okna použijte kvalitní lepící těsnící pásky, tím ztráty o dost snížíte. Podobné těsnění lze použít i na dveře, případně pomůže i vyšší práh.
  • Úniky přes sklo – I přes dobře utěsněným oknům uniká teplo (až 30%) skleněnými tabulemi. Nejlepším řešením jsou zdvojené skla. Můžete je použít i do starších, dosud dobře těsnících oken. Druhý, jednodušší, způsob jsou bezpečnostní fólie do oken. Nejen že fólie brání vysypání skla v případě, že se okno rozbije, fólie funguje i jako tepelná izolace. Pomůže vám i dobré stínění, které v létě nepouští do místnosti teplo z rozpálené okenní tabule, v zimě naopak studené sklo neochlazuje vzduch v pokoji. Nejlepší je v tomto ohledu venkovní roleta nebo žaluzie, protože chrání před výkyvy teploty samotné okno.
  • Vnější obvodové zdi – Pokud nemáte na domě tepelnou izolaci, použijte vnitřní izolaci na stěny – například tepelněizolační omítku ISOTEX – kde je tepelná ztráta citelná. Jsou to všechny obvodové zdi domu.

Typické způsoby vytápění

Většina bytů a domů, které se nacházejí v bytových domech jsou vytápěny ústředním vytápěním , které poskytuje i přípravu teplé užitkové vody . Tento způsob vytápění spočívá v jednom zdroji tepla, který zajišťuje teplo pro celý dům. Otopná soustava ústředního nebo i tzv. centrálního vytápění se skládá ze zdroje tepla, trubkové soustavy na rozvod tepla a topného tělesa tedy radiátorů.

Pro vytápění domů se běžně používají lokální topidla, které jsou umísťovány přímo ve vytápěných místnostech. Tento způsob vytápění je považován za nejjednodušší způsob jak zajistit v místnostech příjemné tepelné podmínky.

Běžnými jsou kamna na tuhá paliva, elektrické akumulační kamna či plynové gamatky . Teplo předávají dvěma základními způsoby a to konvekcí, to znamená, že ohřívají okolní vzduch a tím způsobují jeho pohyb. Druhým způsobem předávání tepla je sálání , jehož prostřednictvím se ohřívají okolní plochy.
Speciální otopné soustavy se zdrojem tepla se obecně rozdělují i podle použitého paliva. Může jít o používání tuhého paliva jako je měkké, tvrdé dřevo a hnědé uhlí. Tyto topné materiály patří mezi nejstarší zdroje tepelné energie.

Jak udržet teplo v dětském pokoji nebo v jiných pokojích?

Abychom udrželi příjemný pocit tepla v místnosti, je dobré minimalizovat teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem. Ten obvykle bývá dost velký, protože teplý vzduch se drží u stropu a chladný zas při podlaze. Aby se tento rozdíl minimalizoval, němečtí vědci vyvinuli keramický nátěr na bázi nanotechnologie , který zvyšuje tepelnou pohodu v místnosti . Jak tento nátěr funguje? Viz následující video :

Dětský pokoj s nátěrem ClimateCoating ThermoPlus

Uvedu jeden příklad z praxe: maminka Katarzyna Kus se rozhodla, že pro svého malého syna předělá dětský pokoj. Teplo v dětském pokoji byla první podmínka a proto kromě Termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoPlus ještě zateplila dětský pokoj tepelněizolační omítkou ISOTEX 70 – zateplovací systém ISOTEX .

Tepelněizolační omítka ISOTEX 70 není podmínkou , ale určitě k vylepšuje tepelněizolační vlastnosti – nejdůležitější je právě termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoPlus.

Postup prací si můžete přečíst např. v tomto článku: Jak zateplit dům zateplovacím systémem ISOTEX – jedná se o vnější zateplení, ale postup při vnitřním zateplení je stejný.

1. Příprava stěn a natření stěn penetračním nátěrem

2. Nanesení tepelněizolační omítky

3. Nanesení Termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoPlus

A výsledek?

Provedli jsme měření teploty – byli jsme zvědaví, jaký je rozdíl mezi teplotou u podlahy a teplotou u stropu . Při zapnutém topení na běžné hodnoty byl rozdíl cca 1 ° C.

Je důležitá vnitřní povrchová teplota stěny?

Ano, je. Proč? Povrchová teplota stěny v pokojích by neměla klesnout pod 12 ° C, protože pak hrozí vznik plísní. Abychom zvýšili povrchovou teplotu v dětském pokoji – nanesli jsme i tepelněizolační omítku ISOTEX 70.

Nová generace zateplovací tepelněizolační omítky ISOTEX R70 má v porovnání se současnými omítkami 3x menší hmotnost . Díky své mimořádně nízké objemové hmotnosti omítka zajišťuje výraznou úsporu tepla . Součinitel tepelné vodivosti je už po 30 dnech od nanesení 0,078 W / mK, po 120 dnech od nanesení dochází k plnému vyzrání fasády a součinitel tepelné vodivosti je 0,07 W / mK.

V dětském pokoji jsme naměřili povrchovou teplotu stěny při podlaze 15,6 ° C a při stropu 17 ° C.

ClimateCoating ThermoPlus rovnoměrně rozkládá teplotu – místnosti se rychleji vyhřejí

Termokeramický nátěr ClimateCoating (starý název ThermoShield) absorbuje teplo z topného tělesa a rychle ho transportuje po celé stěně – to je faktor, který zvyšuje komfort bydlení. Vysoký teplotní rozdíl v místnosti mezi podlahou a stropem je při topení minimální.

Stěny ošetřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch , a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařuje své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru ClimateCoating ThermoPlus, vedou teplo jako „mini kachlíky“ . Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a předá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt , neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Vychladlé prostory, např. po návratu z cest, se rychleji ohřejí. A při nepřetržitém provozu můžete tak vaše topení značně zredukovat. Takto můžete ušetřit přes 30% nákladů na topení.

Udržuje ideální teplotu v místnosti

Určitě to znáte: naplno puštěné topení a přesto je u stropu podstatně vyšší teplota než při podlaze. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus se stará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti, které je vyzařováno do místnosti. Stěny natřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus tak dokáží snížit rozdíl tepla mezi podlahou a stropem na méně než 2°C . Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Reguluje vlhkost v místnosti na optimálních 55%

Výrobky ClimateCoating jsou pro použití v interiéru nastaveny tak, že regulují vlhkost v místnosti na optimální hodnotu 55% . Čím je vyšší vlhkost vzduchu v letních měsících, membrána ClimateCoating generuje chlazení odpařováním – klimatizace zdarma a to zejména v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo toho abyste potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

V letních měsících chladí i bez klimatizace

Nátěr díky své difúzní otevřenosti v létě nasává vlhčí vzduch a transportuje ho jemně do stěny. Stěna se během zimy stala sušší a může tedy nerušeně vlhkost vzduchu přijímat. Keramický nátěr ClimateCoating tak ochlazuje vaše stěny, stejně jako se v létě ochlazuje vaše pokožka pocením. Stěny vydávají osvěžující chlad, díky čemuž je pobyt v budově příjemný po celý den i při vysokých venkovních teplotách.

Aby se zaručil stálý přísun vlhkosti i z venkovního vzduchu, mohou se okna v létě nechat klidně otevřené. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk přitom nemusí být zavřený. Pohoda i v tropických dnech a nocích.

Prevence proti plísním: snižuje riziko tvorby plísní

Lepší rozložení teploty na stěnách, minimální tepelné mosty a udržování stálé vlhkosti – to vše jsou výhody Termokeramické nátěru ClimateCoating . Díky těmto vlastnostem termokeramická membrána ClimateCoating  minimalizuje vznik kondenzátu na stěnách a tím i tvorbu plísní. ClimateCoating neposkytuje živnou půdu (vlhkost) pro uchycení a růst plísní.

Je vhodný pro alergiky

ClimateCoating ThermoPlus je zvlášť vhodný pro alergiky a astmatiky, protože neobsahuje žádné známé alergenní látky. Nevytváří znečištění vzduchu v místnosti, protože povlak (termokeramická membrána) je bez emisí a používá vodu jako rozpouštědlo. Typický „zápach nového nátěru“ po jeho aplikaci zmizí velmi rychle. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak usnadňuje alergikům dýchání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *