23. února 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak zateplit dům zateplovacím systémem ISOTEX

6 min čtení

Zateplit dům vůbec nemusí být složité, pokud zvolíte omítkový zateplovací systém. Myslím, že trochu zručnější a šikovnější domácí kutil by to zvládl i sám. Navíc: při použití systému ISOTEX nemusíte při aplikaci použít armovací síťku a lepidlo.

Omítkový zateplovací systém ISOTEX tvoří zateplovací omítka ISOTEX a termokeramický nátěr ClimateCoating. Spolu tvoří revoluční zateplovací systém s výbornými vlastnostmi a dlouhou životností. Tepelněizolační zateplovací omítka ISOTEX ve spolupráci s nátěrem ClimateCoating zajistí plnou ochranu před všemi atmosférickými vlivy a vytvoří inovativní termoizolační zateplovací systém budoucnosti, který předčí vaše očekávání.

Zateplovací systém ISOTEX

Dnes bych vám rád napsal postup, jak zateplit dům omítkovým zateplovacím systémem ISOTEX. Zateplení domu se tak stává jednodušší než u kontaktních zateplovacích systémů a jako bonus dostaneme daleko lepší vlastnosti, výbornou ochranu obvodových zdí a o poznání delší životnost zateplovacího systému.

1. Příprava podkladu před zateplením domu

Předtím, než začnete na obvodové zdi nanášet tepelněizolační omítku ISOTEX, měli byste si důkladně připravit podklad:

  • podklad očistěte od staré barvy, špíny, prachu a nepevných fragmentů, pokud je nutné, očistěte i beton od zbytků separačních prostředků
  • odstraňte přebytečné výstupky a ochraňte metalické elementy od koroze
  • hladkým betonovým základem se doporučuje přidat drsnost povrchu mechanickým způsobem nebo pomocí kontaktního nátěru

2. Penetrace podkladu

Povrch důkladně natřete penetračním nátěrem ClimateCoating FixPlus, který nanášejte podle vlastností podkladu zředěný v poměru 1:1 až 1:4 objemových dílů vodou.

Můžete ho nanášet štětcem, válečkem nebo nástřikem. Při stříkání je nutno vzít v úvahu ztrátu vznikající tvorbou rozstřiku. Při zpracování je nutno rovněž dbát na to, aby se nepracovalo při teplotě nižší, než je minimální teplota pro tvorbu filmu (5°C). To platí i pro celkovou dobu schnutí.

Ve většině případů postačuje jeden základní nátěr. Při extrémní nasákavosti podkladu je nutné použít neředěný penetrační nátěr. Doba schnutí před aplikací omítky ISOTEX je 4-6 hodin. ClimateCoating FixPlus musí důkladně uschnout, abychom mohli pokračovat v práci.

Aplikace tepelného jádra systému ETG-TS - zateplovací omítky ETG
Aplikace tepelného jádra systému ISOTEX – zateplovací omítky ISOTEX

3. Nanesení tepelněizolační omítky ISOTEX na obvodové zdi domu

Tepelněizolační zateplovací omítka ISOTEX může být aplikována buď ručně, nebo pomocí omítkových automatů jako M-Tech Duo Mix, PFT G-54 nebo podobných.

Příprava malty tepelněizolační omítky ISOTEX: do kulatého kontejneru s plochým dnem (objemem 40 l – na 1 pytel suché směsi a 60 l – na 2 pytle suché směsi) nalijte čistou vodu cca 5,8 až 6,4 l na pytel (10 kg) . Do vody nasypte omítkovou směs ISOTEX. Důkladně promíchejte maltovou směs manuálním stavebním mixérem po dobu 4-5 minut, do stavu homogenní konzistence, hladké a bez sraženin. Maltovou směs tepelněizolační omítky ISOTEX nechte stát po dobu 5 minut, a poté znovu důkladně promíchejte.

zateplenie-systemom-ETG-TS-01

zateplenie-systemom-ETG-TS-03

Matlovou směs nanášíme na obvodové zdi domu v tloušťce cca 2 cm. Při aplikaci vrstvy tepelněizolační omítky ISOTEX doporučuji používat omítkové profily. Omítku můžete nanášet, pokud je venkovní teplota vyšší než 10°C.

Finální povrchovou úpravu můžeme provést v závislosti na teplotě – a to v hodnotách od 2 hodin až do 12 hodin. Čím je teplota vyšší, tím omítková směs rychleji tuhne – proto se nedoporučuje omítku nanášet při vysokých teplotách nad 30°C.

Zateplovací omítka ISOTEX nevyžaduje armování, proto je její nanesení na obvodové zdi domu jednoduché, pohodlné a rychlé.

zateplenie-systemom-ETG-TS-04

4. Aplikace termokeramického nátěru ClimateCoating

Po 48 hodinách od nanesení tepelněizolační omítky ISOTEX a po její finální úpravě, můžeme aplikovat na omítku termokeramický ochranný nátěr ClimateCoating – a to v 2 vrstvách.

ClimateCoating ThermoProtect je odolný ochranný nátěr pro téměř všechny podklady v exteriéru. Výjimečné složení tohoto nátěru otevírá spoustu možností aplikace přinášející tepelný efekt jak v zimním tak v letním období.

Podklad opět natřeme penetračním nátěrem ClimateCoating FixPlus. Aplikace, ředění a pracovní teploty jsou stejné, jako před nanesením omítky ISOTEX.

Po 6 hodinách můžeme nanášet první vrstvu termokeramického nátěru ClimateCoating.

zateplenie-systemom-ETG-TS-05

Nátěr se nanáší štětcem, válečkem nebo bezvzduchovým stříkáním (Airless). ClimateCoating ThermoPlus se dodává připraven k okamžitému zpracování, je jen zapotřebí barvu před aplikací krátce, ale důkladně promíchat – nejlépe mechanicky. Při použití stříkacího přístroje je nutné respektovat směrnice výrobce přístroje. Při zpracování je bezpodmínečně nutné dbát na to, aby se nepracovalo při teplotě nižší, než je minimální teplota pro tvorbu filmu (+7°C). Tato podmínka platí i pro celkovou dobu schnutí. Použité pojivo vytváří dvojitou síťovou strukturu působením UV záření, z toho důvodu je důležité, aby se pracovalo při dostatečném denním světle. Po delším přerušení práce je nutno materiál krátce promíchat.

Druhou vrstvu termokeramického nátěru můžeme nanášet po 12 hodinách od aplikace první vrstvy. Nátěr ClimateCoating ThermoPlus vytvoří plně své vlastnosti až po 36 dnech.

Pokud se chcete o zateplovacím systému ISOTEX dozvědět více, zde jsou linky na další články:

Inovativní zateplovací systém ISOTEX

Zateplovací systém ISOTEX nevyžaduje dodatečné náklady na další údržbu a má stejnou životnost jako váš dům – tj je doživotní. Je odolný a nehrozí jeho poškození ptáky, hlodavci a drobnými domácími zvířaty. Je odolný proti vlhkosti, plísním, řasám a jiným mikroorganismům. Tento revoluční zateplovací systém představuje pro váš dům kabát a pláštěnku v jednom (omítka zabraňuje tepelným ztrátám a ClimateCoating chrání proti pronikání vlhkosti do podkladu).

Obě složky zateplovacího systému ISOTEX snižují riziko tvorby mikrotrhlin na fasádě a odolávají náhlým změnám teplot (prudký déšť v horkém létě), poryvům deště a větrů. Jediná údržba je, povrch fasády omýt tlakovou vodou.

Pokud vás systém ISOTEX zaujal a rádi byste se dozvěděli, jaké jsou další výhody zateplovacího systému ISOTEX, můžete si o nich přečíst v předchozím článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *