18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Aplikace tepelně izolační omítky na zdivo, systém ISOTEX

4 min čtení

Součástí omítkového zateplovacího systému ISOTEX je i tepelně izolační omítka. Její aplikace na zdivo je poměrně jednoduchá a měl by ji zvládnout každý, kdo už alespoň jednou v životě aplikoval nějakou omítku. Dnes si ukážeme přesný postup (i s video návodem), jak si svépomocí zateplit vlastní dům zateplovacím systémem ISOTEX.

Aplikace termoizolační omítkové směsi ISOTEX vyžaduje minimální náročnost, nanáší se bez armovací síťky a lepidla, což podstatným způsobem zkracuje časový rozsah stavebních prací. Po napenetrování podkladu penetračním nátěrem ClimateCoating FixPlus – omítku nanášíme přímo na zdivo – obvykle v tloušťce 3 cm.

Omítku lze nanášet ručně běžným způsobem omítání nebo pomocí strojů na omítání (typu PFT G54 příp. M-Tec Duo). Směs po dokončení vytvoří na stěně jednotnou masivní vrstvu bez skvrn a tepelných mostů.

Při nerovnosti podkladu např. u novostaveb – je lepší plochu vyrovnat obyčejnou omítkou („špric“) – snížíme tak spotřebu tepelně izolační omítky ISOTEX, která je přece jen dražší než obyčejná.

Po 48 hodinách od nanesení tepelně izolační omítky ISOTEX a po jejím finální úpravě, můžeme aplikovat na omítku termokeramický ochranný nátěr ClimateCoating – a to ve 2 vrstvách. Před aplikací nátěru podklad opět napenetrujeme penetračním nátěrem ClimateCoating FixPlus.

Video: aplikace tepelně izolační omítky na zdivo

1. Příprava podkladu před aplikací omítky

Předtím, než začnete na obvodové zdi nanášet tepelně izolační omítku ISOTEX, měli byste si důkladně připravit podklad:

 • podklad očistěte od staré barvy, špíny, prachu a nepevných fragmentů, pokud je nutné, očistěte i beton od zbytků separačních prostředků
 • odstraňte přebytečné výstupky a ochraňte metalické elementy od koroze
 • hladkým betonovým základem se doporučuje přidat drsnost povrchu mechanickým způsobem nebo pomocí kontaktního nátěru

2. Penetrace podkladu

Povrch důkladně natřete penetračním nátěrem ClimateCoating FixPlus, který nanášejte podle vlastností podkladu zředěný v poměru 1:1 až 1:4 objemových dílů vodou.

Můžete jej nanášet štětcem, válečkem nebo nástřikem. Při stříkání je nutné vzít v úvahu ztrátu vznikající tvorbou rozstřiku. Při zpracování je nutno rovněž dbát na to, aby se nepracovalo při teplotě nižší, než je minimální teplota pro tvorbu filmu (7°C). To platí i pro celkovou dobu schnutí.

Ve většině případů postačuje jeden základní nátěr. Při extrémní nasákavosti podkladu je nutné použít neředěný penetrační nátěr. Doba schnutí před aplikací omítky ISOTEX je 4-6 hodin. ClimateCoating FixPlus musí důkladně uschnout, abychom mohli pokračovat v práci.

3. Nanesení tepelně izolační omítky ISOTEX na obvodové zdi domu

Tepelně izolační zateplovací omítka ISOTEX může být aplikována buď ručně, nebo pomocí omítkových automatů jako M-Tech Duo Mix, PFT G-54 nebo podobných.

Příprava malty tepelně izolační omítky ISOTEX: do kulatého kontejneru s plochým dnem (objemem 40 l na 1 pytel suché směsi a 60 l na 2 pytle suché směsi) nalijte čistou vodu cca 5,8 až 6,4 l na pytel (10 kg) . Do vody nasypte omítkovou směs ISOTEX. Důkladně promíchejte maltovou směs manuálním stavebním mixérem po dobu 4-5 minut, do stavu homogenní konzistence, hladké a bez sraženin. Maltovou směs tepelně izolační omítky ISOTEX nechte stát po dobu 5 minut, a pak znovu důkladně promíchat.

Matlovou směs nanášíme na obvodové zdi domu v tloušťce cca 3 cm. Při aplikaci vrstvy tepelně izolační omítky ISOTEX doporučuji používat omítkové profily. Omítku lze nanášet, pokud je venkovní teplota vyšší než 10°C.

Finální povrchovou úpravu můžeme provést v závislosti na teplotě – a to v hodnotách od 2 hodin až do 12 hodin. Čím je teplota vyšší, tím omítková směs rychleji tuhne – proto se nedoporučuje omítku nanášet při vysokých teplotách nad 30°C.

Zateplovací omítka ISOTEX nevyžaduje armování, proto je její nanesení na obvodové zdi domu jednoduché, pohodlné a rychlé.

Proč zvolit omítkový zateplovací systém ISOTEX®? Jaké jsou jeho hlavní výhody?

 • Minimální funkční životnost 30 let
 • Výrazná energetická úspora na vytápění a klimatizaci (15-40%)
 • Vysoká ochrana zdiva před povětrnostními vlivy (bez tvorby zelených řas, hub a plísní)
 • Vysoká účinnost odstranění vlhkosti ze zdiva po odstranění příčiny
 • Aplikace bez porušení zdiva (žádné kotvení)
 • Jednoduché zpracování
 • Nízká hmotnost systému: 7,0 kg / m2
 • Ekologický materiál
 • Rychlá aplikace
 • Systém tepelné ochrany ISOTEX / ClimateCoating® je lepší než kontaktní zateplovací systémy

Podrobnější informace o výhodách omítkového zateplovacího systému ISOTEX® naleznete v článku: Výhody zateplovacího systému ISOTEX® nebo na stránkách prodejce systému ISOTEX®.

Další články o omítkovém zateplovacím systému ISOTEX®:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *