18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Zateplovací systém ISOTEX: revoluční technologie v zateplení

6 min čtení

O zateplení domu a zateplovacích systémech najdete spoustu různých článků a praktických rad, jak nejlépe zateplit váš rodinný nebo panelový dům. Na trhu jsou různé typy polystyrenu nebo minerální vaty, prostřednictvím kterých můžete zateplit vaši fasádu. Všechny tyto systémy kontaktního zateplení budov mají ale svou životnost, která se po určitém čase projeví.

Běžné zateplovací systémy – polystyren, minerální vata

Není pochyb o tom, že kontaktní zateplovací systém každému domu pomůže zlepšit tepelný odpor. Ale za jakou cenu? Do jaké doby od realizace zateplení plní svoji funkčnost? Jsou vynaložené finanční prostředky adekvátní? Vedlejším faktorem při kontaktním zateplení polystyrenem nebo minerální vatou je i dodatečné zatížení staveb množstvím tun zateplovacího materiálu, oslabení konstrukce vyvrtaných otvorů pro kotvy a mnoho dalších aspektů, které v tomto směru moc kontaktnímu zateplení „nenahrávají“.

V dnešní době moderních technologií a stavebních postupů by se měly stavební firmy snažit o to, aby dokázali postavit dům z takového materiálu, který splňuje tepelně technické vlastnosti dle norem a nesnažit se používat dodatečné zateplení. V ideálním případě je postavit obvodové zdi v tloušťce 38 cm (cihla, ytong, atd …) s venkovní omítkou 2cm (+ vnitřní omítka o tloušťce 2cm), zajistit fasádu od „zvlhnutí“ a pokud budeme dostatečně větrat – máme po problémech ( zdravotních a také s úsporou na vytápění či klimatizaci).

Ve většině případů se investice do kontaktního zateplení nikdy nevrátí a to proto, protože každý zateplovací systém má svou životnost a hygienická rizika (plísně, řasy, atd).

Minerální vata je o něco kvalitnější zateplovací systém ve srovnání s polystyrenem – ale i finančně náročnější v pořizovací ceně, ale také nevydrží věčně. Už po 5-8 letech (záleží na kvalitě použité omítky) se začnou projevovat mikrotrhliny na fasádě, které zapříčiňují zvlhnutí vaty a tím pádem i konec její izolační funkčnosti.

Zateplovací systém ISOTEX

Existuje tedy řešení zateplení, které by vydrželo celou životnost stavby? Spoznejte omítkový zateplovací systém ISOTEX.

První složka a jádro zateplovacího systému ISOTEX: Tepelněizolační zateplovací a sanační omítka ISOTEX

Tepelněizolační omítka ISOTEX je vhodná pro fasádní omítání cihlových, betonových, železobetonových, pórobetonových, skleněných, dřevěných a kovových podkladů v exteriéry i v interiery. Omítka ISOTEX je vhodná na omítání všech podkladů, které mají jednoduchý i složitý tvar. Díky své objemové hmotnosti dokáže velmi dobře eliminovat objemové změny podkladových materiálů.

Tepelněizolační omítka ISOTEX je hotová suchá směs na bázi granulovaných křemičitých kuliček, která po smíchání s vodou vytvoří dokonalou plastickou, vysoce adhezní hmotu určenou k použití jako izolace proti vlhkosti a zároveň jako tepelná a zvuková izolace stěn budov.

Princip interakce tepelněizolační omítky ISOTEX se zdivem: omítka ISOTEX nanesena na fasádu pracuje v režimu membránové sanace. Omítka propouští vlhkost ve formě páry prostupující ze zdiva (stěn) az interiéru, čímž dochází k jejímu pravidelnému odvádění a k následnému zlepšení tepelně-izolačních vlastností zdiva tj ke zvýšení hodnoty parametru R (tepelný odpor stavební konstrukce).

Druhá složka zateplovacího systému ISOTEX: Termokeramický nátěr ClimateCoating

ClimateCoating tvoří ochranný štít vrstvy termoizolační omítky ISOTEX, který díky unikátnímu složení odvede vlhkost, avšak zabraňuje zpětnému přechodu vlhkosti z vnějšího prostředí do materiálu stavební konstrukce. ClimateCoating zabezpečuje teplotní stálost a tudíž nedochází k degradaci (k prasklinám) zdiva resp. stěn vlivem vysokého rozdílu teplot.

ETG-TS-house

Inovativní termoizolační zateplovací systém budoucnosti

Tepelněizolační zateplovací omítka ISOTEX vám zajistí ve spolupráci s nátěrem ClimateCoating plnou ochranu před všemi atmosférickými vlivy. Díky svým unikátním vlastnostem termoizolační omítky ISOTEX a nanotechnologií v termokeramické nátěru ClimateCoating vám v toto spojení zajistí regulaci vlhkosti ve zdivu (udržuje ji stále v suchu = pouze „suchý kabát hřeje“). Koeficient absorpce vody je méně než 3% za 120 dní přítomnosti ve vodě a díky svým difuzním vlastnostem – koeficient propustnosti vodních par = 7, napomáhá rychle odstranit vlhkost, čímž zamezuje vzniku plísní na povrchu a uvnitř konstrukce budov.

Tepelněizolační zateplovací omítka ISOTEX je velmi vhodná nejen jako alternativa zlepšení komfortu vašeho bydlení (zateplení vaší nemovitosti), ale zároveň získáte nový kabát domu, který vaši nemovitost ochrání před všemi povětrnostními vlivy. V létě se stavba nepřehřeje (úspora na klimatizaci) a v zimě 3x sníží únik tepla z vašeho domu (úspora na vytápění).

Spolu v kombinaci s termokeramickým nátěrem ClimateCoating vytvoří zateplovací omítka ISOTEX komplexní zateplovací systém pro ideální zateplení domu.

Výhody zateplovacího systému ISOTEX

  • Minimální životnost 30 let
  • Výrazná energetická úspora na vytápění a klimatizaci (15-40%)
  • Vysoká ochrana zdiva před povětrnostními vlivy (bez tvorby zelených řas, hub a plísní)
  • Vysoká účinnost odstranění vlhkosti ze zdiva po odstranění příčiny
  • Aplikace bez porušení zdiva (žádné kotvení)
  • Jednoduché zpracování
  • Nízká hmotnost systému: 8,0 kg / m2
  • Ekologický materiál
  • Rychlá aplikace
  • Systém tepelné ochrany ISOTEX / ClimateCoating je lepší než kontaktní zateplovací systémy

ETG-TS-system-01

Zateplovací systém ISOTEX: Revoluční tepelná ochrana budov

Systém ISOTEX / ClimateCoating je ideální pro moderní ekologické stavby i pro renovovanou budovu. Hotová omítka ISOTEX představuje z hlediska struktury kompaktní izolační vrstvu složenou z lehkých a pevných granulovaných křemičitých kuliček.

Aplikace termoizolační omítkové směsi ISOTEX vyžaduje minimální náročnost, převážně se nanáší ve dvou vrstvách bez armovací síťky, což podstatným způsobem zkracuje časový rozsah stavebních prací. Nanáší se ručně běžným způsobem omítání nebo pomocí strojů na omítání – typu PFT G54 příp. M-Tec Duo. Směs po dokončení vytvoří na stěně jednotnou masivní vrstvu bez skvrn a tepelných mostů. Systém ISOTEX / ClimateCoating dosáhne svou plnou funkčnost 30 dní po aplikací.

Omítka ISOTEX a energeticky úsporný keramický nátěr ClimateCoating tvoří jako celek dokonalý systém 21. století v oblasti tepelné ochrany nových i obnovovaných budov.

Pokud se chcete o zateplovacím systému ISOTEX dozvědět více, zde jsou linky na další články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *