23. února 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak ušetřit náklady na klimatizaci?

3 min čtení

V letních měsících stále častěji přibývá horkých dní a my postupně přidáváme výkon našim klimatizačním zařízením, aby dokázali snížit teplotu v obytných prostorách nebo kancelářích. Klimatizace je dnes neodmyslitelnou součástí obchodů, restauraci, průmyslových objektů, ale i domů.

Klimatizace je zařízení, které upravuje parametry vzduchu v uzavřených prostorách tím, že odebírá teplo z jednoho místa a předává jej do druhého, přičemž nedochází k výměně vzduchu (větrání), ale pouze k jeho ochlazení, případně čištění pomocí vzduchových filtrů. Moderní klimatizační jednotky mohou navíc v chladnějším období fungovat jako tepelné čerpadlo a namísto chlazení místnosti mohou topit.

naklady-na-klimatizaciu-01

Energetická účinnost klimatizace

Abyste neměli vysoké účty za provoz klimatizace – již při výběru byste měli zvážit energetickou účinnost klimatizačního zařízení, která je uvedena na energetickém štítku klimatizace a pomáhá nám udělat si představu o energetické úspoře klimatizace (třídy od A po G).

Energetická účinnost klimatizace vyjadřuje poměr vstupního a výstupního výkonu. Udává, jaké množství elektrické energie je potřebné pro ochlazení místnosti na zvolenou teplotu. Účinnost jednotlivých typů klimatizací se liší, zejména v závislosti na typu kompresoru. Nejúčinnější klimatizace jsou finančně náročnější, ale jejich schopnost šetřit energií přibližně do 2 až 3 let dorovná vyšší pořizovací náklady.

Jak snížíme náklady na klimatizaci?

Výborné řešení nabízí tepelně izolační termokeramický nátěr s vysokou reflexí slunečního záření ClimateCoating ThermoActive. Jeho schopnosti odrážet sluneční záření ho předurčují k aplikaci střech a tím eliminovat přehřívání podkroví a nebo celé budovy (ClimateCoating ThermoProtect).

Aplikací termokeramického nátěru s vysokou reflexí účinně snížíme náklady na klimatizaci až o 50%.

Snížený výkon klilmatizácie = ušetřené náklady 50%

Loni na podzim mě oslovila firma ALEX RV – velkoobchod nápojů v Rožňavě, abych jim pomohl vyřešit problém se zatékáním střechy. Navrhl jsem termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive, který problém se zatékáním hravě vyřešil a jako „bonus“ pomohl v letních měsících výrazně snížit náklady na klimatizaci.

naklady-na-klimatizaciu-02

Ve firmě ALEX RV jsou s aplikací termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoActive velmi spokojeni, protože v minulosti nestíhali vychladit prostor tři klimatizační jednotky a v současnosti i přes obrovským vedrům (35°C) postačují pouze dvě klimatizační jednotky – i ty pracují na 60% výkon.

naklady-na-klimatizaciu-03

Celoročně přestalo do budovy zatékat, v zimě bylo tepleji a v létě nebylo třeba tak chladit – náklady na klimatizaci se snížily cca o 50%.

Chladné prostory s menšími náklady na klimatizaci

V horkých letních dnech nemusíte nutně přidávat výkon vaší klimatizace – stačí, když alespoň částečně eliminujete příčiny, které teplo v obytných prostorech způsobuje. V tomto případě to byla horká a rozpálená střecha. Aplikací termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoActive se díky jeho schopnosti odrážet sluneční záření výrazně snížila teplota střechy a to ovlivnilo i náklady na klimatizaci. Počet klimatizačních jednotek se snížil ze tří jen na dvě a jejich výkon se ještě mohl snížit pouze na 60% výkon.

naklady-na-klimatizaciu-04

naklady-na-klimatizaciu-05

Netřeba kupovat nové klimatizační zařízení

Pokud již vlastníte klimatizační zařízení a rádi byste ušetřili náklady na jejich provoz, nemusíte nutně kupovat nové klimatizační zařízení s vyšší energetickou účinností. Stačí, když eliminujete největší „zdroje tepla“ (ať už je to střecha nebo obvodová zeď budovy) a vaše klimatizační jednotka nemusí pracovat na 100% výkon. Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive poskytuje výborné možnosti, jak tyto „zdroje tepla“ eliminovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *