18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak mohu ušetřit peníze za vytápění?

12 min čtení
Vzhledem k rostoucím cenám energie je efektivnější využívání energie klíčem k udržení cenově dostupných účtů za vytápění.

Jak mohu ušetřit na účtech za vytápění?

Vzhledem k rostoucím cenám energie je efektivnější využívání energie klíčem k udržení cenově dostupných účtů za vytápění. Vytápění vašeho domova udržitelnějším a energeticky úspornějším způsobem prospívá životnímu prostředí a zároveň udržuje vaše účty za vytápění nízké. Zvolte energeticky účinnou modernizaci ještě dnes, abyste si mohli hned začít užívat nižší účty za vytápění.

V článku najdete:

Jak mohu zlepšit energetickou náročnost svého domu?

Efektivnější využití energie ve vašem domě vám zajistí nižší účty za vytápění a větší pohodlí v domě. Jednou z prvních částí domu, na kterou je třeba se podívat, je izolace. Izolace funguje jako přikrývka, která udržuje teplo v domě. Bez izolace může teplo unikat podlahou, stěnami a stropem, což vyžaduje vyšší platby za vytápění domu. Zabraňte pronikání studeného vzduchu ven kontrolou a modernizací izolace ve vašem domě.

Stěny mají silné izolační vrstvy, které zabraňují pronikání chladu, ale okna nikoli. Okna sice zpříjemňují bydlení, ale velká okna mohou být částí domu, kde se ztrácí velká část energie. Zkontrolujte těsnění kolem oken, zda dovnitř neproniká studený vzduch. Kromě toho zvažte možnost dvojitého nebo trojitého zasklení oken, aby byla co nejúčinnější. Izolační závěsy jsou skvělým způsobem, jak udržet okna energeticky úsporná, i když se nepoužívají. Každá z těchto možností vám pomůže snížit účty za vytápění.

Důležité je udržet v domě více tepla a aktualizace topného systému je dalším způsobem, jak výrazně snížit účty za vytápění. V porovnání s tradičními systémy vytápění je sálavé podlahové vytápění čistší a účinnější způsob, jak udržet váš domov v pohodlí. Řešení podlahového vytápění se snadno instalují a ročně mohou ušetřit mnoho kWh energie. Vzhledem k rostoucím nákladům na energie mohou být tyto úspory značné.

Snížení spotřeby energie o 25 % pomocí chytrého termostatu

V porovnání se základními termostaty mohou chytré termostaty snížit spotřebu energie o 25 % díky lepšímu řízení topného systému. Chytré termostaty umožňují lépe kontrolovat, kdy a jak moc jsou různé části vašeho domova vytápěny. S chytrými termostaty platíte pouze za teplo, které je důležité, díky optimalizovanému vícezónovému vytápění, které vytápí místnosti pouze tehdy, když je používáte.

Inteligentní termostat vytápění

Chytré termostaty vám zajistí větší pohodlí v domácnosti a zároveň vám ušetří peníze. Dotykový ovladač podlahového vytápění umožňuje intuitivní a automatickou regulaci vytápění a snižuje plýtvání energií.

Inteligentní termostat pro systémy ústředního vytápění je ideální, pokud chcete modernizovat svůj topný systém a chcete využívat výhod inteligentní technologie bez nutnosti připojení k síti Wifi. Používání chytrého termostatu s aplikací vám může ušetřit stovky eur ročně na účtech za energie.

Co mohu udělat v dlouhodobém horizontu, abych zajistil svůj dům proti rostoucím cenám?

Zdá se, že ceny energií neustále rostou. Dlouhodobé změny vedoucí ke snížení spotřeby energie mohou váš domov ochránit před rostoucími účty za vytápění. Naštěstí existuje mnoho možností, jak zvýšit udržitelnost a energetickou účinnost vašeho domu.

Můžete zvážit instalaci nového zdroje tepla využívajícího obnovitelné zdroje energie, jako je tepelné čerpadlo země nebo vzduch, kotel na biomasu nebo solární systém. V kombinaci se solárními panely a bateriemi tyto možnosti maximalizují energetickou účinnost a udržitelnost. Instalace těchto energeticky úsporných opatření může být nákladná, ale sníží uhlíkovou stopu vašeho domu a může zmírnit dopady výpadků na trhu s energií. Elektřina může být v některých oblastech dražší než plyn, ale s rozvojem nízkouhlíkových technologií v energetice tomu tak nemusí být vždy.

Rovnoměrné rozložení tepla v místnostech

Dobrý pocit a příjemná tepelná pohoda v místnosti jsou ovlivněny celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu přispívá ve značné míře, neboť díky svým vlastnostem významnou měrou spoluvytváří příjemné a pohodové klima v interiéru. Nátěr je navíc velmi vhodný pro místnosti, které jsou vystaveny zvláště vysokému zatížení. gastronomické provozy, hotely a restaurace, nemocnice, veřejné budovy, průmyslové a sportovní haly, školy a pod.

V létě chladí, v zimě hřeje

Nátěr díky své difúzní otevřenosti v létě nasává vlhčí vzduch a transportuje jej jemně do zdi. Stěna se během zimy stala sušší a může tedy nerušeně vlhkost vzduchu přijímat. Keramický nátěr ClimateCoating tak ochlazuje vaše stěny, stejně jako se v létě ochlazuje vaše pokožka pocením. Stěny vydávají osvěžující chlad, díky čemuž je pobyt v budově příjemný po celý den i při vysokých venkovních teplotách.

Aby se zaručil stálý přísun vlhkosti iz venkovního vzduchu, mohou se okna v létě nechat klidně otevřená. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk přitom nemusí být zavřený. Pohoda iv tropických dnech a nocích.

Udržuje ideální teplotu v místnosti

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating

Určitě to znáte: naplno puštěné topení a přesto je u stropu podstatně vyšší teplota než u podlahy. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus se stará o rovnoměrné rozložení tepla v místnosti, které je vyzařováno do místnosti. Stěny natřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus tak dokáží snížit rozdíl tepla mezi podlahou a stropem na méně než 2°C. Současně se zabrání tvorbě kondenzátu na stěnách a tvorbě plísní. Může se také omezit větrání, při kterém draze získané teplo doslova vyletí oknem.

Rovnoměrně rozkládá teplotu – místnosti se rychleji vyhřejí

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s nátěrem ClimateCoating (starší název: ThermoShield)

Nátěr ClimateCoating absorbuje teplo z topného tělesa a rychle jej transportuje po celé stěně – to je faktor, který zvyšuje komfort bydlení. Vysoký teplotní rozdíl v místnosti mezi podlahou a stropem je při topení minimální.

Stěny opatřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velký keramický povrch, a proto působí během studených měsíců podobně jako kachlová kamna, která vyzařuje své příjemné teplo do místnosti. Keramické duté kuličky, které jsou obsaženy v nátěru, vedou teplo jako „minikachle“. Nátěr díky svým vlastnostem a značně zvětšenému povrchu stěn rychle a dobře rozvádí sálavé teplo od tepelného zdroje do vzdálenějšího povrchu stěn a stropu. Kamna nyní mnohem rovnoměrněji „sálají“ teplo do místnosti. Současně se „vytáhne“ nadměrná vlhkost ze stěn a prodá se do vzduchu. To je rozhodující pro izolační efekt, neboť suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Reguluje vlhkost v místnosti na optimálních 55%

Výrobky ClimateCoating jsou pro použití v interiéru nastaveny tak, že regulují vlhkost v místnosti na optimální hodnotu 55%. Čím vyšší je vlhkost vzduchu v letních měsících, membrána ClimateCoating generuje chlazení odpařováním – klimatizace zdarma a to zejména v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Prevence proti plísním: snižuje riziko tvorby plísní

Lepší rozložení teploty na stěnách, minimální tepelné mosty a udržování stálé vlhkosti – to vše jsou výhody termokeramického nátěru ClimateCoating. Díky těmto vlastnostem termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stěnách a tím i tvorbu plísní. ClimateCoating neposkytuje živnou půdu (vlhkost) pro uchycení a růst plísní.

Je vhodný pro alergiky

ClimateCoating ThermoPlus je zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky, protože neobsahuje žádné známé alergenní látky. Nevytváří znečištění vzduchu v místnosti, protože nátěr (termokeramická membrána) je bez emisí a používá vodu jako rozpouštědlo. Typický „zápach nového nátěru“ po jeho aplikaci zmizí velmi rychle. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak usnadňuje alergikům dýchání.

Nezapomeňte na zateplení obvodových zdí

Pro dlouhodobé udržení tepla v domě je důležité mít dobře izolovanou budovu.

Obvodové stěny můžete izolovat omítkovým zateplovacím systémem, který je vynikající nejen pro nové a staré domy, ale i pro historické budovy.

Tip na článek: Zateplení bez polystyrenu

Omítkový zateplovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovativní tepelně izolační systém se skládá z tepelně izolační omítky (ISOTEX) a tepelně keramického nátěru (ClimateCoating). Zateplením domu systémem ISOTEX získáte systém tepelné ochrany stavební konstrukce s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, ochranou proti všem povětrnostním vlivům a dlouhou životností budovy – a to bez tvorby plísní a řas na fasádě (systém udržuje zdivo v suchém stavu). Řečeno sportovní terminologií: jedná se o správné „tepelné oblečení“ pro váš dům. Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Hlavní výhody omítkového zateplovacího systému IsoTex:

  • Dlouhá funkční životnost zateplovacího systému a ochrana stavební konstrukce
    • Zateplovací systém ClimateCoating Isotex má díky použitým materiálům velmi dlouhou životnost (nejméně 30 let). Kontaktní izolace byla nahrazena tepelně izolační omítkou, která se nanáší přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár. Díky tomu je vnější fasáda dokonale odolná proti mechanickému poškození. Funguje a chrání dům po celou dobu jeho životnosti.
  • Zateplovací systém IsoTex reguluje a snižuje vlhkost, je paropropustný.
    • Díky jedinečným vlastnostem tepelněizolační omítky, jejím speciálním složkám a nanotechnologii v termokeramickém nátěru ClimateCoating reguluje vlhkost ve zdivu, tj. udržuje zdivo stále suché. A hřeje jen „suchý kabát“! Snižuje vlhkost v konstrukci, její průchod, usazování a odvod kondenzátu směrem ven, chrání před deštěm a umožňuje odpařování vlhkosti i v zimních dnech. Obě složky systému jsou paropropustné.
  • Snižuje riziko vzniku plísní a řas na fasádě.
    • Minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu a uvnitř stavební konstrukce tím, že odstraňuje vlhkost a zajišťuje trvalou pružnost.
  • Tepelná ochrana – snižuje energetickou náročnost budov

Nátěr ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu řas na fasádě.

Řešením, jak se vyhnout nutnosti obnovovat vnější fasádní nátěr každé 3-4 roky, je použití termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoProtect. Je pružná = na fasádě se ani po letech netvoří mikrotrhliny a fasáda zůstává i po 10-20 letech jako nová.

Zateplovací systém ISOTEX

Nátěr ClimateCoating ThermoProtect je prodyšný a dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva, čímž poskytuje vynikající ochranu stavebních konstrukcí. Po nanesení vytvoří na povrchu termo-keramickou membránu, která zabraňuje pronikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ClimateCoating ThermoProtect není nutné renovovat každých 3-5 let – má dlouhou životnost).

Tento termokeramický nátěr reguluje vlhkost v podkladu (zdivu) a udržuje tak stavební konstrukci celoročně suchou, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci.

ThermoProtect maximálně minimalizuje dilatační pohyby stavební konstrukce.

Snížením vlhkosti zdiva o 1 % můžeme dosáhnout až 10% úspory tepla!

Mezi hlavní výhody ošetření fasád budov pomocí ThermoProtect patří jeho jedinečné vlastnosti. Můžeme s ním dosáhnout výrazných úspor energie na vytápění a klimatizaci (15-40 %), chráníme zdivo před povětrnostními vlivy prostředí (bez tvorby zelených řas, hub a plísní). Lze ho aplikovat na fasádu domu bez poškození zdiva (bez kotvení) a jeho aplikace je rychlá a snadná – po zaškolení ji zvládnete sami.

Snížení účtů za vytápění o 40 % díky podlahovému vytápění

Domy s podlahovým vytápěním jsou pohodlnější a až o 40 % účinnější než domy s ústředním topením. Domy se správně navrženým podlahovým vytápěním mohou využívat sálavého efektu, který ohřívá lidi infračervenou energií, nikoliv pouze ohříváním vzduchu. To znamená, že stejného pocitu tepla lze dosáhnout i při nižších teplotách vzduchu, což snižuje energetické ztráty přibližně o 10 %.

Jak podlahové vytápění zvyšuje energetickou účinnost?

Podlahové vytápění využívá technologii sálavého tepla, která vytápí místnost mnohem úsporněji a efektivněji. Na rozdíl od ústředního vytápění, které se zaměřuje na ohřev vzduchu v místnosti, se sálavé topení ohřívá od země a přímo do předmětů a osob v prostoru, čímž se ztrácí značné množství energie.

Systémy podlahového vytápění se také rychle zahřívají a pracují při nižších teplotách než systémy ústředního vytápění, přestože udržují stejnou úroveň tepla. Díky této účinnosti dosahují systémy podlahového vytápění ideální úrovně komfortu při nižší spotřebě energie. Tato energeticky účinná technologie může výrazně snížit uhlíkovou stopu vašeho domu.

Funguje podlahové vytápění se solární energií?

Solární energie a podlahové vytápění jsou skvělou kombinací. Ve spojení s bateriemi pro systém skladování energie nabíjí solární energie baterie, které pak mohou být použity k napájení zón podlahového vytápění v celém domě. Slunce ohřívá lidi stejným způsobem jako podlahové vytápění, tedy sálavým teplem. Solární energie a podlahové vytápění v podstatě ukládají teplo ze slunce, aby později ohřály váš domov. Každý solární projekt by měl zohlednit podlahové vytápění, aby se maximalizovala energetická účinnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *