16. října 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Krb: příjemné teplo domova

10 min čtení
Krb je jednou z dominant obývacích pokojů rodinných domů, vytváří útulnou atmosféru a zároveň poskytuje rodinnému domu potřebné teplo pro vytápění v zimě.

Krb: příjemné teplo domova

Krb je jednou z dominant obývacích pokojů rodinných domů, vytváří útulnou atmosféru a zároveň poskytuje rodinnému domu potřebné teplo pro vytápění v zimě. Myslím, že asi každý má někdy chuť sednout si do křesla a vychutnat si pohled přes prosklené dveře na oheň hořící v krbu. Abychom si takový sen mohli splnit – podíváme se, co všechno budeme potřebovat a jaké typy krbů můžeme v našem rodinném domě použít.

Stavební materiály pro krby

Než si vybereme některý z široké nabídky krbů pro náš domov, měli bychom znát různé typy krbů a jejich následné výhody a nevýhody při jejich stavbě v obývacím pokoji nebo jiné místnosti. Začněme tedy několika slovy o tom, z čeho se vlastně krb skládá a jak se tento „symbol domova“ začne v té či oné místnosti chovat. Při každém zahřátí krbu se jeho materiály rozpínají a vracejí do původního stavu. Tento proces se nazývá tepelný šok a je příčinou častých strukturálních změn stavebních materiálů, které časem ztrácejí pevnost, praskají a rozpadají se. To má za následek nejen estetické vady, ale v horších případech může vést i k nebezpečí požáru. Vzhledem k tomu, že teploty v krbu mohou dosahovat až 800 °C, doporučuje se pro stavbu krbů a krbových obestaveb používat pouze speciální stavební materiály. Slovenský trh nabízí širokou škálu speciálních stavebních materiálů, od klasických žáruvzdorných prefabrikovaných tvarovek přes moderní materiály, jako jsou desky skamolex, až po žáruvzdorné omítky. Pro obklady se nejčastěji používá keramika, přírodní nebo leštěný kámen a často také drahé kovy, jako je chrom nebo nikl. Mnoho krbů je dokonce obloženo dřevěnými prvky, které však lze položit pouze na řádně odizolovaný podklad. Nehořlavá plocha před krbem by měla odpovídat jeho celkovému vzhledu. Nejčastěji se používají keramické obklady a kámen, ale výjimkou není ani tvrzené sklo.

Krbové vložky

Krbové vložky se začaly používat teprve v posledních letech, do té doby v domácnostech převažovaly otevřené krby. Jedná se o hotové krby s regulací přívodu vzduchu, prosklenými dvířky z křemičitého skla a přímým odvodem spalin do komína. Mohou v místnosti stát samostatně, ale lze je také zabudovat do krbového pláště a zvýšit tak jeho tepelnou účinnost na cca. 80%. Podle materiálu použitého při výrobě lze krbové vložky rozdělit na litinové vložky s litinovým nebo šamotovým vnitřním pláštěm, kovové vložky se šamotovým pláštěm nebo bez něj a ocelové vložky. V porovnání s otevřeným krbem je teplota v krbové vložce mnohem vyšší a tepelné záření sálá do větší vzdálenosti.Krbové vložky mohou nahradit hlavní vytápění v přechodných ročních obdobích nebo ho podpořit v chladných ročních obdobích.

Krb: příjemné teplo domova

Podle typu a funkce pláště se vložky dělí na jednoplášťové, určené k vytápění jedné místnosti, dvouplášťové a teplovodní. Dvouplášťové krbové vložky jsou na horní straně vybaveny hrdlem pro připojení rozvodu teplého vzduchu, a jsou proto určeny k vytápění více místností. Ohřátý vzduch lze mezi ně přesně rozdělit. Teplovodní krbové vložky jsou určeny k vytápění celého domu. Krb je napojen na systém ohřevu teplé vody a může ohřívat i studenou vodu. Je propojen s dalším – hlavním – zdrojem tepla, např. s elektrokotlem, a celý topný systém je plně automatizován. To znamená, že po zapálení ohně v krbu se automaticky vypne elektrický kotel a krb začne vytápět celý dům. Pokud chceme krb s krbovou vložkou používat jako hlavní zdroj tepla, je důležité, aby množství potřebného výkonu určil odborník. Pro výpočet správného výkonu je nutné vzít v úvahu nejen všechny možné tepelné ztráty, ale také místní klimatické podmínky a orientaci budovy vůči světovým stranám. Pokud má krb s vložkou sloužit pouze jako sekundární topení na přechodnou dobu, bude dostatečným zdrojem tepla, pokud pomineme všechny faktory.

Teplo domova a příjemné klima

Vynikajícím řešením, jak udržet v místnosti příjemné teplo z krbu nebo kamen (samozřejmě i při běžném vytápění) – a minimalizovat teplotní rozdíl ve vzduchovém sloupci mezi podlahou a stropem – je termokeramický povlak ClimateCoating ThermoPlus.

Stěny opatřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velkou keramickou plochu, a proto v chladných měsících fungují jako kachlová kamna a vyzařují do místnosti příjemné teplo. Keramické duté kuličky obsažené v povlaku ClimateCoating ThermoPlus vedou teplo jako „mini kamna“. Díky svým vlastnostem a výrazně zvětšené ploše stěn nátěr rychle a dobře rozvádí sálavé teplo ze zdroje tepla na vzdálenější plochy stěn a stropu. Kamna nyní „vyzařují“ teplo mnohem rovnoměrněji do místnosti. Současně se ze stěn „vytahuje“ přebytečná vlhkost a uvolňuje se do vzduchu. To má zásadní význam pro izolační účinek, protože suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

V místnostech s termokeramickým povrchem ClimateCoating je teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem pouze asi 1-2 °C.

Více informací o nátěrech ClimateCoating ThermoPlus najdete na webových stránkách dovozce a prodejce těchto nátěrů.

Krb z přírodního kamene

Moderní architektura zná mnoho různých typů provedení krbů a druhů krbů. Kromě moderních designů se mnoho stavitelů domů vrací ke klasice a volí kamenný krb. Pískovec, vápenec a samozřejmě mramor a žula jsou nejčastěji používanými materiály při stavbě kamenných krbů, jsou však dražší, a proto se častěji používají pouze jako doplňkový materiál. Záleží na stavebníkovi, zda se rozhodne pro otevřený krb nebo krbovou vložku. V každém případě však stojí za to přezkoumat náklady na výstavbu, výhody či nevýhody obou systémů a především jejich výkonnost. Je třeba si uvědomit, že účinnost otevřeného krbu je maximálně 15 %, zatímco účinnost krbové vložky je až 80 %. Při stavbě krbů se osvědčila kvalita celolitinových krbových vložek, zejména díky jejich vynikajícím žáruvzdorným vlastnostem.

Krb: příjemné teplo domova

Otevřené krby

Pocit bezpečí v domě je mimo jiné spojen s pocitem tepla. Ne nadarmo se odjakživa mluví obrazně, například o společném posezení před rodinným krbem. Jeho realitu a blízkost skutečně vnímáme všemi smysly. Přestože otevřená ohniště mají dlouholetou tradici, v poslední době se od nich z ekonomických důvodů upouští. Jedná se o zděná otevřená topeniště s přímým napojením na komín, bez možnosti použití dalších výměníků. Jejich účinnost 8-15 % je velmi nízká, což v praxi znamená, že spálením velkého množství dřeva se získá málo tepla. Používají se proto víceméně jen v přechodných obdobích roku k tzv. přitápění. V zimě se používají pouze jako doplňkové vytápění, protože celkové vytápění obydlí by jejich výkon nezvládlo. Otevřené krby jsou vhodné do velkých místností, což však ovlivňuje jejich funkčnost.

Elektrické krby

Vytápění v krbu s sebou přináší také řadu problémů, od potenciálního nebezpečí otevřeného ohně až po vynášení popela. Pro ty, kteří se chtějí těmto problémům vyhnout, aniž by se vzdali romantických večerů u plápolajícího ohně, existuje jedna praktická alternativa – elektrický krb s optickým efektem plápolajícího ohně. Nejenže si ušetříte spoustu práce s vytápěním a údržbou, ale nemusíte se starat ani o požadavky na stavbu komína. Elektrické krby jsou vlastně jakési napodobeniny klasických krbů. Jejich výkon je 1000 až 2000 W, takže se používají pouze jako doplňkové topení, zejména v přechodném období nebo když je velmi chladno a hlavní topení nestíhá. Do místnosti nasávají teplo pomocí ventilátoru a řízené cirkulace.

Další velkou výhodou elektrických krbů je jejich nízká hmotnost. Váží od 5 do cca. 50 kg, takže nezatěžují konstrukci budovy, není problém je přemístit do interiéru a jejich příjemné teplo vás může zahřát i na terase během letních večerů. Kromě toho mají všechny modely zabudovaný vypínač, kterým lze topení vypnout a zůstane funkční pouze iluze plamenů. Zapomeňte na přípravu dřeva, rozdělávání ohně, jeho podpalování a především na otravný kouř. Dokonalou iluzi skutečného krbu nenarušují spínače, které jsou buď dobře skryté, nebo se používají místo dálkového ovládání. Některé špičkové spotřebiče dokonce používají regulaci intenzity plamene. Elektrické krby by měly mít pojistku proti přehřátí, aby nepředstavovaly nebezpečí požáru. K jejich napájení se používá elektrická zásuvka 230 V. V nabídce najdete krby na dřevo nebo z nerezové oceli a v různých stylech.

Teplovzdušné krby

Mnoho majitelů rodinných domů, chat či chalup se v současné době rozhoduje pro efektivnější variantu, a tou jsou uzavřené teplovzdušné krby se svislými otevíracími dvířky, které mohou eliminovat i mnohá další negativa otevřených krbů. Dveře jsou vyrobeny ze speciálního keramického skla, které je schopno propouštět až 95 % tepla. Takové krby dosahují díky použití krbové vložky účinnosti až kolem 80 % a lze jimi vytápět několik místností. Vzniklé teplo se přenáší nejen přes krbová dvířka, ale také prouděním ohřátého vzduchu do místnosti. Teplý vzduch přirozeně stoupá vzhůru, takže lze vytápět i místnosti v horním patře. K vytápění několika místností umístěných vodorovně nad sebou se používá nucená cirkulace ohřátého vzduchu pomocí speciálních ventilátorů s tichým provozem.

Účinnost teplovzdušných krbů lze zvýšit také zabudováním teplovodního výměníku, který lze využít i k ohřevu vody v systému ústředního vytápění a kotli. Výměník tepla by neměl být součástí krbové vložky, aby nepodléhal korozi. U teplovzdušných krbů je velmi důležitý výběr vhodné krbové vložky. Výrobci nabízejí vložky z oceli, litiny a ocelolitiny. Ocelové mají šamotovou nebo vermikulitovou vložku, která má životnost jen asi 3 roky. Litinové vložky mají vyšší výkon, ale jsou náchylné k přetížení, které může způsobit jejich deformaci.

Krby vyžadují kvalitní samostatný komín. V případě krbu v trvale obývaném objektu musí být všechny požadavky, normy a kvalitní tah komínového průduchu zajištěny správným předimenzováním. Komín by měl mít výšku přibližně 5 až 6 m a vnitřní průměr 200 mm včetně vložky. Návratnost takové investice do teplovzdušného krbu je při nepřetržitém používání a zohlednění všech požadavků nejméně čtyři roky. Sofistikovanější verzí teplovzdušného krbu s uzavřeným ohništěm je akumulační krb. Přidáním akumulační nástavby, tj. přidáním tahu, nad teplovzdušný krb se zvýší jeho účinnost.

Na výběr je mnoho krbů, ať už podle tvaru, funkcí nebo bezpečnosti. A její konečná podoba by neměla být především příkladem jakéhosi nevkusu nebo snobství. Při výběru krbu byste proto měli dát přednost jeho praktičnosti, účinnosti a vhodnému umístění ve vaší místnosti před nepraktickým a zejména krátkodobým údivem vašich známých nebo jiných hostů ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *